Токен замість е-підпису. Нова забаганка влади коштуватиме ФОПам понад мільярд

Уже з 5 березня податкова перестане приймати електронні документи, підписані звичайним електронним підписом.

Підприємцям, які ще не встигли оговтатись від запровадження РРО, влада підготувала чергових сюрприз. Звичайний електронний підпис, яким користуються тисячі підприємців, не діятиме в Е-документах. З 5 березня податкова й інші державні органи прийматимуть лише електронні документи, підписані за допомогою токенів. Про це повідомила народна депутатка Галина Васильченко, передає "Еспресо.Захід".  

"Токени –  це захищені носії для ключової інформації, які виглядають, як флешка. Проте насправді це апаратно-програмний засіб зберігання КЕП (кваліфікованого електронного підпису), – каже Галина Васильченко. – Вартість одного такого засобу від 500 грн і вище. А тепер для розуміння: один захищений носій може зберігати лише один секретний ключ. Таким чином, підпис директора, бухгалтера, печатки повинні зберігатися на окремих носіях. А це суттєві додаткові витрати для бізнесу. Якщо зараз не змінити законодавство, то всі чинні електронні підписи, що збережені НЕ на захищених носіях, після 05.03.2022 автоматично перестануть вважатися кваліфікованими. Отже, всі держоргани відхилятимуть е-документи без токенів". 

Чимало дрібних підприємців, аби не наймати штатного бухгалтера, користуються послугами бухгалтерських фірм. І саме ці фірми найбільше шоковані нововведенням.

"Я  веду майже тридцять фірм. Тобто з березня мені треба буде мати "кульок" токенів. І за них ще й треба буде заплатити. Найдешевший – 500 грн, але вони можуть бути "глючні", тому, мабуть, треба буде купувати дорожчі" , – каже бухгалтер Галина Рейтар. За її словами, бухгалтери, що обслуговують ФОПів зі сфери ІТ, часом мають по 100-200 клієнтів. І тепер для кожного з них треба буде мати окремий токен. 

"Зараз усі ФОПи працюють зі звичайними Е-ключами: згенерував, передав пароль бухгалтеру і всее. Якщо введуть ці токени, то буде колапс, – каже Галина Рейтар. – Звичайно. для певних сфер важливо мати саме токени, бо це кращий захист. Але ті підприємства, для кого це важливо, вже користуються токенами. А для звичайного ФОПа – це катастрофа. По-перше, це зайві витрати. По-друге, дуже незручно в плані ведення бухгалтерії. Деякі підприємці, з якими я працюю, перебувають за кордоном. Вони фізично не зможуть зробити токени до 5 березня". 

Зрештою, якщо врахувати, що в Україні є приблизно два мільйони ФОПів, і кожен придбає найдешевший токен за 500 грн, то це вже мільярд гривень. А загалом ціни на токени коливаються від 500 до 2500 грн. Крім того, чимало підприємств на загальній системі оподаткування досі користуються звичайними КЕП, а не токенами. Тож їм також треба купити цю "флешку". 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.