Справи Майдану: командирам Львівського, Харківського й Севастопольського "Беркуту" оголосили нові підозри
Командирам підрозділів міліції особливого призначення "Беркут" ГУМВС України у Львівській, Харківській областях та міста Севастополя, а також помічнику начальника штабу Львівського "Беркуту" повідомлено про підозри за обставинами організації незаконного перешкоджання акціям протесту в ніч з 18 на 19 лютого 2014 року у центрі Києва
Про це повідомили в Офісі генпрокурора, передає "Еспресо.Захід".
Деталі справи
За даними слідства, у ніч на 19 лютого 2014 року, виконуючи злочинний наказ керівництва МВС України щодо розгону протестувальників з Майдану Незалежності, прилеглих вулиць та Будинку Профспілок, під керівництвом СБУ в центрі столиці проводилися антитерористичні заходи, які не мали реальних підстав.
"Під час силових дій співробітники "Беркуту" оточили Майдан зі сторони Європейської площі і вулиці Інститутської та штурмували учасників зібрань із застосуванням спеціальної техніки – БТРів, водометів Торнадо, військових прожекторів. Також вони використовували вогнепальну зброю Форт-500 з набоями із свинцевої картечі та гранати завезені із російської федерації. Такі дії підозрюваних призвели до вбивств 12 мітингувальників, замахів на вбивства – 8, спричинення тяжких тілесних ушкоджень – 16, середньої тяжкості – 37, легких – 78, а також інших тяжких наслідків", – йдеться у повідомленні.
Фото: Офіс генпрокурора
Що інкримінують командирам підрозділів "Беркуту"
Командирам підрозділів інкримінують організацію групою осіб незаконного перешкоджання проведенню зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій; перевищення влади та службових повноважень; нанесення умисних тяжких тілесних ушкоджень, а також організацію умисних вбивств та закінчених замахів на умисні вбивства (ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 41, ст. 340; ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 365; ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 121, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 41, п. п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115; ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 15, п.п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115 КК України). А помічника начальника штабу Львівського "Беркута" підозюють в пособництві у вчиненні цих злочинів. Наразі вирішується питання про застосування щодо колишніх правоохоронців запобіжних заходів.
"На цей час за вказаними подіями (проведення АТО 18.02.2014) до кримінальної відповідальності притягнуто ряд керівників органів державної влади, а також правоохоронців, які безпосередньо організували вчинення цих злочинів. Серед них колишні голова СБУ, його перший заступник - керівник АТЦ при СБУ, міністр оборони України, міністр внутрішніх справ України, його заступник, керівництво ГУМВС України в м. Києві, а також-виконавців із числа співробітників підрозділів МОП "Беркут". На розгляді у судах перебувають обвинувальні акти стосовно 19 осіб, серед яких 10 високопосадовців. Досудове розслідування стосовно 6 осіб триває", - додали в Офісі генпрокурора.
Застереження: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Що відомо про справу екскомандира львівського "Беркуту"
Нагадаємо, підозру екскомандиру львівського "Беркуту" оголосили у березні 2023 року. Тоді повідомляли, що чоловік підозрюється у перевищенні службових повноважень, вчиненні терористичного акту, організації спричинення тяжких тілесних ушкоджень, а також вчиненні умисних вбивств та закінчених замахів на вбивство двох і більше учасників акцій протесту.
Прокуратура вимагала взяти його під варту, однак Печерський суд призначив домашній арешт з десятої вечора до шостої ранку на строк досудового розслідування. 24 квітня Київський апеляційний суд таки узяв під варту Ростислава Пацеляка.
4 травня колишньому командиру "Беркута" повідомили про нову підозру – в організації перевищення влади та привласненні вогнепальної зброї. Згодом також стало відомо, що Пацеляк має два російські паспорти.
Розслідування розстрілу Небесної сотні на Майдані
Розстріл Небесної сотні відбувся 18-20 лютого 2014 року, коли силовики та "тітушки" застосовували насильство та вогнепальну зброю проти протестувальників у центрі Києва.
У груднi 2019 року п’ятьох пiдозрюваних беркутовцiв передали на обмiн полоненими з так званими "Д/ЛНР". Це викликало обурення серед родичiв загиблих i постраждалих на Майданi. Два з них - Тамтура i Маринченко - повернулися в Україну i продовжують брати участь у судовому процесi. Троє iнших - Аброськiн, Зiнов’єв та Янiсевич - перебувають у Росiї або на тимчасово окупованих територiях.
1 лютого 2022 року ДБР повідомило про заочний арешт колишнього начальника охорони експрезидента Віктора Януковича, який допоміг останньому незаконно виїхати до Росії. А згодом Державне бюро розслідувань викликає 9 лютого на допит експрезидента Віктора Януковича для отримання підозри.
1 грудня тогоріч повідомлялося, що екскерівника ДАІ судитимуть за організації незаконного перешкоджання проведенню мітингів, зокрема Автомайдану, а також за підробку документів. Пізніше, 26 грудня, стало відомо, що колишнього заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони України Сівковича судитимуть за розгін студентського Майдану.
20 лютого 2023 року адвокат родин Майдану Титич заявив, що у більшості злочинів спливли терміни притягнення до відповідальності, суди умисно допускали порушення. А 27 лютого повідомлялося, що екскомандира спецроти київського "Беркута" судитимуть за масові розстріли активістів Майдану 20 лютого 2014 року.
9 травня цьогоріч стало відомо, що в Україні заочно судитимуть втікачів з-поміж керівництва МВС України, які були причетні до незаконного постачання спецзасобів та їх використання для придушення протестів у лютому 2014 року.
Попри війну, за 2022 рік по справі Майдану було повідомлено про підозру колишньому заступнику голови МВС та отримано дозволи на досудове розслідування щодо експрезидента, колишнього заступника секретаря РНБО та голови управління ДАІ.
У справах Майдану за рік було отримано дозволи суду на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно 26 підозрюваних, серед них 2 високопосадовці – колишні президент України та заступник Секретаря РНБО України, 14 правоохоронців, з яких 1 прокурор, а також 10 цивільних осіб.
Пізніше до суду передали справу експосадовців, які в лютому 2014 року віддавали накази та застосовували військову техніку, вогнепальну зброю для насильницького розгону демонстрантів у центрі Києва.
24 червня Броварський міськрайонний суд розпочав підготовче засідання у справі колишнього президента України Віктора Януковича, керівництва МВС, Служби безпеки та міністра оборони України.
- Актуальне
- Важливе