День Леґії українських націоналістів: як формувався український націоналізм до появи ОУН
У цей день 12 листопада в 1925 році у Празі під час з'їзду представників Українського Національного об'єднання, Союзу Визволення України та Союзу Українських Фашистів була створена перша українська націоналістична організація – Леґія українських націоналістів, яка згодом стала однією з засновниць ОУН
"Еспресо.Захід" розповість про історію появи та значення Леґії українських націоналістів в історії визвольної боротьби України.
Контекст виникнення організації
Леґія українських націоналістів (ЛУН) виникла в 1920-х роках на тлі складних політичних обставин, що склалися в Україні після низки поразок у визвольних змаганнях 1917-1921 років.
З підписанням Ризького мирового договору у 1921 році, остаточно українська територія опинилася під контролем інших держав: схід був анексований Радянським Союзом, а захід — увійшов до складу Польщі, Румунії та Чехословаччини. Ці події спровокували до того, що українське населення опинилося в умовах жорсткого національного, політичного та культурного тиску з боку окупаційних режимів. За таких обставин виникла потреба у створенні організацій, які б не лише зберігали національну ідентичність, але й могли б очолити боротьбу за незалежність.
У 20-ті роки минулого століття, з перемогою дуче Беніто Муссоліні й утворенням фашистської партії в Італії, по всій Європі розквітли подібні організації, які хотіли наслідувати приклад італійців, але на свій національний манер. Зокрема, у 1924 році виник Союз Українських Фашистів, що очолив Петро Кожевників, який особисто зустрічався з Муссоліні.
Заснування та діяльність
У листопаді 1925 року частина українських політичних діячів, що змушені були емігрувати з окупованої України через свою політичну діяльність у часи визвольних змагань, домовилися про створення Леґії українських націоналістів. Її засновниками стали колишні учасники Української Народної Республіки (УНР), Української Галицької Армії (УГА), а також національно-свідомі інтелігенти. Однак більшість учасників Леґії становили наддніпрянські українці, здебільшого колишні полуботківці (вихідці з кіл Українського військового клубу ім. гетьмана Павла Полуботка).
Беззаперечним лідером організації став полковник Микола Сціборський, діяч УНР, УВО, який був одним з теоретиків українського націоналізму, а згодом і співорганізатором появи ОУН. Сціборський запровадив обов'язковий ідеологічний вишкіл членства Леґії українських націоналістів, поступово перетворили Леґію на ідеологічно однорідну організацію, заклавши ідеологічну базу українського націоналізму.
Членами Леґії були й інші видатні діячі українського націоналістичного руху, наприклад: письменник Євген Маланюк, поет Леонід Мосендз, доктор Дмитро Демчук, доктор Микола Вікул та інші. До ЛУН також приєдналися деякі галицькі студенти, що навчалися у Чехії, зокрема, Михайло Селешко, майбутній секретар провідника ОУН Євгена Коновальця та Андрія Мельника.
Діяльність ЛУН була зосереджена на пропаганді, освіті та формуванні націоналістичних ідей серед української молоді. Для цього вони видавали місячник "Державна Нація". Також Леґія ставила собі за мету об'єднати інші подібні організації колишніх українських воїнів в єдину українську національну військову організацію на засаді самостійності та соборності української держави.
Чому Леґія українських націоналістів є важливою
ЛУН стала першою спробою згуртувати українців навколо єдиної ідеї національної незалежності, що мала ключове значення для подальшого розвитку українського національно-визвольного руху. Леґія українських націоналістів була першою в українській історії організацією, що ідеологічно оформилася як націоналістична. Саме ЛУН вперше почала використовувати назву "націоналістичний", замість використовуваних доти "національний" або "державницький".
Також Леґія започаткувала традицію української націоналістичної символіки, яку згодом використовували ОУН, УПА та українські націоналістичні кола на еміграції. Емблемою ЛУН було зображення державного тризуба на щиті українських національних кольорів, який охоплює колом ланцюг (як символ соборності). З-під щита виглядає руків'я і кінець меча, що перехрещує щит.
До того ж членством ЛУН також вперше було запроваджене націоналістичне вітання "Слава Україні!", запозичене з військового вітання Чорних Запорожців.
Важливо також наголосити, що у колах Леґії були сформовані основні засади українського націоналізму, а саме визнання нації, а не класів творцем історії, боротьби за встановлення самостійної соборної держави та солідарності усіх частин української нації.
Ідейна база та організаційний досвід ЛУН мав значний вплив на формування нових українських націоналістичних організацій. У кінці 20-х років минулого століття, а саме в лютому 1929 року, після усвідомлення спільних ідеологічних платформ з Українською Військовою Організацією, Групою Української Національної Молоді і Союзом Української Націоналістичної Молоді, ЛУН створила разом із ними єдину потужну Організацію Українських Націоналістів, вихідцями якої стали відомі кожному українці національні герої, як Євген Коновалець, Роман Шухевич та Степан Бандера.
Читайте також: Листопадовий чин: як Львів став українським за один ранок, що увійшов в історію
- Актуальне
- Важливе