На вірність Богу й Україні: Пласт відзначає день першої присяги

У квітні 1912 року перші юнацькі гуртки присягнули на вірність Богу та Україні, це була перша Пластова присяга, із якої розпочалася історія Великої Гри

Про історію українського Пласту розповідає "Еспресо.Захід".

Перша Пластова Присяга та початок Великої Гри

Перші пластові гуртки у 1911 році заснували Петро Франко та Іван Чмола. Проте офіційним початком Пласту вважається той день, коли у 1912 році у Львові склали присягу перші юнацькі гуртки під керівництвом доктора Олександра Тисовського.

"Присягаю своєю честю, що робитиму все, що в моїх силах, щоб: бути вірним Богові та Україні, допомагати інших, жити за Пластовим Законом і слухатись пластового проводу", – так звучить сама присяга.

Співзасновники Пласту Іван Чмола, Петро Франко й Олександер Тисовський, Саме Олександр створили виховну систему, яка дозволяла фізично та морально вишколювати українську молодь, спираючись на засади християнського вчення, й у такий спосіб готувати її до життєвих викликів і обставин часу.

Попри те, що діяльність організації розпочалася зі Львова, доволі швидко вона поширилась на Центр та Схід України, де успішно функціонує й сьогодні. Щобільше, за кордоном, серед діаспори Пласт також зажди користувався великою повагою. 

На відміну від більшості скаутських організацій світу для членства у Пласті немає вікових обмежень. Умовний віковий поділ передбачає 5 категорії: пташата (до 6 років, можуть бути членами Пласту лише разом зі своїми батьками), новаки (6-12 років), юнаки (12-18 років), старші пластуни (18-35 років) та пластуни-сеніори (від 35 років). 

"Пласт розвиває духовні, розумові, соціальні і фізичні прикмети своїх членів, плекає серед молоді традиції її предків і передання та розуміння її історії, культури та національних традицій", – так окреслюють свій шлях в організації.

До розбудови Пласту доклалися чимало відомих людей, серед них зокрема й митрополит Андрей Шептицький, який підтримував організацію різними способами. Серед іншого, владика виділив пластунам 5 га зі своїх володінь в урочищі Сокіл в Карпатах для проведення літніх таборів.

Пережив Пласт і роки заборони та утисків, змушений працювати нелегально, його забороняла і польська влада, і німецька, і звичайно ж радянська. У час заборон організація активно розвивалася за межами України і по сьогодні діє на теренах Австралії, Аргентини, Великобританії, Канади, Німеччини, Польщі, Словаччини та США.

Фото: loda.gov.ua

Пласт сьогодні

Завдяки своїм засадам та ґрунтовностям Пласт утримує чималу популярність серед української молоді і через понад сотню років. Лише в Україні рух налічує понад 10 тисяч пластунів, і ще декілька тисяч в інших країнах світу.

Пласт – це величезне джерело можливостей для дітей і молоді. Щороку пластуни відвідують безліч таборів, заходів та вишколів в Україні та у різних країнах світу.

Як і їхні предки багато років тому, сьогоднішні члени Пласту беруть активну участь у захисті України від російського загарбника. Хтось зі зброєю в руках боронить рідну землю, інші волонтерять на різних напрямках та продовжують виховувати молодь у пластових традиціях, бережучи присягу на вірність Богові та Україні.