Високосний рік: особливості, традиції та забобони

Високосний рік відрізняється від звичайного тим, що триває на один день довше, він є не таким частим гостем у цьому світі, і саме тому оповитий різними культурними традиціями та забобонними віруваннями

Про особливості високосного року, його традиції та забобони розповідає "Еспресо.Захід".

Що таке високосний рік та чим він особливий

Як відомо, високосним називають той рік сонячного календаря, який триває на день довший за звичайний. Тобто він має 366 замість звичних 365 днів. Відбуваються високосні роки щочотири роки. Останній був у 2020 році, а наступний варто очікувати 2028 року. Число високосного року завжди ділиться на 4 без залишку.

Власне завдяки цьому додаванню час від часу додаткового, 29-го, дня у лютому наші календарні роки коригуються та синхронізуються із порами. Адже, якби високосного року не було, почали б змінюватися пори року: наприклад, за якісь декілька сотень років літо у нашій півкулі наставало б у грудні замість звичного червня. Тож, високосний рік допомагає світові зберігати яку-не-яку стабільність хоча б щодо одного чинника.

Проте люди звикли надавати цьому рокові особливого значення, маючи до нього насторожені очікування та зазвичай вважаючи, що рік високосний обов'язково буде важким. А високосний 2024 вже встиг розростися величезною кількістю різноманітних передбачень та забобонів. 

Які існують традиції високосного року у світі

Чимало традицій щодо високосного року у різних країнах світу пов'язані саме із його додатковим днем – 29 лютого.

Наприклад, у Греції вважають несприятливим для шлюбу конкретно 29 лютого, проте всі решта дні високосного року для цієї справи цілком надаються.

Багато культур вважають, що дата народження 29 лютого принесе імениннику велике щастя та успіх, а також унікальні таланти. Тим часом шотландці вірили, додатковий день лютого – це період відьминих шабашів, тоді злі сили можуть завдавати людям лиха.

Натомість 29 лютого в Ірландії – це день холостяка.Традиційно цього дня жінки мали нагоду самі зробити чоловікові пропозицію. Ця традиція сягає корінням V століття. Вважають, що вона заснована на легенді про Святу Бригітту і Святого Патріка. А в тому випадку, якщо жінка отримує на свою пропозицію відмову, чоловікові доведеться її компенсувати.

Також варто зазначити, що дуже часто у різних культурах додатковий день високосного року вважається днем невдачі.

Популярні забобони: що не можна робити у високосний рік

Роки, які мають 366 днів, огорнуті безліччю забобонів. Передовсім йдеться про найрізноманітніші заборони, які торкаються чи не всіх сфер людського життя. То що ж у високосний 2024 рік не можна робити?

Почнімо із того, що у високосний рік не варто брати шлюб, та й взагалі одружуватись – мовляв, він буде коротким та нещасливим. Щобільше, розлучатися у цей період також не варто.

Окрім того, кажуть, що планувати дітей і хрестити їх теж не варто. Навіть роботу змінювати не варто, не кажучи вже про дорогоцінні покупки, початок ремонту чи переїзд: нічого із цього забобони не рекомендують.

Ба більше, про довгострокові плани, подорожі та покупку житла на час високосного року також рекомендують забути.

Попри те, що за народними забобонами високосні роки невдалі для будь-яких починань, варто пам'ятати, що ця думка не підкріплена ні наукою, ні жодною статистикою. Тому усі наші рішення залишаються у наших руках.