Вандалізм чиновників Садового: у Львові за день до відкриття знесли пам'ятник Лесі Українці 

Постамент поетесі встановили у львівському ліцеї №75 на початку серпня. Це зробили в рамках міжнародного проєкту "Стежками Лесиного краю", який присвячений 150-річчю від народження поетеси. Автори проєкту хотіли, аби всі навчальні заклади, що носять ім’я видатної українки, були об’єднані такими символічними пам’ятниками. Готували пам'ятку майже рік і планували зробити урочисте відкриття 1 вересня, проте опівдні 31 серпня постамента Лесі Українки вже не стало.  

Журналісти "Еспресо" з'ясовували причину знесення. Про це йдеться у спеціальному сюжеті програми "Вечір з Миколою Княжицьким", - повідомляє "Еспресо.Захід".

У міському управлінні освіти заявили, що пам'ятник не відповідав ескізу, тому його демонтували.

"Ескіз, який подали на засіданні робочої групи, відрізняється від самого монумента. За ідеєю, це мав був пам'ятник знак Книги Знань, а насправді виглядає по-іншому", − зазначає начальниця управління освіти ЛМР Зоряна Довганик.

Натомість ініціатори проєкту з містечка Нетішин, що на Хмельниччині, обурюються, що чиновники лукавлять, бо затверджували ескіз саме цього пам'ятного знаку.

"Ескіз цього пам'ятника ми, відповідно до проєкту, погодили з міською владою, і змонтовано монумент відповідно до цього погодження", − розповів депутат Нетішинської міської ради, ініціатор проєкту "Стежками Лесиного краю" Олександр Степанюк.

За його словами, єдиною відмінністю від ескізу й оригіналу є відсутність однієї сходинки. Проте це б не мало бути вагомою причиною для демонтажу пам'ятника, який, окрім цього, ще й пошкодили. Відтак тепер він уже не придатний для встановлення в іншому місці. 

Автори додають, що проєкт створили за кошти благодійників і без допомоги міста. Скульпторка цього постамента Світлана Лелях-Бегутова відмовилася від гонорару. Вона розповідає, що просто хотіла зробити подарунок школі та дітям. Також пані Світлана зауважила: "Меру не потрібна освіта, не потрібна культура, я не знаю, чому так. Сьогодні влада шукає когось винного, проте навіщо? Вони самі винні. Їм потрібно було зібратися громадою з керівниками і з’ясувати це питання".

Причина демонтажу – проєкт не погодив особисто міський голова Садовий, хоча він пройшов погодження відповідної комісії. 

Демонтаж обурив і депутатів Львівської міськради: "Належного вшанування 150-ліття від дня народження Лесі Українки у Львові так і не було. І чому цей пам’ятник так перешкоджав Садовому, що його аж знесли, враховуючи те, що у Львові дуже багато незаконних забудов?" – ділиться депутатка міської ради Анастасія Окряк.

Тим часом у міському управлінні освіти, налякавшись скандалу, вже пообіцяли новий ескіз і новий пам’ятник, проте досі не знайдено винуватця демонтажу.  

Додамо, що Львів – це єдине місто, в якому демонтували пам'ятний знак, встановлений у рамках акції "Стежками Лесиного краю". Загалом їх по Україні встановлено вже більш ніж десяток і планують встановити ще. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.