Учительку "звільнили" соцмережі: мовний скандал у львівській школі, якого не було

У львівській школі №87 звільнили завучку за те, що вона зробила зауваження дитині-переселенцю, аби той спілкувався у школі державною мовою

Про це повідомила на facebook-сторінці українська письменниця та громадська діячка Лариса Ніцой, передає "Еспресо.Захід".

За словами Ніцой, випадок стався у школі №87 імені Ірини Калинець, що на вул. Замарстинівській, 11 у Львові. Вчительку української мови, за сумісництвом завучку звільнили з роботи за те, що та звернула увагу учню, аби він спілкувався державною мовою. Педагогиню звільнили з приписом-забороною обіймати посади в майбутньому, стверджує Ніцой. 

"Як таке могло трапитися у Львові? Чому змовчали вчителі? Де голос інтелігенції? Чому ніхто не відстояв, чому не піднялися на бунт? Мать-переселенка пожалілася, що її рєбйонка прітєсняют. Відділ освіти прислав комісію з 12 защітнікофф – і, вуаля, завуча звільнено! Львівські вчителі, ганебно змовчали. Змовчали! Школа імені Ірини Калинець! Школу названо іменем львів'янки, яка багато років провела в московитських таборах, але дожила до наших днів і померла 10 років тому", – каже письменниця. 

З її слів, таку ситуацію важко було б уявити в іншій європейській країні, тим паче, коли це переселенці у своїй країні, а не іноземці. Ніцой додає, що звільнення сталося ще у вересні, й після того вчителі у школі кажуть дітям-переселенцям, аби спілкувалися тією мовою, якою їм зручно. При тому учня, який "називав речі своїми іменами", батькам довелося забрати зі школи на дистанційне навчання. 

Громадська діячка оцінює ситуацію як "дно" й задається питанням, невже "Львів зогнив". Разом з тим закликає "українців Львова згуртуватися та звільнити комісію, яка звільнила завучку". Вона також зазначила. що такі випадки в Україні не поодинокі, й нещодавно подібна історія трапилася у селі Аджамка на Кропивниччині. Там мама-переселенка прийшла з вимогою звільнити вчительку української мови, яка на уроці зробила зауваження учневі відповідати українською.

"Що робить шкільний колектив? Ставлять вимогу перед сільською радою: «Звільните вчительку – звільнимося ми всі». Вчительку відстояли. От що значить козацький край і село – нащадки козаків, які оселилися тут після зруйнування Січі, і яке входило в Буго-Гардівську паланку Війська козацького Низового. Село, до речі, і досі ділиться на сотні. Захоплююся неймовірно", – каже Лариса Ніцой. 

Водночас у самій школі заявили, що жодних конфліктів у класі не було. Єдиною проблемою було те, що Арсенію (так звуть учня) важко давалася українська мова, але він старався, як його сестра, яка мала в цьому кращі успіхи. 

"Коли в класі почали називати його "москалем", Арсеній не хотів відвідувати школу, мама прийшла до вчительки, щоб вирішити цю ситуацію. Оскільки почався урок, то вона звернулася до усіх учнів з проханням, щоб її сина не ображали, а навпаки допомогли адаптуватися в україномовному середовищі. На цьому ситуація була вирішена. Дитина спокійно ходила до школи і спілкувалася з однокласниками. Після закінчення першого семестру мама з дітьми повернулася до рідного Харкова. У вайбер-групі класу написала слова вдячності за добре ставлення до її сина", – пояснили ситуацію у школі. 

У Львівській міській раді інформацію про звільнення вчительки заперечили. Як повідомив керівник управління освіти ЛМР Андрій Закалюк, жодного звільнення вчителів у Львові не було, а ситуація, про яку йдеться у пості Лариси Ніцой, не зовсім правильно подана та не пов'язана з предметом української мови чи вживанням державної мови. 

"У вересні до нас звернулася мама, яка зі своїм сином переїхала до нас з міста Харків. Батько залишився у Харкові і зараз воює у складі Збройних Сил України. На уроці української мови вчителька попросила учня здати контрольну роботу, який затягував її здачу. Учень не хотів здавати, вчителька попросила його якомога швидше це зробити. Власне, це стало причиною емоцій, і вчителька почала учневі говорити, що ви у всьому винні, що почалася війна, що ви сюди понаїхали, що так вам і треба, щоб вас бомбили, і що взагалі війна почалася лише через вас", – зазначив Андрій Закалюк. 

Пояснює, що після цього в управлінні освіти скликали комісію, аби з'ясувати ситуацію. Також запросили психолога з іншої школи, яка спілкувалася з усіма учнями, які були свідками історії. За словами Закалюка, всі діти підтвердили, що слова вчительки мали місце. Крім того, і учень, і його мама розмовляли українською, а не російською мовою. 

Зараз вчителька продовжує продовжує працювати на своїй посаді, лише не викладає у класі, де навчається хлопець-переселенець.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.