"Україна могла б мати свого Моцарта": у Львові зняли фільм про Остапа Нижанківського

Його доля дуже кінематографічна, хоча, на жаль, українцям практично невідома.

У Львові зняли документальний фільм про українського композитора, диригента, громадського діяча, просвітника та засновника кооперації на Галичині Остапа Нижанківського. Стрічку створила команда проєкту "Історична правда" спільно з громадською організацією Collegium Management та Львівським органним залом. Її прем’єра відбудеться  сьогодні о 19:00 на YouTube-каналі "Історична правда в деталях". А вже незабаром  фільм  "Остап Нижанківський " ( режисер Петро Колодій) покажуть на кількох телеканалах, інформує "Еспресо.Захід".
 

Як акцентує продюсерка та авторка сценарію Ольга Мовчан, історія Нижанківського однозначно вартує, щоб її побачили якомога більше людей. Адже його доля дуже кінематографічна. Хоча, на жаль, українцям практично невідома. Навіть на Галичині, звідки герой  фільму родом, краще знають його сина Нестора (що став професійним музикантом, у такий спосіб реалізувавши мрію свого батька), ніж  Остапа Нижанківського. Хоча це був щирий і дуже креативний пасіонарій, що справді переймався всім, до чого був дотичним, та  зумів об’єднати довкола себе людей, керуючись єдиною ідеєю – українською.

Син священника УГКЦ з невеликого села біля Стрия на Львівщині Остап Нижанківський отримав блискучу світську та духовну освіту. Він з дитинства марив музикою, грав на фортепіано, складав пісні на слова Тараса Шевченка, навіть отримав диплом вчителя музики у Празькій консерваторії. Але проти музичної кар’єри Остапа був його батько, який наполіг, щоб син теж став священником. Музика на все життя залишилася улюбленою справою Нижанківського.

"В українській культурі є феномен, якого немає в інших культурах – композитори-священники, – розповів директор Львівського органного залу Іван Остапович. – В Україні, зокрема на Галичині, є ціла плеяда композиторів-священників, які суттєво вплинули на національну культуру. Наприклад, автор національного гімну України Михайло Вербицький чи Порфирій Бажанський, чиї світські опери ми зараз досліджуємо. Таким був і Остап Нижанківський". 

За словами Остаповича, основу музичної творчості Нижанківського складає хорова музика і солоспіви. А кілька колядок в його обробці, такі як "Во Вифлеємі новина" та "Небо і земля", стали настільки популярними, що їх співають і досі. У фільмі, до речі, звучить в обробці Нижанківського "Небо і земля" у виконанні співаків музичної агенції Collegium Management. 

"В історії української музики є безліч постатей, які відомі лише вузьким спеціалістам, – каже Тарас Демко, директор ГО Collegium Managemen. -- Кілька років тому ми з командою започаткували стратегію промоції української класики "Ukrainian Live",  у межах якої створюємо концерти, видаємо книги, записуємо лекції про композиторів, чиї імена були несправедливо забуті чи заборонені. Віримо, своєю участю у фільмі про Остапа Нижанківського долучилися до убезсмертення імені цього митця". 

Остап Нижанківський був просвітником, етнографом, видавцем, громадським діячем та підприємцем. Він – один з організаторів української молочної кооперації в Галичині, з якого вийшов відомий "Маслосоюз", чия продукція з успіхом продавалася в Європі. Брав участь у політичному житті свого краю. Був членом Української національної ради ЗУНР. Загинув трагічно у 1919 році під час визвольних змагань на Львівщині – був заарештований і розстріляний без суду.

"Це була дуже цікава особистість. Такі люди мають звучати. Не лише пісня Остапа Нижанківського, але його голос, образ, позиція мають бути  впізнаваними", – переконаний Вахтанг Кіпіані, ведучий та ідейний натхненник фільму. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал