В аптеку по ліки – як у магазин по хліб: недоліки й "дірки" закону про заборону продажу ліків дітям

Уже тиждень діє закон, який забороняє продаж лікарських засобів малолітнім особам віком до 14 років. Заборона поширюється на всі медичні препарати (в тому числі гомеопатичні засоби) та на всі аптечні заклади, зокрема й онлайн-аптеки, які здійснюють продаж ліків через інтернет. У такий спосіб парламентарії вирішили боротися з дитячими та підлітковими суїцидами. З початку року й на момент ухвалення закону в Україні наклало на себе руки 69 неповнолітніх і ще 329 здійснили таку спробу. 

За статистикою, у 60% випадків діти намагаються вкоротити собі віку, напившись таблеток, і для цього їм не потрібно навіть "гуглити", які ліки краще підійдуть для цієї цілі. Практично всі лікарські засоби в разі передозування викликають серйозні ефекти: порушення свідомості, виражене зниження артеріального тиску, гостру ниркову й печінкову недостатність, параліч дихальної мускулатури тощо. 

Новина про заборону продажу ліків дітям викликала обурення багатьох користувачів соцмереж. Підлітку віком 15-16 років (на цю вікову категорію заборона вже не поширюється) також може прийти в голову ідея прийняти цілу упаковку ліків, і не тільки для того, щоб покінчити зі собою. Постійно з'являються нові небезпечні челенджі. Вже завтра якийсь популярний серед підлітків блогер може випити на камеру пригорщу таблеток і, розмістивши ролик в інтернеті, запропонувати своїм малолітнім "фоловерам" повторити цей "подвиг". Подібне вже було, і не раз. 

Окрім того, дорослій людині може знадобитися допомога дитини. От підніметься різко в бабусі тиск. Чому внук чи внучка не може швиденько збігати в аптеку по ліки? "Я так робив, коли був малим і нічого – досі живий. Скоро своїх внуків в аптеку посилатиму", – вправляються в гуморі користувачі соцмереж.

Керівниця навчального проєкту #iKiD, експертка та консультантка з безпеки дітей Олена Лізвінська (на фото) також критикує цей закон, називаючи його "недопрацьованим" і "таким, що перекладає відповідальність із дорослих на дітей і підлітків".

 
Фото надала Олена Лізвінська

"У нас є закон, який забороняє продаж спиртних напоїв неповнолітнім, – наводить приклад у розмові з журналісткою "Еспресо.Захід" Олена Лізвінська. – Максимальна сума штрафу – 13 600 гривень. Окрім того, у власника торговельного закладу забирають ліцензію на продаж алкогольних виробів. Яке покарання передбачено в разі порушення закону про заборону продажу й онлайн-доставки ліків малолітнім особам? Штраф від 100 до 400 гривень? Така мізерна сума стримає тих, хто реалізовує ліки?!" 

Парламентарії пропонують внести зміни до Кримінального кодексу України. Законопроєкт № 5123-1 передбачає накладення штрафів на аптекарів та кур’єрів, які доставляють ліки, в розмірі від 6 800 до 13 600 гривень (при першому порушенні) і від 13 600 до 23 800 гривень – при повторному. Однак Олена Лізвінська не вірить, що хтось відповідатиме за продаж медичних препаратів малолітнім. У цивілізованому світі без рецепта лікаря не можна придбати ні антибіотиків, ні заспокійливих препаратів. У нас продовжують безконтрольно відпускати ці ліки, бо від цього залежить зарплата провізорів. 

"Уявімо, що я працюю в аптеці. Мене хвилює, що наркозалежних стає дедалі більше і, власне, серед підлітків. Не продам жодної таблетки, що б дитина мені не говорила, бо не хочу за це відповідати. А інший фармацевт продасть, бо йому потрібно виконати план продажів препарату. І байдуже, хто купить ці медикаменти – 7-річна дитина, 12-річний підліток чи 25-річна жінка".

"Особиста відповідальність має значення – продасть ця людина ліки малолітній особі чи ні. На жаль, на цей фактор узагалі жодного впливу немає", – каже експертка з безпеки дітей.

Погоджується з думкою Олени Лізвінської і завідувачка комунального підприємства Львівської облради "Аптека №1", виконавча директорка Галицької фармацевтичної асоціації Неоніла Бик. Каже, аптеки сьогодні відкривають чи у кожному під'їзді і відстоюють інтереси бізнесу, а не надають якісну фармацевтичну опіку. 

"Ми й раніше принципово не відпускали ліків дітям. Було лише два випадки, коли обслужили дитину за відсутності батьків, – розповідає Неоніла Бик. – Один раз відпустили дитині медичну маску. Був також випадок (доволі давно), коли хлопчина намагався купити ліки для зниження тиску. Ми цю дитину знали – він не раз приходив до нас із мамою (сім'я жила на сусідній вулиці). Хлопчик на місці передзвонив мамі й вона попросила нас продати ліки її сину, мотивувавши це тим, що погано почувається і не може прийти сама". 

"Не раз проводили експерименти з телевізійними каналами і бачили на власні очі, як дітям продавали цигарки, як дорослі погоджувалися купити підліткам і коньяк, і горілку… Як фахівець можу сказати: в мене немає жодних сумнівів, що якщо дитина попросить когось із перехожих придбати для неї ліки, жалісливий дорослий їй допоможе, – переконана Олена Лізвінська. – І в тих випадках, коли це дійсно потрібно, і в тих, коли підлітки зловживатимуть довірою дорослих".

Дописи в інтернеті на кшталт "А як бути батькам, які самі виховують дітей?", експертка з безпеки коментує так: "Відповідальність за дітей завжди лежить на дорослих! Дорослі мають подбати про те, щоб у них був у наявності лікарський препарат, який їм необхідний для того, щоб стабілізувати свій стан". 

Як приклад, наводить типову ситуацію. 

"Батьки відвезли дитину на літні канікули у село до бабусі. Бабуся погано почувається і відсилає дитину до найближчої аптеки по ліки. Що заважало батькам, які відправили свою дитину до людини похилого віку, поцікавитися: "Мамо (тату), в тебе є ліки "на випадок чогось"?" .

"Якщо дорослий страждає на артеріальну гіпертензію і схильний до гіпертонічних кризів або в нього є інші показання до прийому ліків, мусить мати мінімальний їх запас. Не говорю зараз про невідкладні стани, а про ситуації, коли дорослий відчув стрибок тиску, відкрив шафку, де зберігає ліки, а там – порожньо, тож відправляє дитину в аптеку. Коли йдеться про бабусь-дідусів, подбати про це мають батьки! Якщо вже так сталося, що ліків немає, то краще звернутися до сусідів чи зателефонувати у службу доставки ліків, але не робити з дитини кур’єра. Скільки буває випадків, що дитина вийшла з дому й не повернулася! Не думаю, що цій бабусі, дідусю, мамі чи татові стане легше, коли дитина загубиться або втрапить у якусь халепу", – каже Олена Лізвінська. 

Дивується, як можна не мати вдома аптечки: "Діти і підлітки часто поводяться не так, як ми, дорослі. Їхню поведінку не завжди можна спрогнозувати. Тому в домі, де є дитина (не важливо, маленька чи підліток), мусить бути аптечка невідкладної допомоги. У ній має бути не тільки зеленка, йод і вата. Ні! Це має бути базова аптечка, якою в разі чого може скористатися доросла людина, яка наглядає за дітьми – надати допомогу "тут і зараз", а не бігти по перекис водню в аптеку. Можливо, для декого фактором стримування є кошти, але у вашому домі має бути певний перелік медикаментів на такі ось випадки". І додає: "Закон не вплине на кількість ліків, яка зберігається у людей вдома". 

"Дитина може непомітно винести з дому 10-15 таблеток. Що робитиме компанія підлітків з 80-100 таблетками якогось медикамента, можна тільки гадати. А треба розуміти, що будь-яке знеболювальне, будь-який препарат, якщо не дотриматися дозування, може спричинити важкі й незворотні наслідки".

"Держава не регламентує (і цим законом також) відповідальність дорослих за те, що дитина випадково або навмисно використала "дорослі" ліки. Не прописано моменту, що батьки мають зберігати лікарські засоби в недоступних для дітей місцях. Підліток, якщо йому це буде потрібно, без проблем знайде ліки. Тому треба проводити профілактичні бесіди з дітьми, пояснювати їм, що, наковтавшись якихось пігулок, можна потім усе життя мати серйозні проблеми зі здоров'ям. З боку держави має бути чітке пояснення, чого вона хоче цим законом досягти, і попередження зацікавлених сторін, що за його невиконання передбачено таке-то покарання. Дорослі деколи готові вдатися до протиправних дій (начебто для користі дитини чи підлітка). Так само фармацевти можуть не дотримуватися положень із продажу ліків, але зараз ми не маємо на них важелів впливу. Якщо порушать цей закон, то що? На дорослих накладуть адміністративний штраф? В аптеки відберуть ліцензію? Ні. Якби ці три фактори працювали без збоїв, лише тоді ми могли б гарантувати безпеку нашим дітям", – підсумовує Олена Лізвінська.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.