"Це шлях до тіньової економіки, корупції та зловживань" – економіст про анонсовані "продуктові картки"

"Продуктові картки" від Зеленського – це виключно негативний сигнал не лише українському суспільству, а й інвесторам та іноземним партнерам. На цьому наголосив економіст Віктор Борщевський.

В ексклюзивному коментарі "Еспресо.Захід" він пояснив, навіщо влада намагається впровадити "картки на їжу" і до яких наслідків це може призвести. Експерт каже, що не здивований заяві від радника президента Олега Устенка, який, власне, й озвучив таку ініціативу. 

Як ви оцінили б ініціативу влади щодо "продуктових карток"? Влада в такий спосіб визнає бідність населення, неспроможність купити їжу без допомоги?

Це такий же варіант, як із тисячею за вакцинацію. Додатково, для категорій, які потребують, перераховуватимуть кошти – для того, щоб можна було витратити їх на продукти. 

Із погляду здорового глузду хочу відзначити два аргументи, й обидва вони – негативні. Перше: сам термін "продуктова картка" і будь-які речі, які з цим пов'язані, – це не лише економіка, процеси, доходи і фінанси. Це – сигнали від уряду. І цей сигнал для суспільства є негативним.

Продуктова картка є ознакою катастрофи, злиднів. Тому наголошу ще раз: це дуже негативний сигнал і для суспільства, і для іноземних партнерів, і для інвесторів.

Другий момент. Якщо ми вже говоримо про такі речі зі змістовної точки зору, то це – те саме, як колись була ідея продавати газ різним категоріям за різними цінами.

Економічна наука каже: не можна на одному ринку встановити дві групи цін. Це буде відразу мафія, корупція та зловживання. Умовно кажучи, якщо ковбаса коштує на ринку 150 гривень, то, відповідно, якщо ви комусь дасте карточку на неї, то цю картку перепродаватимуть. Придумають цілу схему, як цим можна зловживати, і все одно велика частина цих потенційних коштів піде не за призначенням. Тому на одному ринку не може бути двох різних цін. Це – перша ознака корупції.

Так колись і Юля Володимирівна з газом носилась. Якщо газ іде в одну трубу – все, на виході має бути одна ціна. Інакше це – тіньова економіка. Бо якщо є дві різні ціни, то завжди цим скористаються ті, хто ближче до "корита". Це – шлях до тіньової економіки, корупції і зловживань. 

А як ви пояснили б такий потяг до пільг – транспорт, е-тисяча, зараз "продуктові картки"? Чому не можна натомість дати людям ресурс і дозволити самим розпоряджатися коштами? Скажімо, в селі хтось може мати що їсти, а грошей на ліки вже бракує? 

Це не лише те, що ви перелічили. Сюди можна додати ще й е-паспорт, інші ідеї. Логіка цих рішень пов'язана лише з одним – безшабашний популізм. Умовно кажучи: пообіцяти дитині цукерку, знаючи, що ти її ніколи не даси, а вона ніколи її не отримає. 

Ці останні рішення влади – це чистої води популізм і намагання сподобатися виборцям. Це не є унікальний винахід цієї влади, попередні керівники також так робили, навіть опозиційні сили цим грішили. Парламентські сили завжди приходили до Верховної Ради на популістських ідеях. 

Чи є якісь плюси цієї ідеї? Наскільки така ініціатива потрібна і чому про неї заговорили саме зараз?

Це вже моя суб'єктивна точка зору як економіста, але, з проекцією на політичні процеси, вважаю, що багато таких речей пов'язані з падінням рейтингів. Втрачається електоральна база, і вони пробують знаходити кроки, які будуть подобатися виборцям, особливо певним цільовим групам. Це – основний мотив, чому так роблять.

Хоч комусь ця ініціатива принесе користь?

Можливо, 10 відсотків населення і зможуть цим скористатись. От останнім часом обговорювали "тисячу за вкацинацію". Ці гроші пішли в міста, тобто тим людям, які їх можуть освоїти на поїздки, походи в театри. Багато людей, які живуть у сільській місцевості, почали нарікати, що для них це – нонсенс. Плюс загострилося відчуття несправделивості щодо них. 

А картки на продукти – це також один з варіантів задобрити цих людей із сільської місцевості. Ті кошти підуть у сільську місцевість, особливо туди, де багато безробітних, які не мають додаткових доходів. Це – таке собі намагання виправдати оцей перекіс, що відбувся під час роздачі тисячі на розваги за вакцинацію. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.