У Франківську відкрили барельєф вченому Ярославу Заборовському

У вівторок, 8 серпня, в Івано-Франківську відкрили барельєф українському вченому, досліднику історії античності та християнської Церкви Ярославу Заборовському

Про це повідомляє голова Івано-Франківської міської ради Руслан Марцінків, передає "Еспресо.Захід".

Вчений і професор народився 8 серпня 1939 року у Львові. У 1956 році вступив до історичного факультету львівського університету. А з 1967 року перейшов на викладацьку роботу до Івано-Франківська, де понад 30 років плідно працював в педагогічному інституті ім. Василя Стефаника. Виконував обовʼязки заступника декана історичного факультету, завідувача кафедри історії Стародавнього світу і Середніх віків, працював на посадах доцента, професора кафедри загальної історії. Вирізнявся принциповістю і вимогливістю до себе, своїх співробітників і студентів.

Серед своїх студентів заробив титул "Легенда історичного факультету". А упродовж 1961-1992 років був також лектором-міжнародником обласного товариства "Знання". Серед іншого Ярослав Заборовський сприяв відродженню товариства "Просвіта" в Івано-Франківську.

У період виходу Греко-Католицької церкви із підпілля 1989 року сприяв та підтримував її легалізацію, мав кількаразові аудієнції з папою Іоаном Павлом II у Римі. Став одним із засновників Івано-Франківської семінарії УГКЦ, а впродовж 1990-1991-х років був першим її проректором із наукової роботи.

Спектр наукової і громадської діяльності Ярослава Заборовського був дуже широким. Він досліджував період Голодоморів в Україні 1921-1947 років, займався питанням реабілітації Катерини Зарицької, членкині проводу ОУН-УПА, засновниці Товариства Червоного Хреста в Галичині. Вчений зібрав базу документів для реабілітації колишніх вояків дивізії "Галичина". Окрім того, намагався знайти вирішення проблеми безпритульних дітей в сучасній Україні У 2000 році Заборовський перейшов на постійну роботу в Івано-Франківський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, з яким його повʼязували десятки років співпраці. Не полишав роботи та видавав свої праці до дня року життя – 26 січня 2021 року.

"Це дійсно особистість – вчитель для багатьох істориків, які сьогодні пам’ятають ті перші лекції з історії стародавнього світу, які він викладав. З початком відновлення Української незалежності Ярослав Юрійович став одним із фундаторів солідних досліджень про Митрополита Шептицького. Все своє життя він був дійсно відданий науці. Пам’ять про нього і вшанування – це символічно. Для багатьох франківців він є видатною постаттю, яка символізує роль вчителя в суспільстві", – відзначає ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда.