Скільки парафій ПЦУ на заході України святкуватимуть Різдво за новим календарем, а скільки залишилося на старому

За кілька днів Україна святкуватиме Різдво за новоюліанським календарем. Частина парафіяльних громад уже давно була готова до змін. Деякі відзначали це свято 25 грудня ще торік, як, скажімо, парафія села Криворівня на Івано-Франківщині. Втім залишаються й такі громади, де люди ще не готові переходити до нових, чи то радше забутих старих, традицій

"Еспресо.Захід" з'ясував, чи є в західних регіонах громади у Православній церкві України, які поки що не визначилися з переходом або ж вирішили залишитися на юліанському календарі.

За старим календарі святкують одиниці

Як повідомила у відповіді на інформаційний запит "Еспресо.Захід" у Волинській єпархії ПЦУ, за старим стилем залишиться жити єдина парафія.

"За моїми даними, у Волинській єпархії є одна парафія, що живе за старим стилем. Вона перейшла від УПЦ МП після 1 вересня – це храм Рівноапостольної Марії Магдалини в Луцьку", –  зазначив голова пресслужби Волинської єпархії ПЦУ протоієрей Віталій Собко.

Усього в єпархії понад 350 парафій.

У Львівській єпархії нараховується 354 парафії. За юліанським календарем (старим стилем) служіння звершуватимуть чотири парафії, - повідомив Руслан Матвієнко, секретар Управління Львівської єпархії ПЦУ і капелан. Припускають, що можливо, перед Різдвом ще відбудуться зміни.

Щодо Івано-Франківської єпархії Православної церкви України у пресслужбі повідомили, що 98% парафій святкує Різдво Христове за новоюліанським календарем, тобто 25 грудня, і лише 2% – 7 січня.

Жодна парафія ПЦУ не святкуватиме Різдво в січні у Рівненській області. Всі 450 парафій Рівненсько-Острозької та Рівненсько-Волинської єпархій перейшли на новий календар, повідомляло Суспільне.

"Календарна реформа успішно відбулася"

Більшість релігійних громад у Православній церкві України вже сприйняли новий календар, – розповів для "Еспресо.Захід" архієрей Православної церкви України, митрополит і заступник голови Управління зовнішніх церковних зв'язків ПЦУ Євстратій Зоря.

"Ми можемо зробити деякі висновки з такої інформації: для церковних потреб було спочатку надруковано церковних календарів за новим стилем накладом 8 тис. примірників. І їх не вистачило, тому видруковували ще 1500 примірників. Тобто надрукували 9500 примірників цього календаря й обидва тиражі вже фактично розійшлися. 

А для тих громад, які святкують за старим стилем, надрукували 500 примірників. І ми не бачимо великої потреби в них. З пів тисячі надрукованих ще залишаються кілька сотень примірників. Тобто, за нашими оцінками, більшість релігійних громад (у деяких областях це майже 100%, за одиничними винятками) сприйняли новий календар", – пояснив владика.

Так само, додає він, можна сказати й щодо особистого сприйняття людей. 

"Ми бачимо, що від вересня на церковні свята за новим календарем приходить більше людей, ніж це було за датами старого календаря. Люди цілком позитивно сприймають календарну реформу. Підкреслю, що питання календарної реформи повинне нас об'єднувати. Тому церква нікого не змушує відразу сприймати цю реформу. Знаю приклади, коли релігійні громади, які ще влітку чи восени хотіли зберігати старий календар, після кількох місяців кажуть, що вони вже готові й найближчим часом також будуть переходити на новий календар", – зазначив Євстратій Зоря.

У таких випадках найчастіше  йдеться про громади, які нещодавно перейшли від  московського патріархату. Їм складніше сприйняти новий календар. 

"Вони потребують ще деякий час для адаптації парафіян до нового стилю, до нових реалій. Але таких випадків теж є багато, коли громади після загального рішення ще залишалися на старому календарі, але поступово теж вирішують впроваджувати новий. Ми вже констатуємо, що календарна реформа успішно відбулася. Думаю, що коли мине рік-два, зможемо констатувати її успішне завершення", – сказав Зоря.

Читайте невдовзі на сторінках сайту Еспресо оновлену карту переходів церковних громад від УПЦ московського патріархату до Православної церкви України.