Від змін у ввезенні гуманітарної допомоги з 1 грудня найбільше постраждають військові, – волонтерка Наталя Ліпська

Для військових гуманітарна допомога скоротиться на 80%. Вони не зможуть отримати автівки, каски, такмед

Про це в коментарі "Еспресо.Захід" зазначила волонтерка, керівниця БФ "Крила надії" Наталя Ліпська. 

З 1 грудня набуває чинності 953 постанова Кабміну, яка змінює ввезення гуманітарної допомоги в Україну. Згідно з документом запроваджується електронна система обліку допомоги. Зміни найбільше стосуватимуться благодійних фондів і громадських організацій. Волонтери просять не впроваджувати постанову з 1 грудня, адже кількість допомоги може значно скоротитися. Напередодні громадські організації оприлюднили відповідне звернення до президента України Володимира Зеленського.

"Зараз ми користуємося 174-ю постановою, – каже Наталя Ліпська. – Її прийняли на початку повномасштабного вторгнення і максимально спростили ввезення допомоги в країну. Саме завдяки цьому документу ми могли завезти велику кількість допомоги від іноземних організацій. До прикладу, за 2022 рік держава не закупила для військових жодного дрона, все, що було на фронті, – завдяки волонтерам. Така ж історія з касками й такмедом. А зараз, якщо постанова таки запрацює, найбільше від неї постраждають військові. Бо ми не зможемо завезти автівки, проблеми будуть також з тактичною медициною. Для воїнів допомога скоротиться на 80%. А загалом допомоги стане менше майже вполовину. І це ще мої оптимістичні прогнози".

За словами Наталі Ліпської, з 1 грудня вводиться електронна система, де повинні зареєструватися юридичні особи, тобто фонди чи військові частини. Вони можуть бути отримувачами гуманітарної допомоги. 1 листопада фондам дали тестувати програму, в ній уже знайшли проблеми. 

"Вхід у систему може здійснити лише юридична особа. До прикладу, директор фонду чи командир військової частини, – пояснює Наталя Ліпська. – Електронний ключ має тільки керівник. І всі вантажі потрібно вводити в цю систему. Ви собі уявляєте командира, в якого бригада воює на фронті, а він сидить і заповнює декларації? І лише керівники зможуть вносити ці вантажі в систему. Ба більше, багато організацій просто не можуть зайти в цю систему. Іноземні організації не зможуть працювати в Україні. Вже деякі благодійники з-за кордону кажуть: ми краще іншим країнам будемо допомагати".

Наталя Ліпська наголошує: волонтери ще з весни цього року почали говорити про проблеми, які можуть виникнути після набуття чинності постанови №953. Були зустрічі з представниками Кабміну, Мінсоцполітики. Громадські організації та благодійні фонди подавали свої правки, але й досі від волонтерів нічого не прийняли.

"Я витратила пів року свого життя на перемовини, але жодних наших пропозицій не враховано, – наголошує Наталя Ліпська. – Ми чекали до останнього, думали, щось зміниться, бо нам обіцяли, що все буде. Але до 1 грудня залишається два тижні й ми розуміємо, що за цей час щось змінити неможливо. Тому є два варіанти розвитку подій: перегнути через коліно благодійні фонди й лишити, як є, або дослухатися, доопрацювати, продовжити попередній варіант ще на кілька місяців, а з системою поки що працювати в тестовому режимі. Особисто я не проти електронної системи, мені це навіть буде зручно, але це потрібно робити виважено і не в найважчий період. Бо з такими змінами люди можуть не пережити зиму".