Святкування Купала: звичаї, традиції, локації у Львові й на Львівщині

У магічний купальський вечір, який святкують 6 липня, напередодні Івана Купала, молоді дівчата і хлопці збираються біля вогнища і гадають на свою долю. 

Історія свята сягає ще давньоукраїнських часів. Обряди і звичаї є дуже різноманітними, але всюди обов’язковим атрибутом свята є розпалювання вогнища, а згодом перестрибування через нього. Старі люди вважали, що купальський вогонь не обпікає, а є цілющим. 

Колись Купала зустрічали в день літнього сонцестояння – в найкоротшу ніч року. З приходом християнства на землі України свято отримало назву Івана Купала, а святкують його в день, коли християнська церква вшановує Різдво Святого Івана Хрестителя, 7 липня. 

Традиційно головними героями свята є міфічні боги Купайло та Марена. На їхню честь майструють опудала та символічно спалюють їх або пускають по воді. Купайло вважається повелителем краси, молодості, шлюбу та врожаю. А Марена або Мара – богиня смерті, яку теж намагаються задобрити.

За повір'ям, зібрані цієї ночі трави мають неймовірну цілющу силу. Одна з розваг, яку влаштовували в купальську ніч, – пошук чарівного цвіту папороті. За легендою, папороть цвіте лише одну коротку мить найкоротшої в році ночі під Івана Купала. Здобути цю квітку важко, оскільки її береже від людей нечиста сила. Той, хто має цвіт папороті, начебто отримає дар прозріння майбутнього і здатність розуміти мову звірів і птахів, дізнаватися про долю людей, зцілювати хворих, може знаходити заховані в землю скарби.


Фото:svatove.city.

Для дівчат найцікавішим звичаєм на Купала є пускання вінків з квітів на воду. За повір’ям, який хлопець зловить вінок – той і буде її нареченим. Взагалі це свято ніби створене для молоді та неодружених.

Традиції купальської ночі збереглись й донині. У містах і селах молодь збирається переважно біля водойми, розважається і співає пісень. 

"Еспресо.Захід" пропонує кілька локацій у Львові й на Львівщині, де ви зможете на власні очі побачити магічне дійство й узяти в ньому участь. Щоправда, в час пандемії коронавірусу багато громад відмовилися від масових святкувань. 

У Львові відсвяткувати Купала можна в парку "Горіховий гай". Тут щороку біля озера розпалюють багаття і пускають віночки. Цього року дійство розпочнеться 7 липня о 15:00. 

У Завадові 7 липня о 20:00 відбудеться театралізоване дійство, запалення вогнища та співатимуть пісень біля ватри.

У Золочеві запрошують на святкування купальської ночі 6 липня, заходи розпочнуться  о 18:00. На території міського пляжу відбудеться урочисте розпалювання багаття. Гостей розважатиме фольклорний ансамбль "Древо".

Рятувальники Львівщини закликають громадян бути обережними під час святкування. Через те, що гуляння відбуваються біля води і з вогнем, рятувальники просять дотримуватися таких правил:

• для купання обирайте лише спеціально обладнані місця;

• уникайте водойм із швидкою течією та не плавайте наодинці;

• у воді купайтеся лише у світлу пору доби;

• не заходьте у воду у стані алкогольного сп'яніння;

• не дозволяйте дітям самостійно відвідувати водойми

• перед тим, як сідати у човен, огляньте його та переконайтесь у його придатності, перевірте наявність весел, кочетів, черпака для відливу води, рятувальних засобів (рятувальне коло, рятувальний жилет);

• особи, які не вміють плавати, повинні сідати у човен, надівши на себе рятувальний жилет;

• не стрибайте через “купальний вогонь”, якщо не впевнені у своїх силах;

• не залишайте без нагляду ритуальне багаття, щоб не спровокувати пожежу.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.