Підвищення пенсії у 2024 році: коли буде індексація

Коли індексують пенсії у 2024 році, кому підвищать виплати та чи очікувати перерахунків працюючим пенсіонерам

Підняття пенсій у зв’язку з підвищенням мінімальної заплати

З 1 січня в Україні мінімальна зарплата зросла з 6500 до 7100 грн. Відтак зросли й мінімальні пенсії для пенсіонерів, які досягли 65 років і мають повний страховий стаж (30/35 років для жінок / чоловіків відповідно). За законодавством,  мінімальний розмір пенсій таких пенсіонерів з 1 січня 2024 року не може бути меншим за 40% мінімальної зарплати – 2840 грн.

З 1 квітня 2024 року заплановане зростання мінімальної зарплати до 8 000 грн, тож мінімальна пенсія для такої категорії пенсіонерів зросте до 3 200 грн.

Підвищення пенсій через підвищення прожиткового мінімуму

З 1 січня зріс також показник прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, – з 2093 до 2361 грн. Цей показник дорівнює мінімальній пенсії. Максимальна пенсія обмежена 10 мінімальними, тож найвища пенсія тепер 23 610 грн.

У зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму для всіх непрацездатних українців у січні перерахували надбавки, підвищення, мінімальні та максимальні розміри пенсій, інші доплати до пенсії, які обчислюються з урахуванням цього показника. Це, зокрема, доплата, яку отримують за понаднормовий стаж. За кожен "перепрацьований" рік доплачують 1% мінімальної пенсії. Скажімо, якщо жінка має 40 років стажу (вимога – 30), то вона отримує доплату 10% від мінімалки, тобто 236,1 грн. Для чоловіків стаж повинен перевищувати 35 років, аби отримувати доплату.

На жаль, упродовж 2024 року прожитковий мінімум більше не переглядатимуть.

Особливості індексації-2024

З 1 березня в Україні мають провести щорічну індексацію пенсії. Це таке собі осучаснення пенсій відповідно до показника середньої зарплати за попередній рік. За попередніми розрахунками, цей коефіцієнт становитиме орієнтовно 13%, однак остаточно його має затвердити уряд. Наразі він не затверджений.

Утім, навіть якщо припустити, що показник індексації таки буде 13%, це не означає, що пенсія автоматично зросте на 13%. Просто показник се­редньої зарплати, який беруть для нарахування пенсії, зрос­те на 11%. Потім цей показник множать на показник стажу. Оскільки в кожного пенсійна виплата складається з різних показників стажу, доплат тощо, то й розмір індексації в кожного буде різний.

Цьоро року також уперше планують застосувати бальну систему при індексації пенсії: хто з пенсіонерів отримував зарплату вищу, ніж середня, отримуватиме вищий бал, нижчу – нижчий. Однак поки що цей механізм остаточно не затвердили.

Індексацію проводять для цивільних, військових пенсіонерів, чорнобильців, осіб, що отримують страхові виплати та спеціальні пенсії. Пенсіонерам, які продовжують працювати, також індексують пенсії.

Перерахунки працюючим пенсіонерам

Люди, які досягли пенсійного віку, однак продовжують працювати і сплачувати ЄСВ, кожні два роки мають право на перерахунок пенсій. Такі перерахунки проводять автоматично, якщо на 1 березня поточного року пенсіонер набув 24 місяці страхового стажу. 

Формально перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам здійснюють з 1 квітня. Однак враховуючи, що до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відомості про сплату єдиного внеску за І квартал 2023 року надходять дещо пізніше (орієнтовано у травні), найімовірніше, що перераховану пенсію люди отримають уже в червні, але разом з доплатами за квітень і травень.