У Тернополі знищують мозаїку видатного українського художника ХХ століття

У Тернополі на будівлі "Текстерно" знищують унікальне мозаїчне панно одного із найвизначніших українських художників ХХ століття Валерія Ламахи.

Про це інформують "Тернополяни", передає "Еспресо.Захід".

Зазначається, що авторський твір художника замуровують через утеплення стіни.


Фото: ukrainianmodernism

У зв’язку із цим місцеві жителі почали бити на сполох. Згодом до них приєдналися і поціновувачі мистецтва зі Львова.

Фото: ukrainianmodernism


Скрін/ ukrainianmodernism

Зокрема, як пише портал Ukrainian Modernism, львів’янка Олена Мартинчук спеціально приїхала в Тернопіль, щоб влаштувати одиночний пікет проти знищення мозаїки.


Скрін/ ukrainianmodernism

Довідка. "Спорткомплекс "Текстильник" – частина Тернопільського бавовняного комбінату (нині "Текстерно"). В 1974-1975 роках шістдесятник Валерій Ламах втілив на стінах фасаду палацу унікальне мозаїчне панно.

В 90-х міська влада почала позбуватися комбінату, і наразі “Текстерно” повністю належить приватним особам. Власник спорткомплексу, Швед Анатолій Петрович, днями почав знищувати авторський твір Валерія Ламаха, частину всеукраїнської культурної спадщини.

Валерій Ламах  є яскравим представником покоління шістдесятників і мистецтва андеграунду. Під час німецько-радянської війни був вивезений на примусові роботи до Німеччини. Після повернення продовжив навчання в училищі, яке закінчив 1949 року. Навчався на факультеті графіки у Київському художньому інституті, працював у галузі плаката та монументально-декоративного мистецтва, створив низку художніх творів у техніці розпису та мозаїки в Києві, Тернополі й інших. 

Творчість Валерія Ламаха, як і багатьох інших представників інтелігенції радянського періоду, поділялася на офіційну й неофіційну. До першої частини належала монументально-декоративна творчість, зокрема панно "Дружба народів" в аванзалі головного павільйону ВДНГ УРСР (нині – Національний експоцентр України, у співавторстві, 1958).

Натомість те, що художник з ідеологічних причин не міг оприлюднити, він творив, перебуваючи в андеграунді. Свої пошуки нової художньої мови, роздумів про мистецтво й будову Всесвіту Ламах втілив у абстрактних творах, рукописі книги "Схеми".

Серед відомих мозаїк Ламаха: панно в інтер'єрі Київського річкового вокзалу, в інтер'єрі аеровокзалу аеропорту "Бориспіль", мозаїка "Симфонія праці" на фасаді житлового будинку на проспекті Перемоги, 21 у Києві, і згадані мозаїки на стіні спортивного комплексу "Текстильник" у Тернополі.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.