П'ять років тому українська церква отримала Томос про автокефалію: як це було

Минає п'ята річниця від отримання Томосу про автокефалію Української церкви

"Еспресо.Захід" пригадує, як це відбувалося і чому ця історична подія настільки важлива для України

6 січня 2019 року у церкві святого Георгія в Константинополі за участю Патріарха Варфоломія предстоятелю Православної Церкви України Митрополиту Епіфанію було вручено Томос про автокефалію (незалежність) Української Церкви. 

Напередодні, 5 січня, Вселенський Патріарх Варфоломій підписав документ і заявив: "Побожний український народ чекав цього благословенного дня цілих сім століть", – зазначено на сайті Православної церкви України.

Шлях до Томосу

Київській митрополії православної церкви вже понад тисячу років – вона діє від часу хрещення Русі князем Володимиром Великим. Митрополія була пов'язана з державними процесами, а тому зазнавала впливів різних держав. 

У 1596 році була ухвалена Берестейська унія, після якої частина ієрархів Київської митрополії покинула Вселенський патріархат, утворивши Руську унійну церкву в складі Католицької церкви, що згодом трансформувалася у сучасну УГКЦ.

З входженням Гетьманщини до Московського царства у 1685 році московський патріархат розпочав анексію Київської митрополії Вселенського патріархату, висвятивши митрополита Київського Гедеона в Московії. Підкупивши митрополитів та Константинопольского Патріарха, московити "узаконили" свої дії Синодальним листом 1686 року, перетворивши Київську митрополію, що століттями була патріаршою, на одну зі звичайних єпархій московського патріархату.

На початку ХХ століття, під час української революції 1917-1921 р.р., у Києві була спроба відновити Київську митрополію у складі Вселенського патріархату, а не Московського. Була скликана Всеукраїнська Церковна Рада, яка ставила за мету створення Української автокефальної православної церкви. А вже на початку 1918 року в Києві було скликано Всеукраїнський Церковний Собор, який виступив за створення української церкви, незалежної від РПЦ. Робота Собору перервалася 19 січня через наступ більшовиків.

Отримання Томосу   

Синодальний Лист 1686 року ніколи не визнавався українським народом, а так зване "приєднання" Київської митрополії вважалося церковним анексуванням України Росією. З початком Революції Гідності, анексії Криму Росією та військовим діями на сході України, відновилася боротьба і на релігійному фронті. 16 червня 2016 року Верховна Рада України затвердила звернення до патріарха Константинопольського Варфоломія I, аби той скасував незаконний Синодальний Акт 1686 про церковну анексію України Росією та надав Томос Українській православній церкві, який би визнавав незалежність української церкви від Москви. Після повторного звернення Президента України Петра Порошенка й Верховної Ради України 19 квітня 2018 року Вселенський патріархат розпочав приготування до надання Українській православній церкві автокефалії.

У 2018 році Вселенський патріархат Варфоломія I, публічно оголосив, що "Константинополь ніколи не видавав дозволу передавати канонічні території Київської митрополії будь-кому, крім права хіротонії Київського митрополита у Москві на умовах його обрання соборно в Києві на місцевому Соборі та при безумовному згадуванні Вселенського Патріарха". Константинопольська Православна Церква вважає що Московський патріархат, якому у 1686 році було надані деякі права що стосувались адміністрування Київської православної митрополії, порушив їх. 11 жовтня 2018 року Вселенський патріархат, з посиланням на аналіз ситуації богословськими істориками й каноністами, визнала грамоту Діонісія IV 1686 року не дійсною і всі надані Московському патріархату в минулому права на адміністрування Київської митрополії скасувала.

На об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 було створено Київську Митрополію Української Православної Церкви (Православної Церкви України) – правонаступницю Київської митрополії. ПЦУ утворило духовенство УПЦ КП, УАПЦ та частини УПЦ МП. На соборі був обраний предстоятель Епіфаній з титулом Митрополит Київський і всієї України. 

Томос про автокефалію новоутвореної Православної церкви України було підписано 5 січня й отримано 6 січня 2019 року. Томос було виконано іконописцем та каліграфом ієромонахом Лукою у монастирі Ксенофонт на Атосі (Афоні). Текст оригіналу записано грецькою у традиційній православній візантійській каліграфії на пергаменті. З цього дня ПЦУ стала за всіма православними канонами незалежно та самостійно керувати своїм церковним життям.

5 років по тому

Після підписання томосу крім Константинопольскої церкви, статус ПЦУ визнали Александрійський патріархат, Кіпрська православна церква, Елладська православна церква і де-факто румунська православна церква. Також визнання помісної української церкви найближчим часом ймовірне з боку Грузинської, Болгарської та Албанської церков. Вселенський патріархат вніс Православну церкву України до диптиху помісних православних церков.

Серед церков що не визнали автокефалію були Російська православна церква та її закордонні підрозділи – УПЦ МП (РПЦ в Україні), РПЦ в Білорусі, РПЦ в Америці тощо, а також православні церкви, що вважаються союзниками РПЦ, наприклад Сербська православна церква.

Щодо 5-ої річниці отримання Томосу у 5-ту річницю підписання висловився тодішній президент України, а тепер народний депутат Петро Порошенко.

"Пʼять років тому Господь явив нам справжнє Різдвяне диво. Томос про автокефалію Православної Церкви України було підписано. Ми довго йшли, щоб отримати Томос. Ще у 2015 році наша команда розпочала діалог зі Вселенським Престолом. Це були роки плідних переговорів. Держава і влада тоді зробили все, що могли і зобовʼязані були робити, щоб цей день відбувся", – написав Порошенко у соцмережах.

Він додав, що саме зараз усі чітко зрозуміли, для чого варто було докладати стільки зусиль, аби досягнути поставленої мети. 

"І вже ніхто не посміє сказати: для чого це все було? Світове православ’я – це сузірʼя незалежних та рівних Церков. І нарешті в цьому сузірʼї засяяла українська зірка", – сказав він.