Від сорому до моди: як змінилося ставлення львів’ян до психологів

Сьогодні, 23 квітня, в Україні відзначають День психолога.

Українці довгий час не мали довіри до психологів та психології. У часи Радянського союзу фахівців з цього напрямку була обмежена кількість, влада не бачила в них потреби. Тому чимало людей дивилися на цю галузь знань, як на якусь псевдонауку.

Львівська психологиня Наталія Семків, яка є кандидатом у психотерапевти за напрямком гештальт, розповіла "Еспресо.Захід", що після здобуття незалежності, психологам знадобилося два десятки років, щоб таки почати змінювати ставлення українців до себе. 

Фото: Наталія Семків

"Десять років тому, більшість українців думала, що психолог – це психіатр. Ніхто навіть не пробував йти до психолога, бо це було навіть соромно. За цей час багато чого змінилося. Тепер чимало молодих людей пишаються тим, що в них є власний психолог. Це для них круто, модно. Це тепер так само, як мати власного стоматолога. У тебе є проблема, записуєшся і вирішуєш її. Молоде покоління стало більш прогресивним, ідуть до психологів, цікавляться психологією. Натомість старше покоління дійсно досі має певні перестороги. Вони звикли ходити до священників чи ворожок і не розуміють, чим же займаються ті психологи?", - розповідає Наталія Семків.

Читайте також: День Матері-Землі. Львівські екологічні акценти

Великою мірою завдяки медіа та шоу-бізнесу психологія стала популярною в Україні.

"Українці почали розрізняти, що є такі люди як психологи, психіатри та психотерапевти. Розуміти, що це три різні особи. Тепер ходять просто на консультацію. Адже навіть за годину розмови можна відкрити очі на деякі моменти, які знав, що вони є, але не розумів, чому так сталося? Для прикладу, якісь дитячі травми у несвідомому віці. Тоді особа не могла розуміти, що це її травмувало, але вже в дорослому віці може аналізувати і усвідомлювати ту чи іншу проблему", - каже Семків.

Львів’яни звертаються з досить різними проблемами, які мають психологічну основну.

"Ті люди, які завели сім’ю або є в стосунках, то їх хвилюють саме стосунки. Якщо звертаються одинокі люди, то вони цікавляться, чому вони самотні, що на це вплинуло? Зараз в час пандемії часто приходять ті, хто сильно переживає за здоров’я, за майбутнє. Переважно звертаються з тим, що їх лякає, коли не відчувають стабільності. Люди шукають, як це виправити, знайти точку опори, спільну мову з іншими, мати розуміння майбутнього", - говорить психологиня.

Загалом Наталія Семків відзначила, що дійсно за останні десять років сталися разючі зміни.

"Хоча й маленькими кроками відбуваються ці зміни. Тому навіть ще за десять років залишиться дуже багато українців, які так і не змінять своєї думки. Відповідно, дуже багато роботи треба ще зробити психологам та медіа, щоб спростувати всі ці міфи, які роками нагромаджувалися", - підсумовує Семків.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал