У Карпатських горах гори сміття. На Львівщині сперечаються через сміттєзвалище

У карпатському місті Сколе виник конфлікт через імовірне облаштування сміттєзвалища. 

Рішення "Про надання дозволу на розроблення детального плану території для будівництва полігону твердих побутових відходів за адресою вул. Князя Святослава, м. Сколе" підтримали 20 депутатів. Однак деякі обранці вважають, що це рішення було ухвалене з порушеннями та почали збір підписів за його скасування. 

Так, депутат Сколівської міськради Микола Сорока наголошує, що це питання не виносили на громадське обговорення.

"Хочу наголосити, що попередньо це питання не виносилось на обговорення ні з депутатами, ні з мешканцями громади. Міська влади не вважає за потрібне повідомити громадян, що незабаром у них під носом буде купа сміття?" – зазначив депутат Сорока. 

Рішення викликало чимало обговорень у соцмережі й мешканці ініціювали збір підписів проти такого рішення. Наразі депутат Сорока повідомляє про понад 700 зібраних підписів.

Утім, як прокоментував для "Еспресо.Захід" голова Сколівської ОТГ Микола Романишин, невдоволення має передовсім політичний підтекст. Він розповів, що полігону твердих побутових відходів – ані старого, ані будь-якого іншого – у Сколівській громаді нема, а сміття вивозять до Стрия за дуже високу ціну. 

"Що стосується полігону ТПВ нового, то хотілося б зробити екологічно чисте підприємство, за найсучаснішими зразками для сортування і переробки сміття для нашої громади. Що саме там буде - цим питанням будуть займатись спеціалісти, розробивши необхідний проєкт. Важливо, щоби цей проєкт був схвалений громадою" 

На питання, чому керівники громади не провели громадського обговорення, Романишин каже, що зараз це не на часі. Спочатку потрібно розробити детальний план території, потім провести громадські обговорення, а вже тоді – затвердити.

"На жаль, ми до цього ще не дійшли. Бо цю справу повернули з господарської площини в політичну. Обговорюють, нібито там буде просто сміттєзвалище, а це – неправда! Проблема, як на мене, абсолютно надумана. 

Попередньо ми обговорювали це з екологами. Вони нам сказали, що там можна зробити, оскільки територія по всіх вказаних нормах дозволяє. Зараз ухвалене просто первинне рішення. А тут дехто вирішив просто збурити народ цими питаннями, вже навіть підписують лист, що вони проти сміттєзвалища будь-де на території нашої громади. Тобто перекрутили все.

І треба розуміти, що мова не про звичайне сміттєзвалище. У нас є бажання щось зробити. Моя мрія – зробити сучасний варіант із переробкою твердих побутових відходів. Однозначно потрібна сортувальна лінія. Будемо вивчати питання спалювання сміття, що не дає токсичних викидів у повітря, як у розвинених країнах Західної Європи, якщо це можливо. 

Це має бути сміттєпереробний завод. Але не такий, щоб сюди звозили сміття з частини Львівської області, а виключно для Сколівської громади", – пояснює Романишин. 

За словами мера, влада була змушена шукати якусь альтернативу, оскільки Сколівська ОТГ не має свого сміттєзвалища, а тому вивозить сміття аж до Стрия. 

"Стрий для нас поставив на вивезення сміття захмарну ціну – 700 гривень, тоді як, скажімо, Львів платить 900. А ми не можемо собі цього дозволити. Бо вийде так, що будемо працювати лише на сміття. А зауважу, що лише 50 відсотків мешканців оплачує послугу вивозу сміття, а решта – уникає оплати", – підсумував Романишин..

На дискусію вже відреагували у Національному парку "Сколівські Бескиди". Тут кажуть, що ділянка, яку пропонують для полігону, не є територією нацпарку. Тому будь-яких попередніх звернень, рішень, погоджень чи домовленостей з боку парку не було. 

У "Сколівських Бескидах" наголошують – якщо не організувати централізований сміттєпереробний завод, то сміття може зашкодити екосистемі.

"Ми всі добре  розуміємо, що якщо не буде куди возити сміття, то воно буде в лісі, в річці, в потоках і т.п.  Тому однозначно проблему потрібно вирішувати.

Але питання створення полігону як сміттєзвалища такого, не може йти мови, оскільки це застаріле та екологічно згубне явище. Мова може йти тільки про сучасні сортувальні чи утилізаційні лінії.

 Слід дуже відповідально поставитися до вибору місця, бо екологічні втрати можуть бути непоправні і незворотні.

Оскільки тут треба врахувати те, що ця територія є басейном річки Орява, а відповідно і річки Опір, також врахувати дуже важливий фактор - розу вітрів (переважний напрямок вітрів). Ми готові залучати науковців відповідних напрямків для проведення попередніх досліджень та отримання актуальних фахових висновків. Але це можна буде зробити у рамках розроблення детального плану території, а саме при розробці стратегічної екологічної оцінки та оцінки впливу на довкілля", – зазначено в дописі на сторінці нацпарку "Сколівські Бескиди". 

 Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.