Під загрозою зникнення: у день водних тварин природоохоронці нагадали про осетрових

У день водних тварин, 3 квітня, команда WWF-Україна наголошує на необхідності охорони та збереження осетрових видів риб, адже вони опинилися під загрозою зникнення у світі

Про це повідомляє пресслужба WWF-Україна, "Еспресо.Захід".

"3 квітня відзначається Всесвітній день водних тварин (World Aquatic Animal Day). Цей день присвячений підвищенню обізнаності про неймовірне розмаїття істот, що населяють водні простори нашої планети. Від крихітного планктону до грайливих дельфінів і величних китів – водні тварини відіграють життєво важливу роль у підтримці здоров'я та стійкості водних екосистем", – розповідають в організації.

На жаль, перед мешканцями води постає чимало щоденних загроз – від забруднення та втрати осель до надмірного вилову і браконьєрства. 

"Осетрові види риб, які існували ще за часів динозаврів понад 200 млн років тому та майже не змінилися з того періоду, сьогодні опинилися під загрозою зникнення на Землі", – констатують у WWF-Україна.

Причиною цьому стала передовсім людська діяльність. Зокрема, поглиблення та розширення водойм під час створення суднохідних шляхів знищуються оселища осетрових. А також надмірний вилов і браконьєрство, адже браконьєри часто використовують заборонені методи лову, як-от електровудки і сітки, які завдають величезної шкоди популяції риб.

Не меншої шкоди завдає забруднення водойм промисловими стоками і сільськогосподарськими відходами. Це вкрай негативно впливає на осетрове здоров'я і здатність до розмноження.

Фото: BOKU

"2020 рік став свідком сумної події: один з видів осетрових, веслоніс китайський, був офіційно оголошений вимерлим. Головною причиною зникнення цього виду стало будівництво гребель, – кажуть природоохоронці та наводять приклад: – Зведення греблі Гечжоуба на протоці річки Янцзи в Китаї відіграло фатальну роль. Ця гребля не обладнана спеціальними "рибоходами" або іншими обхідними шляхами, що відрізало веслоноса китайського від його нерестовищ, розташованих вище за течією. Без можливості дістатися до нерестовищ популяція веслоноса китайського не змогла відновитися. Цей трагічний приклад є нагадуванням про те, що бездумне будівництво гідротехнічних споруд може мати жахливі наслідки для екосистем річок та їхніх мешканців".

Як зазначають у WWF-Україна, із 26 видів осетрових риб, в Україні історично водилися 6 видів. Усі вони занесені до Червоної книги України. Щобільше, два з них (осетер атлантичний та осетер шип) офіційно визнані вимерлими. Тим часом інші чотири види гостро потребують охорони і збереження. Це білуга звичайна та стерлядь прісноводна, які мають статус зникаючих видів, а також осетер європейський та севрюга звичайна, які вважаються вразливими видами.

На рівні держави Міністерство довкілля України спільно з WWF-Україна, науковцями та експертами розробило План дій щодо збереження осетрових риб (родина Acipenseridae) в Україні на період 2021-2030 роки. Його мета – відновлення популяції осетрових в Україні. Проте, окрім державних ініціатив, істотну роль у цій справі відіграють громадські організації, а також небайдужі українці.

Фото: Christian Fürthner

Як кожен може допомогти із порятунком осетрових від зникнення

– В Україні вилов осетрових заборонений та контролюється законом. Якщо під час риболовлі ви помітили представника осетрових у сітках, якомога швидше звільніть його. Навіть якщо риба вже мертва, її необхідно випустити (за вилов осетрових, навіть мертвих, передбачено штраф).

– Пам'ятайте про відповідальне споживання! Купуйте продукцію з осетрових, вирощених в аквакультурі, тобто у спеціально створених для цього умовах. Такий вид фермерства є офіційно дозволеним в Україні та ніяк не шкодить популяції вільноживучих осетрових. У закладах харчування та магазинах запитуйте про сертифікат рибного господарства, з якого надходить м’ясо осетрових чи ікра.

– Не забруднюйте воду. Найменше, що кожен може зробити, – відмовитися, зокрема, від фосфатовмісних пральних порошків та мийних засобів.

– Підтримуйте природоохоронні фонди та ініціативи. Один з найбільших європейських проєктів, LIFE-Boat 4 Sturgeon, покликаний врятувати від вимирання чотири види осетрових, які залишилися в Дунаї: стерлядь прісноводна, осетер російський, севрюга звичайна та білуга. Водна команда WWF-Україна також залучена до цього проєкту. 

Довідково про LIFE-Boat 4 Sturgeon

Мета проєкту LIFE-Boat 4 Sturgeon – врятувати від вимирання чотири види осетрових, що залишилися в Дунаї. Із 2022 по 2030 рік партнери проєкту реалізують шість природоохоронних заходів для порятунку російського осетра, стерляді, севрюги та білуги. Одним із цих заходів є будівництво плавучої селекційної станції на Дунаї у Відні. За період реалізації проєкту на судні планується розвести близько 1,6 мільйона осетрових риб. Серед партнерів проєкту – Віденський університет природних ресурсів і природничих наук, Федеральне міністерство сільського, лісового, регіонального та водного господарства Австрії, viadonau, місто Відень, WWF Австрія, WWF Румунія, WWF Україна, WWF Болгарія, Revivo і MATE. ЄС забезпечує більшу частину фінансування через Програму LIFE.