У Львові буде пам'ятник Моцарту-сину

Його встановлять уже цього літа до початку Міжнародного фестивалю класичної музики LvivMozArt.

Третю у світі скульптуру, присвячену Моцарту-сину і першу в Україні відкриють цього літа у Львові на площі Маланюка до початку Міжнародного фестивалю класичної музики LvivMozArt. Зараз скульптуру композитору, виготовляють у Зальцбурзі, а відливатимуть з бронзи уже в місті Лева. Про це сьогодні на виконкомі Львівської міської ради розповіла ініціаторка такої затії, відома співвітчизниця, диригентка Оксана Линів. Подію приурочують до 230-річчя від дня народження  талановитого композитора Моцарта-сина, який прожив на Галичині практично тридцять років ( і переважно у Львові) і якому геніальність батька перекреслила долю, інформує "Еспресо.Захід"

Франц Ксавер Моцарт був у сім`ї Моцартів наймолодшою дитиною. З`явивишись на світ у 1791 році (лише за чотири місяці до смерті батька) він та ще його старший брат Карл Томас – єдині з шести дітей австрійського композитора досягли дорослого віку. Уже з раннього дитинства Франц Ксавер, на відміну від брата (той згодом обере для себе кар`єру чиновника), виявив неабиякі музичні здібності. Саме це підштовхнуло його матір, Констанцу, перейменувати його у Вольфганга Амадея-сина. Оголосивши хлопця художнім спадкоємцем батька, жінка, не особливо переймаючись наслідками, поставила юного Амадея на шлях, який у подальшому принесе йому більше страждань, аніж здобутків: талановитий піаніст, диригент, композитор завжди цікавитиме громадськість тільки з огляду на ім`я свого великого батька, хоча, якби все було інакше, його очікувало б справді заслужене визнання.

Проте у 17 років завжди віриться у краще. Не маючи сили більше терпіти  безконечне зіставлення із батьком, у 1808 році молодий Моцарт вирушив у Галичину, де, як йому здавалося, він зможе здобути самодостатність. Справді, саме у Львові Вольфганг Амадей став одним із найкращих учителів гри на фортепіано. Саме тут він створив близько сорока творів, які й склали увесь його творчий доробок. Саме в місті Лева він проявив себе як добрий організатор, заснувавши хор місцевого Товариства святої Цецилії, що проіснував три роки. Але, уникнувши порівнянь із батьком, у Львові моцарт-син опинився в ізоляції від європейського музичного процесу. Згодом це обернулося забуттям і, відповідно, відмовою друкувати його рукописи у відомих музичних містах. Треба було щось робити. Але – замкнене коло – виїхавши з гастролями по Європі, Моцарт-син знову зіштовхнувся з тим, що людей не цікавили його творчі пошуки, як і він сам: від нього чекали, щоб він грав твори свого геніального батька, бо таке виконання видавалося найбільш автентичним. Так приходило важке розуміння того, що здобути мистецьку самодостатність не вдасться.

"Не поталанило Моцартові-сину і в особистому житті, - пригадую розповідь Дмитра Колбіна, професора Вищого музичного інституту імені М. Лисенка, людини, що відкрила сучасникам Вольфганга Амадея-молодшого, -- він так і не одружився. Сьогодні важко сказати, завадили цьому нестатки чи таємне кохання. Відомо тільки, що, живучи у Львові в родині губернського радника Бароні Кавалькабо і навчаючи музики його доньку Юлію (згодом піаністку і композиторку, яку визнав Шуман), Вольфганг Амадей-син мав дуже теплі почуття до дружини барона Йозефіни. Цілком можливо, взаємні. Але якихось достовірних доказів їхнього любовного зв`язку немає, хоча саме Йозефіна стала повною спадкоємицею його творчого та матеріального спадку".

У 1838 році Моцарт-син, остаточно розпрощавшись із мрією про власну творчу кар`єру і раз та назавжди присвятивши себе популяризації творчості батька, вирішив покинути Львів і повернутися до Відня. Але прожив там недовго. 28 липня 1844 року в Карлових Варах вимучений раком шлунка він відійшов у вічність. Про нього в лейпцизькому музичному журналі один із його сучасників написав: "Він, що любив мистецтво понад усе, що цінував його як ніхто інший, що збагнув музику, як небагато хто, і обдарований справжнім талантом, який дається лиш вибраним, -- він не дозволяв собі займатися творчістю тільки через те, що носив ім`я людини, яка досягла творчих вершив і була увінчана славою". У цих посмертних словах – уся трагедія життя непересічної людини – Моцарта-сина.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.