Українці святкують Щедрий вечір або свято Маланки. Традиції та прикмети

Сьогодні, 13 січня, українці святкують Щедрий вечір, або свято Маланки. А також зустрічатимуть Новий рік за юліанським календарем.

Про це передає "Еспресо.Захід". 

Святкування Щедрого вечора походить від стародавнього, ймовірно, дохристиянського звичаю. За християнським календарем – це також день преподобної Меланії Римлянки.

Сьогодні українці готують щедрий святковий стіл – вдруге протягом зимових свят вариться кутя, але вже скоромна, а на столі мають переважати м’ясні страви. До багатого столу готують також млинці, пироги з сиром, м’ясом, вареники зі сметаною.

Також сьогодні проводяться народні гуляння з традиційним переодяганням у тварин і фольклорних персонажів. Головні святочні дійства Щедрого вечора це – щедрування, парубочі та дівочі "Маланки", "Коза". 

"Маланка" – традиційний новорічний обряд, який з часом трансформувався у громадську святкову забаву, своєрідний  карнавал із використанням масок, перевдяганнями, розігруванням кумедних сценок-інтермедій. За давньою традицією у парубочій "Меланці" роль головного обрядового персонажа грав хлопець, перевдягнений у жіночий народний костюм.

Наші предки вірили, що цього дня  потрібно попросити вибачення один в одного та у сусідів, щоб провести весь рік у злагоді. За народними повір'ями, ворожіння з 13 на 14 січня вважається найдостовірнішим. Наприклад, у цю ніч незаміжні дівчата кладуть під подушку чотирьох королів з колоди карт, щоб побачити уві сні майбутнього нареченого.

Вважається, що не варто в ці дні давати або брати що-небудь у борг, адже "цілий рік може пройти в боргах". Також не заведено виносити сміття, бо "так можна винести все щастя з дому".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook–сторінку