Толерантність по-галицьки, або Історія Унтервальдену

Напередодні, 24 жовтня, у селі Підгайчики Львівського району відбулося урочисте відкриття оновленого музейно-культурного центру "На Унтервалю". Відтепер центр ще атмосферніше передає те, як протягом півтора століття на одній території жили галицькі українці, німці, євреї та поляки.

"Еспресо.Захід" відвідав музейно-культурний центр, аби дізнатися, як це – бути толерантним по-галицьки.

Наприкінці XVIII століття через німецько-австрійську колонізацію біля українського села Підгайчики була заснована німецька колонія Унтервальден. Так, аж до Другої світової війни поруч з українцями жили німці, євреї та поляки. Звісно, національні традиції, релігійні вірування й побутові звички народів відрізнялися. Попри згадані відмінності, мешканці цієї території жили мирно. Тепер їхні нащадки вирішили розповісти про феномен такої галицької толерантності у форматі музейно-культурного центру "На Унтервалю".

Музей "На Унтервалю" заснували місцеві волонтери ще у листопаді 2019 року, а в липні 2021 року завдяки програмі "Культура.Туризм.Регіони" за підтримки Українського культурного фонду та Державного агентства розвитку туризму України культурно-мистецький центр оновили. Тепер на гостей там чекають вулична експозиція, аудіогіди українською, англійською і німецькою мовами та професійно влаштований музейний простір. Так, в музеї встановили галерейне освітлення, захисне скляне покриття експонатів, стенди тощо.

Читайте також: Ще одна "родзинка" Львівщини сховалася "На Унтервалю".

Відвідувачі можуть тут створити власну листівку на пам’ять, відзначити на мапі звідки вони завітали, переглянути освітні відеоролики, в яких їм розкажуть про музейні експонати. До слова, всі предмети, представлені в центрі, були надані мешканцями Підгайчиків.

Зокрема, музей заохочує допитливість гостей інтерактивними експонатами. Там можна відпочити, зручно вмостившись на сучасному кріслі біля старовинної скрині, або розглядати архівні фото жителів колонії, залізши у шафу.



У дворику за будівлею центру розташували вуличну експозицію – кубічні стенди, що розповідають про мультикультурність села. Там же, у дворику, можна розглядати тильну сторону будинку, на якій створили стінопис. До речі, його змалювали з реальних архівних фото, зроблених у селі.

А ще кожен охочий може зісканувати QR-код й отримати аудіогіда, що українською, німецькою або англійською проведе екскурсію. Гідами стали Кароліна та Рудольф Юнґи – ліричні герої, що наче жили у селі 90 років тому.

"Насправді Унтервальден – це лише одна зі 120 німецьких колоній, заснованих на території Галичини, – каже куратор музею Станіслав Клосовський. – Проте це місце унікальне тим, що ми про нього говоримо. Схожих історій, які розвивалися за однаковими патернами, може, й багато, але саме тут ми створюємо публічний дискурс і показуємо історичний контекст. Ми розповідаємо про мультикультурність за допомогою реальних історій людей, що жили в Унтервальдені. В основі нашого музею лежить особиста історія людини".

У майбутньому, за словами Станіслава, на території музейно-культурного центру планують ще створити кав’ярню та хостел.

Музейно-культурний центр "На Унтервалю" можна відвідати лише у суботу та неділю за умови попередньої домовленості. У будні дні гості можуть прогулятися територією центру лише з аудіогідом. При реєстрації за номером 093 486 7406 можна домовитися про реального гіда, що покаже й інші цікаві локації.

Фото: Мирослава Кміть

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.