"Ця діяльність не мала на меті отримання прибутку": у виданні Mind кажуть, що справа проти Матиса та Шпитка – замовна

У виданні Mind називають замовною справу проти головного редактора Євгена Шпитка й колишнього посадовця Львівської облдержадміністрації Романа Матиса, яких днями затримала СБУ

Про це йдеться на сайті mind.ua.

У виданні стверджують, що затримання 5 травня ексочільника управління інвестиційної політики Львівської ОДА Романа Матиса та головного редактора видання Mind Євгена Шпитка за підозрою у зловживаннях під час розподілу гуманітарних вантажів має всі ознаки замовної справи, "включаючи швидкий її розголос і злив інформації про її деталі анонімним телеграм-каналам". І наголошують, що резонанс, викликаний цією справою, завдав шкоди волонтерському руху.

Як розповідають у Mind, головний редактор видання Євген Шпитко після повномасштабного вторгнення РФ був залучений до допомоги ЗСУ як волонтер і задіяний у постачанні, зокрема, бронежилетів і шоломів.

З самого початку інтенсивних бойових дій потреба в засобах захисту для військових була найвищою, а приватні фізичні особи практично не мали змоги купувати їх напряму невеликими партіями. Відтак "для оптимізації процедур, оперативного виконання вимог регуляторів та якнайшвидшого постачання бронежилетів безпосередньо до військових частин, була залучена юридична особа – "Артан Центр", яка акумулювала запити від військових, добровольців, волонтерів та приватних осіб. Вона уклала договори зі структурами "Укроборонпрому" на оптові партії вказаної номенклатури.

Директор "Артан Центр" Олег Кончаківський пояснив у коментарі, що завдяки "формату безповоротної допомоги на суму вартості товару й оптовим контрактам вдалося швидко налагодити адресну передачу якісних бронежилетів людям, які йшли на фронт". За цого словами, така процедура здешевлювала товар (у разі закупівлі напряму фізособами вартість спорядження зростала на 20% через ПДВ), а також зменшувала ризики купити неякісний або підробний товар. Проте оптимальною була закупівля великих партій, а не окремих одиниць.

У виданні стверджують, що в цій діяльності не були задіяні гуманітарні вантажі, а йдеться виключно про закупівлю конкретних товарів на замовлення конкретних користувачів. Товари закуповували за кошти замовника.

"Ця діяльність не ставила собі за мету отримання прибутку. Як можна перевірити за накладними документами, вхідна та вихідна ціна номенклатури відрізнялась не більш як на 4%.Ця різниця покривала витрати на логістику та банківські комісії при перерахуванні коштів. Тобто і мови не йшло про прибутки. Часто Євген за свої власні кошти купував та передавав на передову авто, шоломи та ін.", – пише Mind.

Журналісти додають, що за таким форматом нині працює чимало волонтерських організацій, а резонанс, викликаний цією справою, та явно навмисна публікація особистих даних завдали величезної шкоди волонтерському руху, представники якого зараз "завмерли і чекають, до кого прийдуть".

Журналісти видання нагадують, що Роман Матис відомий послідовною критикою керівництва Львівської ОДА (нині – військової адміністрації) та особисто її керівника Максима Козицького.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.