У Львові планують перекрити частину центру міста для транспортного експерименту

Львівські депутати звернулися до департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури, щоб ті змоделювали зміни у русі транспорту довкола площі Міцкевича, яку планують зробити пішохідною

Про це йшлося під час засідання комісії законності, депутатської діяльності, свободи слова та безпеки ЛМР, повідомляє "Еспресо.Захід". 

Комісія розглянула звернення "про розгляд пропозицій і зауважень до детального плану території у районі пл. А. Міцкевича". Доповідачами були розробники проєкту – Інститут міста, які замовили у підрядника Інститут просторового розвитку інформацію про зміну транспортної схеми.

Вони пояснили, що зміну транспортної схеми навколо площі Міцкевича розробили ще у 2014 році. Відповідні моделювання були розроблені майже 10 років тому. Також вони додали, що в цілому зміни будуть схожими, як свого часу зробили біля пам’ятника королю Данилу, адже раніше ця територія теж була відрізана від пішохідного доступу.

Однак, як зауважила голова комісії Уляна Пак, депутати не проголосують за зміни пов’язані з реорганізацією руху, якщо не будуть надані актуальні дані, бо є побоювання, що це може спричинити транспортний колапс.

"Кількість приватного транспорту зросла, також з війною чимало людей на своїх автомобілях приїхали у Львів", - додала Пак.

На що доповідачі запропонували провести транспортний експеримент – повністю перекрити рух з одного боку пам’ятника Міцкевичу (зі сторони смітників), як це пропонується згідно проєкту, щоб перевірити, чи спричинить це транспортний колапс?

Члени комісії погодилися з цим і звернулися з відповідним проханням до департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури.

5 квітня має відбутися ще одне засідання комісії законності, депутатської діяльності, свободи слова та безпеки ЛМР на якому директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури мав би відповісти на це прохання. Також доповідачі, які відповідають за просування проєкту по влаштуванню пішохідної зони біля пам’ятника Міцкевичу та будівництва там підземного паркінгу, мають відповісти на всі дискусійні питання пов’язані з проєктом. Адже серед львівських архітекторів є чимало незгідних з проведенням робіт на цій ділянці. Бо, по-перше, це історична частина міста, по-друге, там проходить колектор і протікає Полтва.

Читайте також: Підземний паркінг під площею Міцкевича – бомба сповільненої дії, що зруйнує серце Львова, - активісти