У Львові зруйнували перший будинок із цегли

Від першого будинку з цегли у Львові – вілли Завадовичів – залишилась лише невеличка частина фасаду.

Міська влада, руйнуючи найкрасивіші історичні будинки Львова, не зважає ані на охоронні пам'ятки, ані на охоронну зону ЮНЕСКО.

Про це зазначила громадська діячка, доцентка Львівської академії мистецтв Олеся Дацко, коментуючи "Еспресо.Захід" зруйнування історичної вілли Завадовичів.

Руйнують те, що не чіпав ані цісар, ані "совіти"

"Раніше, до приходу цієї влади, "Знесіння" ніколи не чіпала жодна влада – ні Франц-Йосиф, ні "совіти", ні будь-хто інший. Там є дуже велика кількість пам'яток археології. Є дво-, тришарові поселення, охоронні зони яких не встановлені. 

Понад те – біля вілли Завадовичів є гора Баба Род. Біля її підніжжя, в охоронній зоні цієї археологічної пам'ятки, саме зібралися зводити житлові новобудови.

У містобудівних умовах і обмеженнях цього не вказано. Не вказано, що це – історичний ареал, охоронна зона ЮНЕСКО, що там є історичні пам'ятки (хоча й не внесені в реєстр). А всі перетворення, навіть у буферній зоні, ми маємо погоджувати з ЮНЕСКО. 

Ця будівля має історичну цінність. Управління історичного середовища мало би займатись внесенням її в реєстр пам'яток, але навіщо їм це робити?" – каже Олеся Дацко.

В управлінні історичного середовищі Львівської міської ради заявили, що руйнування вілли Завадовичів узагалі не належить до їхньої компетенції. Кивають у бік управління архітектури. Утім там за останній тиждень не знайшли часу для коментаря ситуації, попри численні спроби "Еспресо.Захід" з'ясувати позицію чиновників. 

Документацію "підігнали" під потреби забудовників

Олеся Дацко каже, що міська влада цілеспрямовано "підганяла" документацію під потреби забудовників. 

"Ці земельні ділянки, де зараз іде забудова, були різними за цільовим призначенням. Їх "злили" конкретному замовнику. який захотів усе та відразу, а міськрада постелила їм для цього червону доріжку. Коли затверджували детальний план, там мав бути ніби апарат-готель. А реально там зараз буде фактично житло – будинок завдовжки понад 100 метрів із дворівневим паркінгом внизу", – уточнила вона. 

"Коли видали містобудівні умови – ми вжахнулися . ГО "Народна дія" подала в суд на скасування цих містобудівних. Дійшли вже до Верховного Суду, але віллу розібрали, залишився лише шматочок фасаду", – додала активістка.

Вона наголошує на унікальності споруди, яку знищили забудовники. 


Фото: Назар Лебяк

"Вілла Завадовичів була найкрасивішою віллою вулиці Старознесенської – маленька, але дуже стильна. Сам Завадович колись очолював "Знесіння", а родина Завадовичів цікава для Львова, бо зробила для міста дуже багато. І всі пам'ятки, які було знайдено на "Знесінні", – це заслуга першого директора Завадовича". 

Олеся Дацко каже, що віллу можна ще відбудувати. Але не менш важливо – зберегти археологічні пам'ятки "Знесіння".

"Вони до кінця не розуміють, що буде, якщо вони втрутяться в сакральне для Львова місце. Бо "Знесіння" для Львова є сакральним, є історичні речі, яких не можна чіпати. Недаремно Шептицький колись купив його і подарував Львову – не для того, аби там потім будували і робили вигляд, нібито рятують культуру. Але вони історії не читають", – підсумувала громадська діячка. 

Зазначимо, колишній архітектор Львова Юліан Чаплінський запевнив, що віллу буде збережено. 

"У цьому проекті є домовленість із забудовником про те, що він збереже віллу Завидовичів. Власник готелю викупив усі приватні ділянки. І для того, щоб розширити готель, він повинен зробити містобудівну документацію – детальний план. У детальному плані спершу забудовник хотів чотириповерхову забудову, власне після громадських слухань містобудівельна радою було розширено вулицю, бо там немає хідника. Таке рішення дасть нам змогу розширити вулицю і зробити її більш комфортною й безпечною для дітей і пішоходів. Формується вулиця з двоповерхової і триповерхової забудови, де ця вілла має бути інтегрована у цю забудову",  – так коментував Чаплінський це питання.

Довідково. Вілла Завадовичів, споруджена у 1902 році та має риси модернізму в містечковій інтерпретації. Найбільш виразним є північний фасад, орієнтований до вулиці Старознесенської. Будинок вважають першим будинком у Львові, спорудженим із цегли.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook–сторінку