"Це дерибан": громада Ковеля заявляє про знищення залізничної поліклініки

У Ковелі, що на Волині, ліквідовують чи не єдину поліклініку від Укрзалізниці. Проти виступають як персонал, так і міські депутати й залізничники

Щобільше, підозрюють, що така реорганізація (ліквідація) медичного закладу насправді є частиною схеми дерибану приміщень поліклініки.

Як розповіла "Еспресо.Захід" депутатка Ковельської міської ради Галина Стасюк, ця поліклініка потрібна, а її ліквідація є нелогічним кроком. Зараз депутатка готує чергове звернення на сесію міськради, яка має відбутися наступного тижня, аби поліклініку, або ж частину приміщень, обласна рада передала на баланс міста.

"Це була потужна вузлова лікарня. Коли залізниця віддала її місцевим органам самоврядування, то місто чомусь не хотіло її взяти. Це було у 2016 році. Як наслідок – лікарня перейшла під управління обласної ради, яка розділила її на хоспіс та поліклініку. Проте зараз депутатський корпус включно зі мною хоче взяти медзаклад на баланс міста. Проблема в тому, що в березні цього року облрада вирішила реорганізувати поліклініку, шляхом ліквідації. Приміщення перейшли у хоспіс", – коментує Галина Стасюк.

Місту потрібна ця поліклініка - люди утворили штаб опору

Галина Стасюк зазначає, що поліклініка насправді є дуже потрібна, адже це чи не єдина поліклініка з великою кількістю спеціалістів у Ковелі. В ній проходять медкомісію працівники залізниці й не тільки.

Підтверджує слова депутатки й начальник пасажирського вагонного депо Ковель Олександр Стречен. У коментарі "Еспресо.Захід" він зазначив, що поліклініка обслуговує не лише Ковель, а й загалом Волинську та Рівненську області. Лише у підпорядкуванні Олександра понад 1,5 тисячі людей. Як відзначає депутат Стасюк, люди готові виходити на протести, а в медзакладі створили штаб опору.

Зі слів в.о. головного лікаря Адама Маковецького, тільки до сімейних лікарів у поліклініці записано близько 6 тисяч мешканців. А те, що робить обласна рада, – ніщо інше як знущання з людей. 

"Так, є ще ТМО. Але там люди можуть по 2 місяці на деякі послуги стояти у черзі. Можна уявити, якими будуть ті черги, коли нас ліквідують", – каже лікар.

"Ліквідація поліклініки – це дерибан її приміщень і землі"

В.о. головного лікаря та депутат Галина Стасюк висловили однакові підозри, що, заклад та 3,4 гектара землі, що до нього належать, хочуть просто роздерибанити. 

"Для чого було ділити лікарню на 2 окремі заклади, а потім знову об’єднувати під виглядом ліквідації поліклініки? Бо так легше робити всякі схеми, аби згодом використати землю й приміщення в якихось комерційних цілях. При тому, абсолютно забуваючи, що у нас війна і потреба в медичних послугах зростатиме. Куди логічніше було б просто закріпити поліклініку до місцевого ТМО", – каже депутатка.

Паралельно зі спробами депутатів узяти в підпорядкування міста бодай частину приміщень залізничники також пишуть звернення та просять залишити хоча б один поверх для поліклініки.

"Ми неодноразово писали різні звернення усюди й усім, збирали тисячі підписів, бо те, що відбувається, – це нищення не те що лікарні, а залізниці. Ми просили вже залишити нам на поліклініку хоча б один поверх. Але ви розумієте, тут є 3,4 гектара землі, й от це основне. Тут усі комунікації, гарне місце. Як то кажуть, "ласий шматок". Однозначно я думаю, що це схема дерибану", – розповідає начальник депо.

Фрагмент звернення залізничників до кабміну щодо ситуації із поліклінікою:

"За всі ті роки обласна рада привела приміщення поліклініки в не дуже хороший стан. Вони не платили за комунальні послуги, не забезпечували лабораторії, перекрили нам каналізацію й т.д. Ми самі скидалися коштами на це все. При цьому й місту віддавати поліклініку не хочуть, хоча громада й була готова профінансувати нас. Це свідоме нищення нашого медзакладу", – додає Маковецький.

Замість поліклініки буде реабілітаційний центр?

Тим часом в обласній раді поки що не мають наміру йти на поступки. Аргументують це тим, що хочуть зробити на місці поліклініки реабілітаційний центр. Для облаштування закладу планують залучити кошти Євросоюзу. Цей проєкт обласна рада має реалізовувати спільно з поляками. Його кошторис – 2,5 мільйона євро.

"Питань немає, нехай роблять. Але має бути й поліклініка. У Ковелі такої більше немає, то куди ж будуть ходити люди?" – резюмує Олександр Стречен.

То ж наступної сесії Ковельської міської ради Галина Стасюк знову звертатиметься, за підтримки інших депутатів, до обласної ради з проханням про передачу приміщень поліклініки на баланс міста. 

Довідка

У березні 2023 року Волинська обласна рада прийняла рішення про реорганізацію своєї поліклініки у Ковелі, припинення її діяльності та приєднання до Волинської обласної лікарні "Хоспіс м. Ковель".

27 квітня 2023 року депутати Ковельської міської ради прийняли звернення до голови Волинської обласної ради Григорія Недопада з проханням передати приміщення поліклініки у комунальну власність міста.

На початку липня виконувач обов’язків головного лікаря Ковельської поліклініки обласної ради Адам Маковецький за дорученням координаційної ради (комітету порятунку) підписав звернення до депутатів Волинської обласної ради, які обрані від Ковеля, – Юрія Поліщука, Сергія Кошарука, Віктора Козака та Івана Смітюха. Він закликав депутатів-ковельчан зробити все можливе для збереження колективу поліклініки шляхом створення поліклінічного відділення на базі Ковельського МТМО з наданням в довготривалу оренду 3-й та 4-й поверхи поліклініки або на базі хоспісу.