Свято Маланки: традиції, звичаї та прикмети на Щедрий вечір

Сьогодні, 13 січня, християни східного обряду відзначають свято Меланії, у народі його також називають Маланка, Меланка або Щедрий вечір. А також зустрічатимуть Новий рік за юліанським календарем

Про це повідомляє "Еспресо.Захід".

Маланка або Щедрий вечір – українське народне і церковне свято, вечір напередодні "старого" Нового року або святого Василія Великого. Вважається, що друга назва Щедрого вечора – свято Маланки – походить від імені преподобної Меланії, чий день за церковним календарем припадає саме на 13 січня.

Історія та традиції свята

На думку українських етнографів, свято Маланки своїми коріннями сягає ще дохристиянських часів. Згідно зі стародавньою легендою, у богині кохання Лади та бога всеєдиної гармонії Ладо була донька Миланка (вона ж Маланка, Меланка, Меланія). Одного дня її викрав лихий змій і запроторив до підземного царства. З полону її визволив богатир Василь-Безпальчик, за якого вона й вийшла заміж. Відтоді йіповелося у наших предків напередодні Нового року вшановувати Маланку, як символ Місяця, а у сам Новий рік святкувати день Василя — символ Сонця. 

Попри те, що ці свята сьогодні сприймаються більше як світські, а не релігійні, увечері 13 січня у церквах традиційно відбуваються урочисті Богослужіння. Також у цей день люди накривають щедрий святковий стіл – вдруге протягом зимових свят вариться кутя, але вже скоромна, а на столі мають переважати м’ясні страви. До багатого столу готують також млинці, пироги з сиром, м’ясом, вареники зі сметаною.

Крім того, сьогодні проводяться народні гуляння з традиційним переодяганням у тварин і фольклорних персонажів. Головні святочні дійства Щедрого вечора це – щедрування, парубочі та дівочі "Маланки", "Коза".

Наші предки вірили, що цього дня потрібно попросити вибачення один в одного та у сусідів, щоб провести весь рік у злагоді. За народними повір'ями, ворожіння з 13 на 14 січня вважається найдостовірнішим. Наприклад, у цю ніч незаміжні дівчата кладуть під подушку чотирьох королів з колоди карт, щоб побачити уві сні майбутнього нареченого.

Однак вважається, що не варто в ці дні давати або брати що-небудь у борг, адже "цілий рік може пройти в боргах". Також не заведено виносити сміття, бо "так можна винести все щастя з дому".

Уже на світанку 14 січня, на свято Василя, в Україні починають посівати зерном. В народі вважалося, що посівання приносять добробут, щастя та великий урожай на весь рік. За народним віруванням, посівати можуть лише хлопці, оскільки вважалося, що дівчата щастя не приносять.

Прикмети на Старий Новий рік

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.