В уряді оригінально пояснили оголошення надзвичайних ситуацій в областях через газ

У Міністерстві розвитку громад і територій переконують, що засідання обласних комісій ТЕБ та НС  були потрібні, аби пришвидшити підписання угод з "Нафтогазом".

Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська й кілька інших областей оголосили надзвичайні ситуації через загрозу зриву опалювального сезону. Адже через похолодання опалювальний сезон довелося розпочинати раніше, а газ для опалення шкіл, лікарень та інших бюджетних установ доводиться закуповувати за цінами, які подекуди перевищують 30 гривень за кубометр. Зрозуміло, що таких грошей у бюджетах немає, тож більшість бюджетних постанов на 11 жовтня навіть не мали договорів на постачання газу. Та, виявляється, ці засідання комісій з оголошенням надзвичайних ситуацій, – це не паніка на місцях, а заплановані Кабміном заходи. Принаймні так намагаються подати ситуацію у Міністерстві розвитку громад та територій. 

"Важливим питанням напередодні старту опалювального сезону є підписання договорів з бюджетними установами на постачання газу за фіксованою ціною. Комісії ТЕБ та НС проводилися областями саме з цією метою – для подолання технічних моментів. Це процедурні засідання, – повідомила заступниця міністра розвитку громад та територій Наталія Хоцянівська. – Ще минулого тижня було проведено селекторну нараду з головами міст та очільниками регіонів, НАК "Нафтогаз України", АМУ, АМКУ щодо укладання договорів з підприємствами бюджетної сфери. Було прийнято рішення щодо проведення ДСНС у кожному регіоні засідання комісії ТЕБ та НС. Цей крок продиктований необхідністю пришвидшення процедури, аби газ було закуплено бюджетними установами за фіксованою, нижчою ціною".

За її словами, саме проведення засідань ТЕБ та НС у регіонах забезпечує юридичний аспект для оперативного підписання договорів, за якими газ для бюджетних установ можна буде купувати по 16,8 грн з ПДВ. Така ціна діятиме до кінця 2022 року. 

Читайте також: Карантин як порятунок: опалювальний сезон у школах під загрозою зриву

Можливо, і справді оголошення надзвичайних ситуацій в областях допоможе підписати договори з "Нафтогазом" без проведення тендерів. Але є одне "але". Ціни на газ на європейських ринках почали зростати ще влітку. У вересні громади почали бити на сполох: через стрімке зростання цін постачальники почали розривати укладені раніше угоди, а газ по 30 гривень за куб жоден бюджет не витримає. Лише 30 вересня, за два тижні до початку опалювального сезону, Кабінет Міністрів, "Нафтогаз" та Асоціація міст підписали меморандум, за яким "Нафтогаз" зобов'язується постачати газ для теплокомуненерго для потреб населення по 7,42 грн і для бюджетних установ – по 13,7 грн (без ПДВ і розподілу). Уже тоді було зрозуміло, що до початку опалювального сезону ніхто не встигне провести тендер навіть за спрощеною процедурою. Понад те, ще минулого тижня головам  громад ніхто не пояснив, як купити газ за для опалення шкіл і лікарень за пільговою ціною. Порекомендували чекати роз'яснень з понеділка. Однак 11 жовтня школи й лікарні вже вимагали увімкнути опалення через різке похолодання. Оскільки договорів про постачання газу за "меморандумними" цінами ні в кого ще не було, в областях почали збирати засідання комісій ТЕБ і НС та оголошувати надзвичайну ситуацію. Адже якщо школи у крайньому разі можна відправити на дистанційку, то лікарням таки доведеться подавати тепло, по скільки б той газ не коштував. І судячи з тональності обговорень, це більше скидалось на паніку, ніж на "процедурні засідання". Однак тепер у Міністерстві розвитку громад і територій, яке у народі називають "мінрозгром", вирішили вдати, що ситуація під контролем. Як у тій приказці, "мудрий не зверне увагу, а дурному скажи, що так мало бути".

Утім, як би там не було, а більшість теплокомуненерго, в тому числі і львівське, досі не мають договору на придбання газу для бюджетних установ за пільговою ціною.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.