Видавав документи про "нецінність" історичних пам'яток: підприємство, яке очолює Валерій Потюк, ліквідують

Завдяки документам за підписом чиновника, виконком Львівської міської ради дав дозвіл на "інтеграцію" історичної вілли на Коновальця у шестиповерховий комплекс

На сесії Львівської обласної ради 13 липня заслухають звіт в. о. директора комунального підприємства Львівської обласної ради "Реставрація та управління замками і палацами Львівщини" Валерія Потюка про діяльність підприємства за 2016 – 2021 роки. І відразу ж наступним питанням у порядку денному стоїть реорганізація комунального підприємства шляхом до приєднання до КП "Технічний нагляд". Тобто фактично комунальне підприємство "Реставрація та управління замками і палацами Львівщини" зібралась ліквідувати. Про це повідомляє "Еспресо.Захід".

Очевидно, депутати зацікавились роботою комунального підприємства "Реставрація та управління замками і палацами Львівщини" після скандального затримання керівника управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА Василя Петрика. Природоохоронця підозрювали у привласненні державних коштів і звільнили з СІЗО лише після внесення застави. Сам Василь Петрик заявляв, що поліція відкрила провадження за офіційним зверненням Валерія Потюка, з яким у них конфлікт через Миколаївську фортецю. Василь Петрик був у групі науковців, які розробили паспорт об’єкта культурної спадщини – командно-спостережного пункту Миколаїв-Розвадівського передмостового укріплення, що є частиною Миколаївської фортеці. Це дало підстави внести об’єкт до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Натомість комунальне підприємство "Реставрація та управління замками і палацами Львівщини" готувало документи, які доводило, що ця частина пам'яткою не є. Отже там можна проводити комерційну діяльність.

"Звіт Валерія Потюка відбудеться лише у тому випадку, якщо він прийде на сесію. Ми уже запрошували його на засідання комісії, але він не з'явився. Відтак жодної об'єктивної інформації про діяльність цього комунального підприємства ані обласна рада, як засновник, ані профільна депутатська комісія не маємо. Натомість до нас надходять що раз більше повідомлень про те, що документація з підписами пана Валерія Потюка з печаткою цього комунального підприємства була використана у ситуаціях проти об'єктів історико-культурної спадщини, – розповів "Еспресо.Захід" голова постійної комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іван Щурко. –  Зокрема, з'явилась документація, якою було обґрунтовано "нецінність"  вілли на Коновальця, 21. І на підставці цих сумнівних документів виконком Львівської міської ради вирішив її знищити. Аналогічна історія з Миколаївською фортецею, де документація за підписом пана Потюка та печаткою цього комунального підприємства була використана, щоб зменшити розмір пам'ятки і перелік об'єктів, які є складовою пам'ятки "Миколаївська фортеця". Це відкриває можливості для комерційних інтересів у цьому регіоні, зокрема розробки піщаних кар'єрів".

З'явилась документація, якою було обґрунтовано "нецінність"  вілли на Коновальця, 21. І на підставці цих сумнівних документів виконком Львівської міської ради вирішив її знищити. Аналогічна історія з Миколаївською фортецею, де документація за підписом пана Потюка та печаткою цього комунального підприємства була використана, щоб зменшити розмір пам'ятки і перелік об'єктів, які є складовою пам'ятки Миколаївська фортеця. Це відкриває можливості для комерційних інтересів у цьому регіоні, зокрема розробки піщаних кар'єрів".

За словами Івана Щурка,  Василь Петрик був одним з найпослідовніших захисників повного комплексу Миколаївської фортеці. "Ситуація довкола Миколаївської фортеці вийшло у публічний простір і це стало поштовхом до активних кроків стосовно Василя Петрика. Принаймні, у часі ці події точно взаємопов'язані, – каже Іван Щурко. – Власне, Петрик  останні кілька років присвятив дослідженню Миколаївської фортеці, і спільно з місцевими активістами використовував кожну нагоду, аби пояснити цінність цього об'єкта. Він розробив облікову документацію на весь комплекс, на усі споруди. Тому очевидно, що був конфлікт інтересів замовників документації Валерія Потюка і документацією, яку розробляв Василь Петрик".

Фактично, ліквідація комунального підприємства, яке очолює Валерій Потюк, є одним зі способів усунути його з посади. Адже у такому разі чиновнику важче буде оскаржити звільнення. Однак голова комісії з історико-культурної спадщини не певен, що ліквідація усього підприємства – правильний вихід з ситуації.

"Комунальне підприємство, яке мало б на меті якісне управління об'єктами історико-культурної спадщини, пам'ятками, які у власності чи у користуванні різноманітних структур Львівської обласної ради, потрібне. Інша річ, що досі це підприємство було неефективним, – каже Іван Щурко. – Я маю побоювання, що ліквідація "Реставрація та управління замками і палацами Львівщини" забере шанс, аби у структурі Львівської обласної ради було підприємство, покликане дбати про пам'ятки. Ми аналізуватимемо усю цю процедуру реорганізації. Можливо, варто створити відділ в КП "Технічний нагляд", у якому працюватимуть люди, які розуміють, що таке пам'ятка архітектури, як нею управляти і як її реставрувати. Аби навіть після реорганізації пам'ятки були припильновані, і були люди, які за це відповідають".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.