Вакцинуй дитину від поліомієліту – безкоштовно обстеж її на глисти

Львівські медики придумали, як мотивувати батьків вакцинуватися дітей від поліомієліту. Центр контролю і профілактики хвороб у Львівській області МОЗ України пропонуватиме на вибір дві безкоштовні опції.

Про це повідомила під час пресбрифінгу керівниця Центру Наталія Іванченко, передає "Еспресо.Захід".

"Для тих, хто до 22 лютого вакцинує дитину з використанням інактивованої поліомієлітної вакцини та звернеться з довідкою у будь-який структурний підрозділ Центру контролю і профілактики хвороб у Львівській області, ми запропонуємо або обстежити дитину на глисти, або обстежити воду криниць на наявність нітратів у ній. Через отруєння нітратами у маленьких дітей може виникнути таке захворювання, як метгемоглобінемія - діткам не вистачає кисню, вони задихаються. Зрозуміло, що свідомим батькам не потрібно жодної мотивації. Вони розуміють небезпеку. Але щоб зберегти здоров'я суспільства, ми готові пропонувати різноманітні мотиваційні речі", – пояснила головна епідеміологиня Львівщини.   

В Україні торік зафіксували спалах поліомієліту. Це – два лабораторно підтверджених випадки паралітичного поліомієліту серед дітей. Перший випадок – у вересні у 1,5-річної дитини з Рівненської області. Другий – у січні цього року, у 2-річного хлопчика із Закарпаття. В обох дітей проявилися розлади рухової функції, а у їхньому калі виявили дериват вакциноспорідненого штаму поліовірусу II типу. Той же вірус виявили у 19 обстежених контактних осіб, які не мали жодних симптомів.

Наталія Іванченко додала, що на один паралітичний випадок припадає від 100 до 200 випадків або симптомного носійства, або ознак гострого респіраторного захворювання, або ознак харчового отруєння. Тож людина навіть не здогадуючись, що вона інфікована вірусом поліомієліту, може передавати його далі.

Передача збудника відбувається:

● при розмові, кашлі, чханні;
● через предмети побуту, зокрема іграшки;
● забруднену воду, овочі, фрукти.

Найбільш небезпечним поліомієліт є для дітей віком до п’яти років.

"Не дивлячись на те, що хвороба відома ще з часів Гіпократа, ліків від неї досі немає. Все, що можна використати у лікуванні, це відновлюючи терапія, тобто ми можемо пробувати усунути порушення, які викликає вірус у людському організмі. Але противірусних препаратів не існує. Люди, які хворіють на паралітичні форми, як правило, залишаються інвалідами до кінця життя. Летальність серед усіх паралітичних форм становить 10%. Це – те захворювання, яке сьогодні повинно бути повністю елімінованим на планеті. Так само як свого часу елімінували натуральну віспу, про яку ми вже й не згадуємо, – каже лікарка. – Але існує ще дві країни – Афганістан і Пакистан, де циркулює дикий поліовірус. Небезпека полягає у тому, що якщо Україна адекватно не відповість на спалах поліомієліту, викликаного циркулюючим вакциноспорідненим (не диким) поліовірусом, кількість хворих, на жаль, може збільшитися".

Вона нагадала, що в Україні з 1 по 22 лютого проводять підсилюючий раунд вакцинації проти поліомієліту дітей віком від 6 місяців до 6 років, які або не були вакциновані взагалі, або отримали лише одну дозу інактивованої поліомієлітної вакцини. Згідно з існуючим Календарем, 1-е і 2-е щеплення у житті проти поліомієліту діти отримують у вигляді ін’єкції. На Львівщині своєчасно не були вакциновані понад 18 тисяч дітей.

"За підсумками минулого року, лише 73% дітей отримали щеплення проти поліомієліту. Але для того, щоб працював популяційний імунітет, вакцинувати потрібно 95-97%. З огляду на те, що вірус розповсюджується різними шляхами, є небезпека, що наші незахищені, невакциновані діти почнуть хворіти на різні форми і передавати вірус далі. З'являться ті, у кого буде паралітична форма і, на жаль, ті, у кого буде летальний випадок", – констатувала спікерка брифінгу.

Вона зазначила, що батьки не поспішають вести здорову дитину на вакцинацію, оскільки бояться коронавірусу. "Згідно з усіма науково-обґрунтованими рекомендаціями, країна повинна завершити відповідь на спалах упродовж 120 днів. Беручи до уваги, що перший випадок у нас був у вересні, часу у нас не залишилося. Якщо ми не зробимо цього зараз, наслідки можуть бути непередбачуваними", – застерегла Наталія Іванченко.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.