Стало відомо, хто найчастіше потрапляє у стаціонари Львівщини з важким перебігом COVID-19

Це – люди, старше 60 років, які не вакциновані та мають супутню патологію, яку погано контролювали до того, як підхопити коронавірус, а саме: цукровий діабет, гіпертонічну хворобу та інші серцево-судинні захворювання, гіпотиреоз та онкологічні патології. У таких осіб хвороба швидко прогресує.

Про це розповіла під час пресбрифінгу експертка департаменту охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації з пульмонології Надія Рудницька, передає "Еспресо.Захід".

Вона зауважила, що прогнози епідеміологів щодо нової хвилі захворюваності на COVID-19 справдилися: пандемія знову набирає обертів. У стаціонари знову поступає велика кількість пацієнтів. Є серед них і вакциновані, але це – поодинокі випадки.

"Перебіг захворювання у вакцинованих є легким, скорочуються терміни їх перебування у стаціонарі і вони без ускладнень виписуються зі стаціонару. А от у групі невакцинованих маємо, на жаль, високу смертність", – підкреслила лікарка.

Каже, цієї хвилі захворюваності симптоми у хворих дещо змінилися. Захворювання починається із підвищеної температури, головного болю, болю у м'язах та кишково-шлункових розладів у вигляді нудоти, блювоти чи діареї. Інколи хворі скаржаться на респіраторні прояви або біль у горлі.

Змінився й перебіг захворювання. Якщо під час попередніх хвиль ускладнення коронавірусу виникали на 14-21 день (пізніше цей термін скоротився до 10-14 доби), то сьогодні виникають уже з 4-5 дня. На тлі пневмонії розвивається дихальна недостатність, і цих пацієнтів доводиться госпіталізувати, аби надати їм респіраторну підтримку та, відповідно, лікувати пневмонію.

Надія Рудницька застерігає людей, аби вони не вдавалися до самолікування. Застосування гормональних препаратів і антибіотиків з першого дня тільки погіршує перебіг захворювання. Вона додала, що COVID-19, "це – аутоімунне захворювання. Вірус, потрапляючи в організм, починає у ньому активно розвиватися і вже через 4-5 днів відбуваються аутоімунні зміни, внаслідок чого страждають легені, інші органи та системи".

Регіональний координатор з питань вакцинації від коронавірусної інфекції на Львівщині Олег Когут наголосив, що ситуація із захворюваністю на коронавірусну інфекцію продовжує ускладнюватися:

"Ми постійно говоримо, що вона нестабільна, але ця нестабільність набуває загрозливих масштабів. Лише за учорашній день, 23 вересня було лабораторно підтверджено 715 нових випадків. Загалом на сьогодні у стаціонарах області перебуває майже 2,5 тисячі людей, з них 96 – у реанімаційних відділеннях (34 особи – на апаратах штучної вентиляції легень)".

Він нагадав, що від учора не тільки Львівська область, а й вся Україна перейшла у "жовту" епідеміологічну зону:

"Впроваджується цілий ряд обмежувальних заходів, які стосуються передусім закладів освіти, але також і інших закладів, де є масове перебування людей (на одну особу відтепер повинно відводитися 4 кв. м. площі). Якщо це кінотеатри чи інші подібні установи, там може бути зайнята лише половина місць. Але якщо персонал цих закладів буде вакцинований на 80% і більше, безумовно, будуть певні послаблення і це стосуватися буде не тільки персоналу, а і (у перспективі) відвідувачів цих закладів. Якщо у них буде сертифікат про вакцинацію навіть однією дозою (т. зв. жовтий сертифікат), вони зможуть відвідувати ті чи інші заклади. Зелений сертифікат відкриває практично всі двері".

Олег Когут зауважує, що населення з більшою відповідальністю почало ставитися до питання попередження захворюваності. Зокрема у громадському транспорті можна побачити більше людей у масках.

"Але треба звернути увагу, що неспецифічними профілактичними заходами (носінням масок, соціальною дистанцією, дотриманням правил особистої гігієни, гігієни житла і виробництва), про які ми постійно говоримо, ми можемо попередити захворюваність. Але головними є заходи специфічної профілактики, тобто вакцинація, – зауважує він. – Ми вступаємо у черговий етап серйозного росту захворюваності на коронавірусну інфекцію. Якщо з розумінням до цього підійдемо, будемо застосовувати специфічні і неспецифічні заходи профілактики, то значних проблем із захворюваністю у нас не буде. Не будуть забиті ліжка у лікарнях. Не буде дефіциту лікарських засобів, тому що їх доведеться застосовувати у великій кількості. Не буде такої високої летальності. А летальність дуже серйозна. Від початку пандемії ми, на жаль, втратили більш як 3800 жителів Львівської області".

Погоджується з колегою і експертка з пульмонології Надія Рудницька:

"Носіння масок має велике значення, адже перебіг захворювання залежить від вірусного навантаження, тобто від кількості вірусу, який потрапив в організм. Проте найбільш дієвим методом профілактики є вакцинація. Вакцинуватися потрібно, тому що хворіють не тільки люди похилого віку, а й молодь. Зараз молоді люди значно рідше потрапляють у стаціонари тому, що серед молоді є більше вакцинованих, ніж серед людей віком понад 60 років. Але хворіють різні вікові групи".

Олег Когут нагадав, що за станом на п’ятницю, 24 вересня на Львівщині зафіксовано понад 30 випадків підтвердженого штаму Дельта. Але "це – далеко не всі хворі. Багато матеріалу відібрано і відправлено на дослідження. Ми чекаємо підтверджень. Кількість однозначно буде більшою".   

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.