"То наша історія": торговці комуністичною символікою відповіли атовцям

Поки учасника бойових дій звинувачують у хуліганських діях за боротьбу з окупаційними знаками, біля пам’ятника Федорову у Львові торгують значками з Леніном, серпом і молотом та георгіївськими стрічками.

Після поліцейських обшуків в учасника бойових дій Ігоря Фльорка журналістка "Еспресо.Захід" зустрілася з хлопцями на "місці злочину" – букіністичному ринку біля пам’ятника Іванові Федорову. 

"Мені інкримінують порушення громадського спокою з особливою зухвалістю і цинізмом, але в цей самий момент заявники пишуть у себе в заяві, що в них пропала певна кількість речей: якась монета 1992 року за вісім тисяч гривень, герб України з жовто-синьою стрічкою, що коштує близько трьох тисяч гривень. Не вистачало ще "майбаха" й "ролекса" дописати, що в них пропало. У позовній заяві звучить "з особливою зухвалістю і цинізмом", а в той самий час люди приписують мені, наче я вкрав речі, не менш цинічно обманюючи".

Це слова учасника російсько-української війни Ігоря Фльорка, до якого кілька днів тому прийшла поліція з обшуками та звинувачує його в нанесенні тілесних ушкоджень заздалегідь підготовленим предметом. Почалося все три тижні тому, коли Ігор разом з друзями намагалися припинити продаж комуністичної тоталітарної символіки на ринку "Вернісаж" і стихійному книжковому ринку біля пам’ятника Федорову на вулиці Підвальній. За словами Ігоря Фльорка, туди неодноразово викликали поліцію і писали заяви про порушення Закону України "Про засудження комуністичної та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів". Справи відкривали, але торговці далі торгували комуністичною символікою, зокрема георгіївськими стрічками. Відтак 31 жовтня на Підвальній Ігор демонстративно викинув частину символіки, після чого на нього напали інші торговці. 

"Ми спокійно до кожного підійшли, пояснили, що це заборонена символіка, і попросили викинути, – розповідає Ігор Фльорко. – Двоє погодились. Я ще не встиг того всього викинути, з цією жменею підійшов до третього прилавку. Не встиг нічого зробити, а людина взяла мене за руку і спробувала вирвати ті значки, які мені люб’язно віддав попередній пан. Я попросив забрати руку, але людина мене не хотіла чути, починала шарпати за руку. В цей час підбіг інший, вдарив мене у грудну клітину, а потім був дуже підлий і підступний удар поміж ніг. Я впав. Далі кілька чоловіків починали збиратися навколо мене, в одного з них був ремінь з металевою пряжкою. Я відчував небезпеку і задля самозахисту почав розпилювати газовий балончик". 

Після цього випадку на учасника війни чекає суд, оскільки відкрита кримінальна справа. Хлопець наголошує: якщо суд вирішить, що це перевищення самозахисту – готовий відповідати. Але головна мета – привернути увагу до інциденту. І справді, коли журналістка з камерою прийшла на ринок, продавці почали розпитувати мету приходу. Зрозумівши, про що йдеться, похапцем узялися ховати заборонене. Втім декого таки вдалося зафіксувати. 

"Та то наша історія, – каже літній чоловік пан Богдан. – Гітлер, Сталін, Ленін – то наша історія, ми жили при них". 

Про нашу історію заговорив ще один, уже молодий торговець. Дивувався, чому не може продавати радянські символи. 

– А ви коли народилися, – питає продавець у журналістки.

– У незалежній Україні.

– Дуже жаль, – натомість каже продавець і ховає медалі із сумнівними стрічками.

"Мене дивує, що поліція не реагує на очевидне порушення закону про декомунізацію, – зауважує учасник бойових дій Антон Петрівський.

– Тут популяризують усі комуністичні символи. Натомість правоохоронці притягують до відповідальності учасника бойових дій, який не розпочинав бійку першим".

Як розповіли хлопці, вони кілька разів робили зауваження торговцям, викликали поліцію, втім ситуація не змінилася. Ба більше, обурюватися почали вже й продавці книг. 

"Один з них прийшов кілька днів тому, – каже один з продавців. – Ми йому кажемо забрати, а він не забирає. Каже, він тут хоче стояти – і крапка. У нас книжки, а в нього така символіка. Так не має бути. Міська рада дозволила тут ринок, але продукція має бути тільки друкована". 

Хто має контролювати те, що продається на ринку, поки що з’ясувати не вдалося. Поліція каже: це не їхня компетенція, а в мерії наразі не змогли знайти відповідальних. Натомість ми знайшли дирекцію ринку, їх обрали самі торговці. Заступник директора пан Володимир каже, що проблема не нова, намагаються з нею боротися, але деякі продавці дуже вперті.

"Ми вже неодноразово просили їх забрати й викинути це все, – каже пан Володимир. – Я теж мав колекцію, але перебрав свої значки. Довго перебирав, але вилучив усе заборонене. Іншим продавцям казали раз, другий, і влада приходили. Відсотків вісімдесят вдалося викинути, але хто вже дуже впертий – залишається. А що ми можемо зробити?"

Що можна зробити, наразі ніхто не зміг відповісти. Ми ще чекаємо на пояснення мерії та поліції. А поки що в центрі Львова без жодних заборон можна придбати значки радянських окупантів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку