Не лише Долина нарцисів: топ-10 квіткових маршрутів на Закарпатті від "професора з окопу" Федора Шандора

Рейтинг 10 найзахопливіших квіткових локацій Закарпаття, серед яких долина ірисів, алея сакур, лавандова гора та поляна розмарії

Президент Закарпатської туристичної організації, "професор з окопів" Федір Шандор оприлюднив добірку десяти найзахопливіших квіткових  маршрутів на Закарпатті

"Квітковий туризм – різновид туризму, пов'язаний з відвідуванням місць поширення квітучих рослин.Спеціальні пропозиції, пов'язані з відвідуванням мальовничих долин, вулиць, урочищ, садів та парків – ще одна туристична новинка, яка повинна залучити гостей і посприяти розвитку внутрішнього туризму Закарпаття", – пояснює Федір Шандор. 

Фото: Федір Шандор


1. Долина шафранів, Колочава

Колочавський музей-скансен "Старе село" щороку потопає в фіолетових квітах. Тут масово зацвітає рідкісна рослина – Шафран Гейфеля. Зазвичай перші квіти з’являються з 20 березня і масово цвітуть десь до 25 квітня. Шафран (Крокус) Гейфеля  — зникаюча декоративна ранньовесняна рослина. У народі їх називають брандушками, маслянками або серенками. 

2. Долина ірисів, Деренівська купіль – Нижнє Солотвино

У Деренівці цвіте майже дві сотні сортів казково гарних ірисів. Травень вражають палітрою ірисів (180 сортів) та понад 40 сортами лілейників. І кожен теплий місяць – це новий квітковий дарунок природи. Загалом існує 200-300 сортів ірисів. Вони поширені в Європі, Північній Америці, Азії та Північній Африці. У перекладі з грецької "ірис" означає веселка. І справді кількості кольорів та відтінків цієї прекрасної граційної квітки позаздрить навіть вона. 

3. Долина нарцисів, Хуст

В урочищі Кіреші між річками Тиса та Хустець знаходиться унікальна долина. У Долині нарцисів поширений вид дикий вузьколистий нарцис, він є підвидом поетичного нарциса (Narcissuspoeticus). Насправді це високогірні рослини. Та карпатська квіткова долина на висоті всього 200 метрів над рівнем моря. Це унікальний природний об’єкт, який не можна побачити більше ніде у світі.. Зазвичай цвітіння триває з кінця квітня до середини травня. 

4. Алея сакури, Мукачево – Ужгород – Хуст – Іршава 

У Мукачеві знаходиться найбільша алея сакур, а в Ужгороді найбільше різновидів сакур в Закарпатті. Сакура цвіте в кінці квітня – початку травня, однак цього року сезон почався значно швидше. Цвітіння короткочасно, триває воно 2-3 тижні максимум. 

Майже одночасно з сакурами починають цвісти магнолії, розпускаються квіти японської айви, яблуні Недзвецького, флоридської і китайської яблунь.

5. Лавандова гора, Перечин

На околиці міста Перечин у червні на вас чекає масове цвітіння лаванди.

Побувати на фіолетових полях, влаштувати фотосесії серед квітів та дегустації продукції з лаванди туристів запрошує фермерське господарство "Лавандова гора" 

6. Поляна розмарії, Забрідь

 Восени на території Ужанського національного природного парку можна спостерігати унікальне природне явище – пишно цвітуть лілові квітки, названі науковцями пізньоцвіт осінній (Colchicum autumnale L.). У народі цю чарівну квіту називають Розмарія, оскільки квітує восени, в день Народження Пресвятої Діви Марії.

На даний час на Закарпатті збереглися найбільші за площею не тільки в Україні, а й у Європі природні місця цвітіння розмарії. У 1983 році, було створено три флористичні заказники, де збереглася розмарія: у селах Забрідь (урочище Забрідь) та Ставне (урочище Ірташі Нижні та Ірташі Верхні).

7. "Алея шафранів", парк-арборетум, Березинка

Дендрологічний парк. Площа 34 га, лісництво Березинка, урочище Нодьлігет. Статус надано з метою збереження дендропарку, закладеного 1957 року. У його колекції нараховується бл. 2000 деревно-чагарникових порід, а це — найбільша дендрологічна колекція Закарпатської області. Є екзотичні та рідкісні види: кедр гімалайський, кедр ліванський, кедр атласький, кедр прирічковий, секвоя вічнозелена, горіх Зібольда, ліквідамбар смолистий, ялиця велетенська, криптомерія японська, кунінгамія ланцетна, сосна Сабіна, Адамове дерево, диморфант (калопанакс), бамбук, елеутерокок, тис ягідний, барбарис Юліана, аралія маньчжурська.

8. Квіти скансену, Ужгород

Закарпатський музей народної архітектури та побуту — музей просто неба в місті Ужгород (Україна), складається з архітектурних пам'яток старовинного закарпатського села і зразків найдавніших і найбільш розповсюджених видів народного прикладного мистецтва. Весною тут масово квітнуть нарциси, долина тюльпанів і неймовірні екзоти: сакури, магнолії, форзиції, церцис. 

Музей-скансен Старе село в Ужгороді зачаровує кожного, хто побував тут хоча б раз в житті, адже переносить в минуле дивного краю, демонструючи унікальні історичні архітектурні принади і традиції кінця XIX – першої чверті XX ст. Це як ніби потрапити в Закарпатті в мініатюрі!

9. Долина білоцвіту, Бронецька ріка

В Українських Карпатах білоцвіт весняний зростає в листяних (вільхових, букових, дубових, грабових) лісах та на луках. В Закарпатті білоцвіт весняний досягає верхньої межі букових лісів та вільхових криволісь. Карпатський підвид білоцвіту весняного subsp. carpaticum відрізняється від західноєвропейського білоцвіту весняного subsp. vernum жовтою плямою біля верхівки листочків оцвітини, жовтим кольором верхньої частини стовпчика та наявністю двох квіток. Поблизу східної межі ареалу білоцвіту весняного в Україні трапляються особини з зеленою плямою біля верхівки листочків оцвітини, а також особини з одною, трьома або чотирма квітками.

10. Ли́пова але́я  Ужгорода 

Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення в межах міста Ужгорода, на набережній Незалежності та Студентській набережній.

Алея розташована на правому березі річки Уж і має довжину 2,2 км. Нараховує близько 300 екземплярів лип, висаджених у два ряди. Поруч із західною частиною алеї розташований парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва Партерний сквер, а поруч зі східною частиною - пам'ятка природи ясен Масарика.

Алея є улюбленим місцем відпочинку мешканців та гостей міста.