"Україна у "вакуумі безпеки" між РФ і НАТО, це й спричинило війну", − дипломат Валерій Чалий

Найкраще, що може зробити НАТО, − прийняти геополітичне рішення, щоб кордон НАТО та ЄС пролягав по східному кордону України. Так нам буде спокійніше взаємодіяти з РФ.

Про це зазначив Валерій Чалий, Надзвичайний і Повноважний Посол України, посол України у США (2015-2019) в розслідуванні програми “Вечір з Миколою Княжицьким”, передає "Еспресо.Захід".

Чалий наголосив, що візит голови ЦРУ до Москви свідчить про надзвичайну ситуацію.

"Теперішня військова ситуація нагадує 2015 рік, або загострення, яке було у зв'язку з атакою на українські катери в Чорному морі. Тоді я сам виходив на FOXnews, на інші американські телеканали й коментував у прямому ефірі цю ситуацію. Зараз – щось подібне. Але якщо говорити про зустріч глави ЦРУ з візаві в Москві та ще більш важливу розмову з Путіним, то це формат, який дуже рідко використовують. І він свідчить про незвичайну ситуацію", − наголосив він.

Посол додав, що зараз для України передовсім стало б помічним, якби кордон НАТО та ЄС пролягав по східному кордону України.

"На жаль, ми у "вакуумі безпеки", як і Білорусь. Білорусь пішла в підпорядкування Росії. Наш вибір був − членство в НАТО. Ми маємо якнайшвидше ввійти в систему колективної оборонної безпеки. На жаль, сьогодні немає консенсусу в НАТО стосовно нашого членства. Але це питання часу. Тому що бути просто буферною зоною Україна не може, не буде. І це спричинило війну. Тому найкраще, що вони могли б зробити, − прийняти геополітичне рішення, щоб кордон НАТО та ЄС проходив по східному кордону України. Тоді нам буде спокійніше взаємодіяти з РФ. Це глобальне рішення, яке сьогодні, на жаль, так швидко не буде ухвалено", − сказав він

Чалий наголосив: те, що можна зробити зараз − це підсилити спроможності України в обороні постачанням летальних оборонних озброєнь; розміщенням в Україні пунктів постійної дислокації та тренінгу наших партнерів; постійним перебуванням і чергуванням в Чорному морі. А ще це пришвидшення всіх наших угод з постачання та допомоги.

"Окрім того, потрібно підсилення України економічно ц інституційно, щоб ми були всередині сильніші. Це і боротьба з корупцією, але, в першу чергу, це державне управління. Щоб якість державного управління була іншою, в тому числі у сфері безпеки. Другий момент − це тиск на ворога, тиск на РФ санкційними заходами. політичними заходами, заходами превентивного характеру, щоб зменшити агресивні настрої супротивника", − сказав посол.

Він додав: "Для мене незрозумілий розподіл обов'язків у владі, тому що бачу, що партнери більш довірливо ставляться до української дипломатії. Але в такому випадку це питання стосується безпосередньо оборони. Тобто тут має бути максимальна активність міжнародних контактів по лінії людей, які в президента є найближчими радниками й виконавцями якраз у цьому напрямі. Це і секретар РНБО, який мав би сконтактувати з усіма своїми партнерами. Це і міністр оборони, який у нас на цей момент саме змінився й зустріч відбувається тільки зараз. А могла б, за умови правильної кадрової позиції, бути ще під час візиту в Україну очільника оборонного відомства США пана Ллойда Остіна.

І, власне, я не бачу, щоб воєнний кабінет збирався. Принаймні збір воєнного кабінету й аналіз ситуації − це те, що потрібно було зробити.
Також дивує низька активність парламенту в цьому питанні. Адже Верховна Рада мала б розглянути зміни до бюджету й підсилення оборонної складової. Треба швидкі рішення щодо оборонного замовлення. Тільки минулого тижня ухвалювали, але, я так розумію, це ще не останні зміни. Тож ключова проблема наших гілок влади − що виконавчої, що законодавчої − неадекватність", − сказав він.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку