Велика "оптимізація". Тисячі вчителів можуть втратити роботу через закриття шкіл 

Майже 100 шкіл по всій Україні планують закрити до кінця року, прикриваючись так званою "формулою освітньої субвенції".

16 березня 2021 року Асоціація міст України зробила спеціальну заяву: формула за якою розподіляється освітня субвенція в 2021 році, не відповідає Бюджетному кодексу. Згідно з Кодексом, у кожному класі має бути не менш ніж 27,5 учня, але формула субвенції передбачає - 27 учнів у класі. Здавалося, якихось пів дитини у формулі, але втратити роботу можуть тисячі вчителів. За даними обласних управлінь освіти, у 2021/22 роках ліквідують 39 шкіл у Львівській області, 23 - у Житомирській, 10 - Запорізькій, 6 - Одеській і по 5 у Миколаївській та Сумській областях. Загалом 93 школи. Про це йшлося у сюжеті спеціально для програми "Вечір з Миколою Княжицьким" на Еспресо.TV, - повідомляє "Еспресо.Захід". 

З 1 вересня на Львівщині планують закрити 22 школи, а ще 22 понизять у статусі. Це означає, що вчителів звільнятимуть, а діти будуть їздити в інші села та містечка. Іншого виходу немає - демографічна ситуація вимагає скорочення інфраструктури, - розповів директор департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації Олег Паска. 

"Кількість дітей є щоразу меншою. В результаті є більша кількість шкіл, які мають кількість учнів до 25-ти. До 25-ти учнів субвенція на такі школи з державного бюджету не йде, і громади змушені їх утримувати за свій рахунок. Правда не всі громади є спроможні, тому частина громад змушені такі школи закривати".

Щоправда, для директорів шкіл Львівської області – це новина. Відповідні рішення депутатами ОТГ ще не прийняті, тому кількість шкіл, які закриють з 1 вересня,  буде змінюватись. Наприклад, відповідно до даних відділу освіти Львівської ОДА, у Рава-Руській ОТГ закриють три школи. Голова ж ОТГ Іван Івануса цю інформацію категорично спростовує. Каже, що відповідні рішення" не приймали абсолютно і навіть не обговорювали". 

Ще один нюанс. Низка сільських шкіл після приєднання їх до ОТГ з центром у місті стали міськими школами. По факту вони залишаються сільськими, але  тариф для освітньої субвенції - міський (вдвічі менший ніж сільський). Фактично, уряд своїм рішення позбавив учнів права на освіту, а вчителів – законно зароблених грошей. Жодної альтернативи Кабмін не запропонував - наголосила народна депутатка ("Голос") Наталія Піпа. За її словами, у Львівській області, наприклад, брак субвенції на зарплату  на 2021 рі складає 243 млн грн. 

Голови громад організовують підвезення учнів до найближчих шкіл, але що роботи в горах, де відстані між селами можуть складати десятки кілометрів. На Львівщині таких "нерентабельних" аж 8 шкіл. На Прикарпатті скоротять класи в Долинській та Болехівській ОТГ і закриють дві школи на Косівщині. 

У Косівському районі однією з перших вирішили закрити школу у селі Смодна. Там навчалися діти із малозабезпечених сімей і таких, які проживають в гірській місцевості на далекій відстані від школи. Тепер діти підуть у звичайну школу - кажуть в міській раді. Ще один навчальний заклад на Косівщині, який невдовзі зникне - це Яворів-Безульківська гімназія. Причина - зміна формульного розрахунку освітньої субвенції. Тільки у Косівському районі дефіцит освітнього бюджету складає 2 млн грн. 

"Якщо маємо одну школу де 200 учнів, то утримання таких класів 500 тисяч, за 3 кілометри інша школа, де 4 учні - також пів мільйона. Ми їх об’єднуємо і економимо великі суми освітньої субвенції", - пояснив міський голова Косівської ОТГ Юрій Плосконос. Дітей, що залишаться поза школою, будуть довозити у так звані опорні навчальні школи. А вчителів (тільки на Косівщині звільнять пів сотні педагогів), як каже Юрій Плосконос, "частину працевлаштуємо, а решта..., а решта – біржа".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал