Смітник у парку: як у львівському заповіднику намагаються зробити сміттєпереробний завод. Розслідування

У регіональному ландшафтному парку "Равське Розточчя", що на Північному Заході Львова, зовсім скоро може з’явитися новий сміттєпереробний завод разом з сортувальними лініями та полігоном для поховання твердих побутових відходів.

Наразі відомо лише, що у проєкту - "австрійський інвестор", а у місцевих жителів − щире обурення.
Про це йдеться у розслідуванні журналістів програми "Вечір з Миколою Княжицьким" на телеканалі Еспресо, передає "Еспресо.Захід".

Парк "Равське Розточчя" утворила Львівська обласна Рада ще 14 років тому. Це частина міжнародного українсько-польського біосферного резервату "Розточчя". Тут унікальне середовище: піщана стежка парку вкрита слідами парнокопитних, які постійно мігрують з Польщі в Україну і назад. Сам парк покриває близько половини території Добросинсько-Магерівської об’єднаної громади.

Також на території заповідника діє проєкт "Сучасна ЕКО-Громада" для цієї ОТГ. У проєкті йдеться про розв'язання проблеми правильного поводження з твердими побутовими відходами, а серед етапів реалізації задуму є пункт: створення сучасного полігону за європейськими технологіями. Усе б нічого, проте майже половина території ОТГ – парк.
Голова Добросинсько-Магерівської ОТГ Микола Сало тримає проєкт в таємниці - стверджує, що поки він "в сирому вигляді".

"Є австрійський інвестор. Поки не можу про нього розповісти. Поки це все в сирому вигляді. Ми тільки плануємо, і не відомо чи нам все вдасться ще", − зазначив він.

Салу не вдалось зустрітись з журналістами "Еспресо" наживо і показати, де планують будівництво нового об’єкту. Голова цієї ОТГ пообіцяв – за місяць-другий все розкаже. Проте бургомістр таки розповів, що саме планують робити у заповідній зоні.

"Проєкт буде створено за австрійською технологією: будуть переробляти продукцію. Робитимемо брикети, будемо газ збирати й перетворюватимемо його в електроенергію. А пластики й все інше, що можна переробити – будемо збирати, сортувати", − сказав він.

Натомість директор парку "Равське Розточчя" Юрій Рудий спочатку легко погодився на зустріч, аби показати місце майбутнього полігону та сміттєсортувального заводу. Проте вже наступного дня скасував зустріч, тож журналісти зателефонували чиновнику. Але й на розмову часу він не знайшов. Відтак журналісти вирішили поспілкуватись з місцевими жителями найближчого до запланованого полігону села Кунин.

"Нам це не потрібно. Он що було під Львовом", "Як то так, що полігонів нема ніде?", "Нехай десь дійсно везуть у степи, де дійсно вимерло село, нема нічого, ні хатини. Аж хатини порозвалювались. Десь ще щось можна знайти, але не між люди", − так зреагували мешканці села.

Не менш цікаво люди розповідають, куди ж зараз дівають своє сміття: "Я, наприклад сміття, яке можна спалити, суну в пічку. Те, що не можна – в мішках стоїть вдома", "Я вдома в яму закопую".

Парадокс: і сміття утилізовувати немає де, і полігон під боком не потрібен. Зрештою, як виявилось, проблеми з вивозом сміття у сусідніх селах немає. Просто тут нікому налагодити процес збору і вивезення. Поки що руки ОТГ до цього питання не дійшли, проте інвестора для заводу в парку вже знайшли, а думку громади так і не спитали.
Староста села Кунин Андрій Смалюх розповів, що з мешканцями місцева влада ще не розмовляла щодо цього проєкту. Зрештою, він, може, й з переляку, але виявився єдиним, хто таки наважився показати журналістам ділянку, яку розглядають під сміттєвий полігон чи завод. Щоправда – лише на карті у комп’ютері.



Як видно на мапі, місце під будівництвом сміттєпереробного заводу - це територія парку. Поле, ліс, і за якийсь кілометр навпростець – найближчі хати та церква. 
 



Виникає лиш запитання: чому цю природу не можна просто зберегти? Для цього навіть створили на цій території заповідник, проте бізнес і чиновники все одно беруться робити своє. Проте нічого в них не вийде - так переконують у Департаменті екології й природних ресурсів Львівської ОДА, адже на території об’єктів природно-заповідного фонду така діяльність просто неможлива.

"Спочатку потрібно розробити детальний план з відведення земельної ділянки, який проходить стратегічну екологічну оцінку, в тому числі потрібно організувати громадські слухання. Після того, як буде відведена земельна ділянка, має бути й розроблений проєкт. Окрім цього, проєкт має пройти оцінку впливу на довкілля, де знову ж таки мають бути громадські слухання", − зауважив директор департаменту екології й природних ресурсів Львівської ОДА Руслан Гречаник. Проте передовсім, щоб втілити це все, Добросинсько-Магерівській ОТГ і її засекреченим інвесторам з Австрії доведеться спершу змінити межі парку "Равське Розточчя". Це може зробити лише Львівська обласна рада, яка, власне, і створила цей парк.

У Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України питання створення у "Равському Розточчі" сміттєпереробного заводу чи полігону прокоментували так: “Відповідно до даних Реєстру, станом на 22 жовтня 2021 року процедури з оцінки впливу на довкілля щодо будівництва/створення на території Добросинсько-Магерівської ОТГ Львівської області сміттєсховища чи лінії сортування сміття не виявлено".

Схоже, поки де-факто, Міністерство немає керівника, тобто Міністра, відомство зайняло страусову позу, зануривши голову в пісок. Проте поки профільне Міністерство ігноруватиме такі факти – про розв'язання проблеми зі сміттєзвалищами в Україні й мови бути не може. А ми й надалі будемо з подивом і обурення дізнаватись про нові звалища небезпечних речовин на берегах українських рік, спостерігатимемо як Карпати засмічуються пластиком і дивитимемось детективні розслідування про фури сміття невідомого походження в лісах Полісся.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку