Ситуація критична: у чотирьох громадах Львівщини не вистачає грошей на зарплату вчителям

У МОН  рекомендують закривати сільські школи, аби вкластись у виділені з  держбюджету бюджету кошти.

У Міністерстві освіти та науки досі не переглянули помилкову формулу, через яку міським територіальним громадам нарахували замалу субвецію на зарплату вчителям. Через це усім міським громадам Львівщини, до складу яких увійшли села, не вистачає коштів на зарплату вчителям. Найкритичніша ситуація склалась у Золочівській, Сокальській, Яворівській та Новояворівській. Про це заявила "Еспресо.Захід"  голова комісії з питань освіти, науки та інновацій Львівської обласної ради Іванна Герус.

″Відповідно до законодавства, громади фінансують утримання закладів освіти, але зарплата  освітян повністю фінансується з державного бюджету. З місцевого бюджету громада може хіба що додавати премії, якщо має бажання і можливість, – каже Іванна Герус. –  Розмір державної субвенції на зарплату вчителям розраховують за формулою, якою можна розписати цілу дошку. При цьому не врахували, що до деяких міських громад увійшло багато сіл. Відповідно, у них є багато сільських шкіл, і фінансування для них мали рахувати за іншим коефіцієнтом.  Грубо кажучи, у Києві поставили значок не в той бік, і виходить, що громадами не вистачає коштів″.

Про те, що субвенція порахована не коректно, і лише на Львівщині громади недоотримали майже 250 мільйонів гривень на зарплату вчителям, говорили ще на початку року. Уже навесні у деяких громадах, зокрема у Яворівській громаді, почались затримки заробітної плати. Однак жодних перерахунків у Кабміні так і не провели.

″Поки що, аби уникнути заборгованості з зарплати, її виплачували коштами, які були передбачені на попередні місяці. Але як бути далі, ніхто не знає. Б'ють в усі дзвони, аби цю помилку хтось виправив, але ніхто цього робити не поспішає. Наразі громади намагаються дофінансовувати суми, яких не вистачає, з власних бюджетів, частково дають районні ради, – каже Іванна Герус. – Проблема у тому, що не усі ОТГ мають кошти, аби перекрити дефіцит. Скажімо, у Сокалі бракувало на виплату зарплати вчителям 30 млн. 16 млн вони знайшли. За пів року вони мають невеличке перевиконання бюджету, тож ще трошки суми закриють, а решту? Одна з найкритичніших ситуацій – у Яворові. Коли вони формували свій бюджет, неправильно порахували підприємства. Бо є  платник, який на їхній території, але юридично  він зареєстрований у Новояворівській громаді. Відповідно, усі ті податки пішли у Новояворівськ, а Яворів на них розраховував. Тож їм і так не вистачає грошей″.

Як розповідав ″Еспресо.Захід″ заступник начальника відділу освіти Яворівської міської ради Богдан Станько, на зарплату вчителям на цей рік нам потрібно 182 мільйони гривень, натомість із держбюджету виділили лише 145,7 млн грн. Аби вкластись у виділені кошти, громаді треба було б скоротити 200 ставок вчителів. Враховуючи, що у школах громади працює в середньому 15-19 учителів, то закрити треба було б десяток шкіл.

Власне, те, що у Міносвіти не хочуть переглядати розмір субвенції на зарплату учителям, є одним зі способів змусити громади закрити малі школи.

″Вийшло замкнене коло. З одного боку, зарплати освітян фінансують з державного бюджету. З іншого боку, відповідно до бюджетного законодавства, якщо у громадах не забезпечені кошти на захищені статті, місцевим громадам блокують капітальні видатки, ремонти. Наприклад, громада виграла конкурс від обласної ради, але там передбачене співфінансування бюджету. Однак вони не можуть його співфінансувати, бо у них не закрита зарплата, – каже Іванна Герус. – Міністерство каже: проведіть оптимізацію, позакривайте маленькі школи. Насправді у Львівській області впродовж літа закрили чимало шкіл, де було 5-15 учнів, але це не допомогло. Закривши школу, треба дітей  з цього села завезти в іншу. Відповідно, потрібен "Школярик". Але його не можуть купити, бо у них бракує грошей на зарплату. Громада могла б за власні кошти відремонтувати туалети в якісь зі шкіл, куди вони переведуть дітей, але теж не може це зробити, бо кошти заблоковано. Тобто ми ходимо замкненим колом і ніяк не можемо з нього вирватись″.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку