Вакцинувати 70% дорослого населення до кінця 2021 року: місія нездійсненна

В уряді підрахували: щоб вкластися в цей план, необхідно щодня без вихідних проводити в середньому… по 250 тисяч щеплень. Для порівняння, нині проводять по 15-20 тисяч.

На закупівлю вакцин від коронавірусу український уряд виділив додаткові кошти – 6,5 млрд гривень, зменшивши видатки на медичні гарантії в останньому кварталі цього року. Відповідну постанову Кабмін прийняв минулого четверга, 14 квітня. Того ж дня її погодив Комітет Верховної Ради з питань бюджету. Загалом на закупівлю вакцин з державного бюджету України було виділено 11,4 млрд гривень. За розрахунками уряду, цієї суми має вистачити, щоб закупити вакцини й охопити щепленнями 70% дорослого населення країни. А це, згідно з розрахунками Держстату, на які посилаються в Кабміні, – 34,2 млн осіб. Нагадаємо, перепис населення востаннє проводилив Україні 20 років тому (хоча, згідно з нормативами ООН, його мають проводити кожні 10 років), тож планувати будь-що владні інституції можуть лише наосліп.

Від травня щомісяця треба виконувати майже 6 млн щеплень

План Міністерства охорони здоров'я України є тим паче амбітним, що провакцинувати таку кількість людей, яка дозволила б створити колективний імунітет, відомство обіцяє до кінця 2021 року, хоча в Дорожній карті з масової вакцинації від COVID-19 йшлося про те, що протягом 2021-2022 років вакцинацією охоплять не менш ніж 50% населення України (20 866 390 людей). 

Для цього, підрахували в МОЗ, потрібно щомісяця, починаючи з травня, виконувати майже по 6 млн щеплень. У середньому – не менш, як по 250 тисяч щодня. З цією метою проведуть закупівлю і поставки 48 млн доз вакцин, з урахуванням 8 млн, які Україна має отримати безкоштовно в рамках глобальної ініціативи COVAX. Очевидно, в повідомленні, опублікованому на сайті Кабміну, закралася помилка, адже цієї кількості вистачить, щоб зробити щеплення 24 млн, а не анонсованим 34,2 млн українців.

Скріншот з сайту Кабміну

Першу поставку безкоштовних вакцин від ВООЗ ми вже отримали. Це – 117 тисяч доз вакцини Pfizer, якими вакцинуватимуть лише людей у будинках для людей похилого віку і працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій та Державної прикордонної служби. Ще 10 млн доз Pfizer повинно надійти до кінця 2021 року (ця кількість – уже за кошти з українського бюджету). Щеплення всіма вакцинами, які мають поставлятися в Україну цьогоріч (а це – AstraZeneca/CoviShield, Sinovac/CoronaVac, оригінальна вакцина AstraZeneca, Novavax та Pfizer), передбачає введення двох доз препарату. Раніше виробник вакцини Pfizer/BioNTech заявляв, що, можливо, потрібно буде вводити три дози, однак це питання ще вивчають. 

Нагадаємо, в першому плані вакцинації від COVID-19, який уряд затвердив цьогоріч у січні, передбачалося, що до кінця квітня буде вакциновано 1 млн 317 тисяч осіб – медики "ковідних" стаціонарів (загалом 367 тисяч осіб) і медики, які працюють на первинній ланці, та люди, старші 80 років (50% з 1,9 млн осіб). А за станом на 19 квітня в нас вакциновано трохи більш ніж 450 тисяч осіб. Тобто майже за два місяці ми вакцинували менше людей, ніж, згідно з наміром Кабміну, маємо вакцинувати… за два дні. 

Скільки коштують вакцини для українців

Не менш цікавим є і те, скільки грошей буде виділено на цьогорічну вакцинальну кампанію від COVID-19 – 11,4 млрд грн. Якщо розділимо цю суму на 40 млн (кількість закуплених доз) і помножимо на два (дві дози вакцини, які має отримати людина), то вийде, що вакцинація одного українця має обійтися платникам податків у 570 гривень. Зазначимо, що в цю суму не входить оплата роботи мобільних груп, які проводять щеплення та медперсоналу стаціонарних пунктів щеплень, закупівлю необхідних розхідних матеріалів і засобів індивідуального захисту. За пакетом "Вакцинація від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" медичні заклади укладають договори з Національною службою здоров'я України про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з надання медичних послуг за цим напрямом. 

Можливо, в озвучену міністерством суму входить доставка і зберігання вакцин в Україну? Інформація про це – відсутня, однак усі вакцини, крім Pfizer, особливих умов зберігання не вимагають – їх можна зберігати за температури +2°С +8°С. Натомість Pfizer вимагає зберігання за температури -70°С. Після розморожування вакцину так само можна зберігати у звичайному холодильнику, але використати слід упродовж наступних п’яти днів. Раніше головний санітарний лікар України Віктор Ляшко запевняв, що на Національному складі може одночасно зберігати до 600 тисяч доз вакцини Pfizer.

Чи планує влада виділяти додаткові кошти на закупівлю вакцин у 2021 році (крім анонсованих 6,5 млрд гривень)? Таку інформацію наразі не озвучували. Але в уряді запевняють, що "вжили всіх заходів щодо забезпечення Міністерства охорони здоров’я України коштами для закупівлі вакцин та проведення до кінця 2021 року щеплення 70% дорослого населення".  

На 19 квітня відомо, що Україна має контракти на постачання 24 млн. доз вакцин: 10 млн доз Novavax, які мають надійти в липні, 2 млн доз вакцин Covishield, з яких отримала наразі лише 500 тисяч (решта має надійти у квітні-травні) та 2 млн доз Sinovac, з яких наразі надійшло 215 тисяч. 

Після повідомленням міністра охорони здоров'я Максима Степанова про те, що 4 млрд гривень, які були виділені на закупівлю вакцин, скінчилися ( а МОЗ просило Мінфін виділити на закупівлю препаратів 15,1 млрд гривень), українці задалися питанням: а на що були витрачені ці кошти? Якщо лише на вакцини Covishield і Sinovac у загальній кількості 4 млн доз, то виходить, що за одну дозу вакцини Україна заплатила 1000 гривень (35,7 $)? 

За повідомленням експертної організації StateWatch, на 30 березня за програмою закупівлі вакцин від COVID-19 було освоєно 40% виділених коштів (1,6 млрд гривень від загальної суми 4 млрд). "Відповідно до бюджетної програми вакцинації, цього року МОЗ планує закупити 7,9 млн доз щеплень для 3,9 мільйона осіб.  

Додатково з бюджету минулого року в грудні було сплачено 964,3 мільйона гривень  за поставку 1,9 мільйона доз китайської вакцини від COVID-19 CoronaVac. 

З урахуванням минулорічної сплати,  на сьогодні за поставку вакцин в Україну загалом було сплачено понад 2,5 мільярда гривень. Ціна за одну дозу вакцини, передбачена бюджетною програмою, становить 504 гривні. Таку ж ціну було сплачено за дозу китайської вакцини CoronaVac. Вартість дози індійської вакцини Covishield невідома. Проте якщо розділити обсяг витрачених коштів на ціну за вакцину, закладену в бюджетну програму, можна припустити, що вже було закуплено понад 4,9 мільйона доз для України. 

Поки що відбулася поставка лише 500 тисяч доз вакцини Covishield, а також 215 тисяч доз китайської вакцини CoronaVac", – зазначають в організації. 

Комерційної інформації щодо Covishield МОЗ не розсекречує.

Раніше Максим Степанов повідомляв, що "ціна, за якою Україна купує одну дозу вакцини виробника Sinovac Biotech (Китай), становить 504 гривні" (17,85 $) і "така вартість вакцин проти COVID-19 цієї компанії визначена для переважної більшості країн та є прийнятною". Водночас іще тоді міністр зауважив, що вартість вакцин деяких інших виробників МОЗ поки що не має права озвучувати, оскільки така вимога прописана в контрактах. Але очільник профільного відомства поспішив запевнити, що вартість цих вакцин "є приблизно в такому діапазоні цін, за якими купує вакцини увесь світ". У коментарі REUTERS Максим Степанов повідомив, що ціни на вакцини проти COVID-19 різних виробників коливаються в діапазоні від 7 до 34 доларів США. 

А скільки платять за вакцини інші країни? За інформацією Bloomberg, вакцина Pfizer/BioNTech коштує від $14,7 у Європі до $30 в Ізраїлі (Ізраїль, нагадаємо, завчасно уклав контракти з виробником, завдяки чому вирвався за темпами вакцинації у світові лідери – в цій країні вакциновано вже 61,8% дорослого населення), Moderna – від  $25 до  $37, AstraZeneca – від  $2,15 (у європейських країнах) до  $5,25...

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.