Сімейні лікарі Львівщини не отримували чітких алгоритмів дій, як організувати обіцяні президентом профогляди для людей 55+

Пройти скринінг можна у свого сімейного.

Як організувати процес профоглядів, обіцяний президентом, у регіонах ще не пояснили. Лікарі не мають інструкцій чи алгоритмів, як це здійснити практично. Про це "Еспресо.Захід" розповіла експерт з сімейної медицини департаменту Львівської ОДА, головна лікарка центру первинної медико-санітарної медицини Давидівської сільської ради Ірина, краща сімейна лікарка 2019 року Ірина Гнатів.

"Львівщина поки що не отримувала жодних інструкцій чи рекомендацій, як організувати процес профоглядів у віці за 55. Тому не можемо говорити, як усе буде", – каже Ірина Гнатів.

Доки на всеукраїнському рівні державні мужі вирішують, як зробити українців здоровішими й наздогнати світові стандарти і статистику раннього виявлення хвороб, сімейні лікарі з Львівщини роблять це вже, причому як у державних амбулаторіях, так і приватних клініках. Наприклад, у центрі первинної медико-санітарної медицини Давидівської сільської ради, що неподалік Львова, профогляди влаштовують різним віковим групам.

"Окрім типових звернень до сімейного лікаря, ми запроваджуємо регулярні огляди. Наприклад, жінки в дітородному віці у нас навчені, що мають бути огляди в гінеколога, старші люди отримують свої види обстежень, як-от мамографію за показами після 45 років чи обстеження на рак прямої кишки. У нас вдало налагоджена комунікація з людьми, які підписали декларації з нашими лікарями. У такий спосіб нам вдається виявляти дуже багато хвороб на ранніх стадіях і надавати людям вчасну допомогу", – пояснює головна лікарка центру первинної медико-санітарної медицини Давидівської сільської ради Ірина Гнатів.

Завдяки проєкту Світового банку на Львівщині тут отримали безкоштовно комп'ютери, отримують набори та щіточки, приїжджає гінеколог у визначені дні, мазки беруть на місці одноразовими наборами. За домовленістю з львівським скринінговим центром кожна жінка після 40 років може пройти безкоштовно мамографію. При цьому в Давидові немає чітких дат оглядів, тому немає черг чи напливів людей. Ці речі робляться просто системно і послідовно, декларанти почуваються впевнено завдяки довірі усіх учасників процесу. Завдяки цьому виявлено багато патологій на ранніх стадіях. Задоволені і лікарі, і самі пацієнти.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.