Одягни блакитне: 2 квітня світ відзначає день поширення інформації про аутизм

На знак підтримки людей з аутизмом 2 квітня ми обов'язково одягаємо щось блакитне – чи елементи одягу, чи аксесуари, адже саме тоді світ відзначає день поширення інформації про аутизм

"Еспресо.Захід" розповідає, що варто знати про розлади аутистичного спектру.

Цей день запроваджений рішенням Генасамблеї ООН у 2007 році, а вже у 2008 році його вперше офіційно відзначили як одним із семи офіційних днів ООН, які присвячених охороні здоров'я. Тут варто відзначити, що представники руху за права людей з аутизмом виступають за використання дещо іншого терміну – День сприйняття аутизму, адже передовсім йдеться про подолання упередженого ставлення до аутизму, про розуміння та порозуміння.

Що таке аутизм

Аутизм – не хвороба. Це певний розлад розвитку нервової системи. Він характеризується порушенням соціальної взаємодії, вербальної й невербальної комунікації, і повторюваною поведінкою. 

Як пояснюють фахівці, розлад аутичного спектру або РАС – це передусім проблеми зі спілкуванням і порушення соціальних функцій: труднощі з тим, щоб висловити свою думку, зрозуміти й виконати інструкції, небажання комунікувати з оточенням, відстороненість та прагнення перебувати на самоті. Друга обов'язкова ознака цього розладу – одноманітність або стереотипність поведінки, а також обмежені чи одноманітні зацікавлення і звички.

За даними досліджень, серед хлопчиків випадки аутизму та аутичних розладів стаються в середньому вп’ятеро частіше за дівчаток. Тим часом рівні розумової діяльності у людей з РАС варіюють в надзвичайно широких межах – від важкого порушення функцій до чудових невербальних когнітивних навичок. Такі діти проявляють здібності до малювання, музики, конструювання чи математики – іноді тут йдеться навіть про геніальність. Натомість інші сфери життя не будуть цікавити дитину. Іншими словами, талановита у своїй обраній сфері дитина разом із тим може мати проблеми зі звичайними побутовими навичками.

Фото: gettyimages

Як проявляється аутизм

Діагностувати усі ризики розвитку аутизму в дитини можна в півторарічному віці за допомогою спеціального скринінгового тесту. Зазвичай перші ознаки аутизму можна визначити в дитини у віці до трьох років. Дуже важливо вчасно їх помітити й звернутись до фахівців.

Діагностувати ризик розвитку аутизму можна вже в 1,5-річному віці дитини за допомогою спеціального скринінгового тесту, він передбачає відповідь на низку запитань щодо поведінки та навичок дитини. Окрім того, є низка так званих червоних прапорців, на які батьки повинні звернути увагу у дітей віком до трьох років. 

На що звернути увагу батькам

За оцінками ВООЗ, приблизно одна дитина зі 100 дітей має розлади аутистичного спектру. Щобільше, зараз спеціалісти говорять і про зростання кількості випадків аутизму. Коли все ж варто не відкладати, а звернутися до спеціалістів? Якщо батьки помічають низку наступних ознак у малюка:  

Вчасна діагностика та робота зі спеціалістами допомагають дітям із РАС адаптуватися до життя в соціумі. Вчасно виявивши аутизм і розвиваючи тоді увагу дітей, батьки спільно з фахівцями розкривають їхні здібності та уяву, навчають ефективних комунікацій з навколишнім світом.