Від COVID-19 вакцинують не тільки людей, а й… тварин

На COVID-19 у світі перехворіло майже 244 мільйони людей. Для того, щоб подолати пандемію, необхідно створити загальносвітовий популяційний імунітет, тож міжнародні організації закликають країни пришвидшити темпи імунізації свого населення.

Виявляли випадки коронавірусної інфекції і серед тварин та вже навіть створили перші вакцини. Як пояснюють науковці, "з метою перервати ланцюжок циркуляції вірусу". Проте через відсутність достовірних даних про можливу передачу SARS-CoV-2 від тварини до людини, рекомендацій робити щеплення "братам нашим меншим" немає.

Тварина може переносити вірус на собі з таким же успіхом, як дверна клямка чи кнопка виклику кабіни ліфта. Покашляє на неї хвора людина, а здорова – погладить і з немитими руками занесе збудник у свій організм. "Однак самі по собі тварини не можуть становити загрози для людей", - стверджує у розмові з журналісткою "Еспресо.Захід" завідувачка кафедри мікробіології та вірусології, доцент, кандидат ветеринарних наук, професор Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького Ольга Калініна (на фото).  

Фото: з офіційного сайту Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького

А домашні тварини можуть заражатися від хворих на COVID-19?

Якщо хтось із домашніх хворіє на COVID-19, то кіт чи собака може від такої людини заразитися, але ймовірність – невелика: 3,4% у собак і 3,9% у котів. Це – за результатами досліджень італійських учених, які протестували на наявність антитіл 540 собак і 277 котів із тих родин, де був хтось хворий на COVID-19.

Зворотно, щоб людина заразилася від кота чи собаки, - даних про це немає. Проте інфіковані коти (до речі, як і тхори) можуть передавати вірус іншим тваринам.

Виходить, у разі хвороби ізольовуватися потрібно від усіх членів сім'ї, включно з чотирилапими улюбленцями?

Італійські, китайські, бельгійські та британські науковці, а також наші експерти із Держпродспоживслужби рекомендують хворим на COVID-19 не контактувати з домашніми тваринами. Хоч зворотне зараження є малоймовірним, здоровим особам після контакту з тваринами потрібно помити руки з милом. А от мити тварин чи чимось дезінфікувати їх не потрібно. Оскільки зараз ми знову спостерігаємо ріст захворюваності, бажано обмежити вільний вигул тварин, бо вони можуть підхопити збудник від інших тварин чи людей.

Тварини, як і люди, можуть бути безсимптомними носіями чи у них завжди є респіраторні прояви?

Можуть. Власне, у тварин якраз і переважає безсимптомний перебіг захворювання.

На COVID-19 хворіють тільки коти і собаки?

Не тільки, пандемія COVID-19 не оминула і диких тварин. Випадки захворювання з респіраторними симптомами зареєстровані у зоопарках США серед горил, тигрів і левів.

В ЮНЕСКО дуже стурбовані цими випадками, адже протоколи безпеки з людиноподібними мавпами та іншими сприйнятливими видами тварин є надзвичайно суворими від початку пандемії, і COVID-19 може стати згубним для деяких рідкісних видів диких тварин.

Минулого року повідомлялося про масові спалахи COVID-19 серед норок – у Нідерландах, Іспанії та Данії. Тварини заразилися від людей, і хвороба у них супроводжувалася ураженням респіраторного і травного трактів. А в Данії близько 200 працівників звіроферм заразилися від норок, після чого було знищено 17 мільйонів тварин.

За даними Центру профілактики та контролю захворюваності США (CDC), станом на середину січня 2021 року відомо про 187 тварин у 22 країнах світу з підтвердженою інфекцією SARS-CoV-2 (без урахування норок). За інформацією CDC, особливо чутливими до COVID-19 є коти, хом’яки, примати, кролі, норки й олені.

А от свині, кури і качки, за даними американських та німецьких науковців, не чутливі до вірусу.

У столиці Південної Кореї, Сеулі запустили програму тестування на СOVID-19 для домашніх тварин, в яких виявляють відповідні симптоми захворювання.

Щодня світові ЗМІ озвучують статистику вакцинації людей від коронавірусної інфекції. А як щодо вакцинації тварин?

Є інформація, що у Росії вже зареєстрована вакцина проти COVID-19 для м’ясоїдних тварин. Західні спеціалісти прокоментували, що це більш комерційний проєкт, ніж реальний, але час покаже, як воно насправді.

Відомо, що Фінляндія розробляє вакцину проти COVID-19 для м'ясоїдних тварин – норок та єнотоподібних собак, яких масово вирощують на хутряних фермах. У США у зоопарку Сан-Дієго людиноподібним мавпам зробили щеплення експериментальною вакциною від компанії Zoetis.

Час покаже, чи буде ефективною вакцинація тварин проти СOVID-19.

Наскільки взагалі доцільно створювати таку вакцину? Наразі немає доказів, що тварини є перехідною ланкою у поширенні SARS-CoV-2.

Коронавірусом можна заразитися через продукти харчування – молоко, м'ясо, яйця?

- Основний шлях зараження – повітряно-крапельний. Однак китайські вчені виявили вірус у фекаліях хворих людей, тож можливою є й фекально-оральна передача збудника – не через харчові продукти, а, власне, через брудні руки.

COVID-19 є зоонозом - людство отримало його "у подарунок" від диких тварин при контакті із ними.

Це – так, доказів того, що вірус був штучно створений у лабораторії, немає.

Оскільки китайська сторона не виявила бажання допустити експертів ВООЗ до розслідування (нагадаємо, перший випадок захворювання на COVID-19 був зафіксований у Китаї, у місті Ухань провінції Хубей. – Ред.), кілька місяців тому президент США Джозеф Байден доручив своїм спецслужбам дослідити справжнє походження збудника. Ті не знайшли доказів того, що вірус був створений штучно чи навмисно випущений із лабораторії, тобто застосований як біологічна зброя.

Дослідники у галузі молекулярної вірусології детально вивчили можливість лабораторного походження SARS-CoV-2 і дійшли висновку, що імовірність цього є надзвичайно малою, оскільки вірус має високу гомологію (подібність. – Ред.) з природними штамами коронавірусів, які циркулюють серед кажанів і панголінів. Окрім того, його нуклеотидна послідовність не містить жодних слідів генетичного втручання і не збігається з відомими генетичними конструкціями, які використовують для дослідження коронавірусів.

COVID-19 є природно-вогнищевою інфекцією з резервацією SARS-CoV-2 у популяціях рукокрилих (кажанів) і панголінів (ящерів). Як показали молекулярно-генетичні дослідження китайських і британських учених, SARS-CoV-2 є результатом рекомбінації (іншими словами, гібридизації) коронавірусу кажанів з іншим, поки що невідомим, коронавірусом. Людині ж він передався від кажанів або через якогось посередника (як варіант, того ж панголіна, який водиться, зокрема, у Південно-Східній Азії). При дослідженні генетичної структури геном SARS-CoV-2 виявився на 88% ідентичний геному коронавірусу кажанів (BetaCoV/bat/Yunnan/RaTG13/2013) і на 96‒97% – геному коронавірусу панголінів (BetaCoV/Pangolin/Guangdong/1/2020).

І це – доказ того, що кажани і панголіни є природним резервуаром SARS-CoV-2.

Читала, що це дуже небезпечно, коли вірус переходить від людини до тварини і навпаки.

Так, історія знає чимало таких прикладів.

Зокрема, збудник "іспанки" – найстрашнішої в історії людства пандемії грипу 1918–1920 років – з’явився внаслідок адаптивних мутацій пташиного штаму вірусу грипу А в організмі свиней або людини.

Зараз ми всі масово вакцинуємося. Для чого? Щоб створити популяційний імунітет від COVID-19.

Коли триває епідемія грипу і наростає колективний імунітет, щоб зберегти своє існування, вірус грипу А переходить від людей у популяції домашніх та диких тварин, де циркулює певний час і може спричинити респіраторні захворювання (зокрема у свиней). Потім, коли імунний прошарок населення знижується до критичного рівня, вірус повертається з новою силою. Слід зазначити, що вірус грипу А щороку мутує під впливом колективного імунітету.

Чому взагалі важливо вакцинувати домашніх тварин?

Не буде вакцинації – не буде імунітету. У безпритульних тварин імунітет є сильним, а от породисті собаки і коти дуже чутливі до вірусів, зокрема парвовірусів, коронавірусів та вірусу чуми м’ясоїдних. Тому, безумовно, домашніх тварин треба вакцинувати, бо без вакцинації вони можуть заразитися і загинути. Розроблені асоційовані вакцини, які створюють імунітет проти кількох збудників.

Обов’язково треба вакцинувати собак і котів у розплідниках, бо інакше у них не буде імунітету і може виникнути масова захворюваність із високою летальністю.

А чому перед вакцинацією завжди проводиться дегельмінтизація?

Наявність гельмінтів пригнічує імунну відповідь організму.

При вакцинації від чуми м’ясоїдних, окрім попередньої дегельмінтизації, за деякий час перед застосуванням вакцини вводять імунну сироватку з антитілами. Невакциноване цуценя ще не випускають на вулицю, але господар може принести вірус на своєму взутті, бо цей збудник поширений у природі. Якщо провести вакцинацію цуценяти, який вже є латентним (прихованим) носієм цього вірусу, тобто в інкубаційному періоді, то цим ми спровокуємо натуральне захворювання. Тому перестраховуються: антитіла сироватки нейтралізують (фактично знищать) збудник, і тоді можна спокійно проводити вакцинацію.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.