Що відомо про командира 128-ї бригади Дмитра Лисюка, який зібрав військових на смертельне шикування

Командира 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади Дмитра Лисюка, чия бригада зазнала удару під час нагородження 3 листопада, судили у 2019 році за контрабанду цигарок з непідконтрольної Україні території Луганщини

"Еспресо.Захід" розповість усе, що відомо про командира Дмитра Лисюка, який запізнився на шикування своїх бійців до нагородження. Він уникнув потрапляння під ворожий удар ракети, яка забрала життя 19 військовослужбовців закарпатської бригади на запорізькому напрямку.

Воює з окупантами з 2014 року

Фото: скрін з відео 5 каналу

У відкритих джерелах немає точної інформації про дату і місце народження Дмитра Лисюка. Однак відомо, що свій бойовий шлях полковник Дмитро Лисюк розпочинав у складі 128-ї бригади. Про це він розповів у сюжеті 5 каналу.

Його підрозділ визволяв Попасну 2014-го. У 2016 році Лисюк отримав пропозицію очолити один із батальйонів 10-ї штурмової бригади. У серпні 2017 року указом президента Дмитро Лисюк отримав орден Богдана Хмельницького III ступеня.

У 2018-2019 роках займався контрабандою цигарок у зоні ООС

У серпні 2019 року у декількох ЗМІ (як приклад Мілітарний, Новинарня) з’явилася інформація, що "орденоносний комбат ЗСУ отримав вирок". Усі ці ЗМІ посилаються на сайт "Українські новини" (входять у медіагрупу "Inter Media Group", що у власності Фірташа-Льовочкіна), який першим оприлюднив цю новину, посилаючись (без лінків чи скріна документа) на вирок суду. Цю ж інформацію після трагічних подій 3 листопада оприлюднили низка журналістів. 

Фото: Єдиний державний реєстр судових рішень за пошуком по імені Дмитра Лисюка

Згідно з цими даними, суд встановив, що житель Краматорська Олександр Куєвда в листопаді 2018 року звернувся до свого знайомого комбата Лисюка і запропонував йому зайнятися торгівлею тютюновими виробами, які переміщатимуть із непідконтрольної Києву території Луганській області. При цьому підакцизний товар необхідно буде забирати в попередньо обумовленому місці біля річки Сіверський Донець поруч з населеним пунктом Трьохізбенка Луганщини, де особовий склад 8-го окремого гірсько-штурмового батальйону виконує бойові задачі.

Тоді ще підполковник Лисюк погодився на цю пропозицію, і в кінці грудня 2018 року забрав у лісопосадці в районі річки Сіверський Донець і транспортував на військовому вантажному автомобілі 290 ящиків (144 420 пачок) цигарок марки Marlboro Red, сховавши їх у покинутому будинку в сусідньому селищі Боброво.

28-29 грудня 2018 року Лисюк перевіз ящики з цигарками в Соледар (Донецька область) і продав невстановленим особам. У січні 2019 року військовий забрав у схованці ще 150 ящиків (74 920 пачок) з контрабандними цигарками.

17 січня під час отримання 2 300 доларів як частини грошей за продані цигарки Лисюка зі спільником затримали правоохоронці в кафе у Сєверодонецьку (Луганська область).

При цьому зазначено, що з 17 грудня 2018 року контррозвідка СБУ стежила за діями зловмисників, оскільки Куєвда раніше домовився про хабарі для співробітника контррозвідки за безперешкодне проходження блокпостів вантажівками з контрабандою.

Затриманим спільникам висунули підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 204 (незаконне придбання з метою збуту, зберігання з цією метою, а також збут і транспортування з метою збуту незаконно виготовлених тютюнових виробів, вчинене за попередньою змовою групою осіб) Кримінального кодексу України.

Однак комбат уникнув арешту. Його відпустили на поруки, а його спільник вийшов з-під варти під заставу 286 тис. гривень. 30 липня 2019 року обидва підсудних визнали свою провину й уклали угоду зі слідством. На початку серпня 2019 року суд визнав пом'якшувальною обставиною щире каяття підозрюваних і затвердив угоду з прокуратурою, призначив підсудним узгоджене покарання.

У підсумку Куєвда був засуджений до штрафу 161 500 гривень, а комбат Лисюк – до штрафу 119 000 гривень. Крім того, суд з них стягнув процесуальні витрати в розмірі 36 тис. гривень з кожного.

"Кожен командир – це психолог": інтерв’ю у статусі командира 128-ї бригади

Фото: скрін з відео СтратКом ЗСУ

 З початком повномасштабного вторгнення Росії Дмитро Лисюк, як він сам розповів в інтерв’ю СтратКом ЗСУ (проєкт "Командири Перемоги"), був призначений у 60-й бригаді заступником командира. Перший бій прийняв 9 березня під с. Кухарі на Київщині й далі з бійцями просувався та дійшов до с. Іванкова.

Говорячи про те, чи готувалися ЗСУ до повномасштабної війни, Дмитро Лисюк каже, що це був "сніг на голову".

"Ми готувалися, що буде щось відбуватися, але в таких масштабах – це як сніг на голову, не до кінця були готові. Але у короткий термін зібралися. Якщо до артилерії противника ми були готові, то до авіації – це було щось нове. Але за короткий термін навчилися воювати з їхньою авіацією", – розповідає Лисюк.

Згодом Лисюк воював на Бахмутському напрямку. За його словами, коли в кінці року йому запропонували очолити 128-му бригаду, він був готовий (офіційно став командиром бригади 15 грудня 2022 року, замінивши Героя України, полковника Дениса Чаюка, який у вересні цього року лише місяць пропрацював головним військкомом Львівщини).

"Кожен командир – це психолог, і до кожного військовослужбовця повинен бути свій підхід. До когось достатньо звернутися – і задача буде виконана. А комусь потрібно надавати методичну допомогу. Це робота для командира роти, командира взводу, щоби по-вмілому застосувати цього військовослужбовця, якщо айтішник чи спроможний впровадити новітні елементи в підрозділ, а йому дають лопату й автомат, тоді це трішки неправильно. До кожного військовослужбовця потрібен індивідуальний підхід", – пояснював полковник Дмитро Лисюк і запевняв, що для нього "краще втратити коптер, ніж військовослужбовця".

Також він наголошував, що командир має "приймати рішення з холодною головою без емоцій".

"Війна – це завжди втрати, завжди біль. Для мене особисто нічого доброго тут немає. Я дотримуюся тієї своєї думки, яка в мене з’явилася у 2014 році після Дебальцевого – не хочу ні спогадів, ні розповідей про війну, просто хочу забути це, як страшний сон. Але війна триває в наших життях, ми навчилися з нею жити й виконуємо роботу", - сказав командир 128-ї бригади Дмитро Лисюк.

"Ми боремося з сильним ворогом": інтерв'ю The Guardian

Фото: скрін з відео The Guardian

Деякі користувачі українських соцмереж зауважили, що на початку жовтня низка пропагандистських російських ЗМІ написали схожі статті, де посилаються на нібито слова полковника Дмитра Лисюка, які він сказав виданню The Guardian, мовляв, російська армія "перевищує ЗСУ кількісно та технічно", тому нібито в українських військових "немає ніяких ілюзій про силу російської армії". Однак, якщо відкрити й почитати це інтерв’ю The Guardian, яке Лисюк дав британським журналістом, то стає зрозуміло, що його слова російські пропагандисти перекрутили й вирвали з контексту.  

"Ми боремося з сильним ворогом. Швидкої перемоги не буде. Не потрібно тішити себе ілюзіями", – саме це сказав командир 128-ї бригади. І додав: "Ми весь час думаємо про жертви. Люди – наш найцінніший ресурс".

Також у цьому самому інтерв'ю Лисюк відзначив, що широкомасштабна тактика Росії не працює. Командир сказав, що "вірить у нульову можливість прориву російської армії".

Лисюк визнав, що контрнаступ України на півдні Запорізької області, де воює 128-ма бригада, був важким. "Дуже важко йти вперед", – зізнався він.

Запізнення на шикування та згибель воїнів 128-ї бригади на Запоріжжі — що відомо

У п'ятницю, 3 листопада, російські терористи завдали ракетного удару по особовому складу 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади, внаслідок чого загинули військовослужбовці, також поранення різного ступеня важкості отримали й місцеві мешканці.

Президент Володимир Зеленський відреагував на загибель воїнів 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Він наголосив, що це трагедія, якої можна було уникнути, й додав, що за фактом події триває розслідування. Міністр оборони запевнив, що винні будуть покарані.

Згодом стало відомо, що унаслідок ракетного удару в Запорізькій області загинули 19 військовослужбовців 128-ї бригади. Державне бюро розслідувань зареєструвало кримінальне провадження. 

"Ракетний удар підступного ворога забрав життя 19 бійців бригади. Зараз проводиться ретельна перевірка всіх обставин трагедії, до її закінчення просимо не поширювати неперевірену, часто фейкову інформацію. Загинули кращі наші бійці… Висловлюємо щирі співчуття їхнім рідним і обіцяємо відомстити за побратимів у 100-кратному розмірі", - зазначили в повідомленні 128-ї бригади.

Тим часом hromadske з посиланням на джерела зі 128-ї бригади повідомило, що командир 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади Дмитро Лисюк запізнився на захід до Дня ракетних військ і артилерії, який організували поблизу лінії фронту на Запоріжжі.

Як написало видання, військовослужбовці чекали комбрига понад пів години, а тоді стався приліт, унаслідок якого є загиблі та поранені.

За інформацією джерела, спершу нагородження запланували на 9 годину ранку, але перенесли на 09:30. У цей час військові вже були вишикувані й чекали на командира. Близько 10:10 стався російський удар. Комбриг прибув буквально через 2 хвилини після прильоту.

ОНОВЛЕНА ІНФОРМАЦІЯ. Ввечері 6 листопада стало відомо, що командира 128-ї бригади відсторонено від посади на час слідства. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.

"Провів засідання Ставки. Перше питання – це трагедія з воїнами нашої 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади. Доповідали військові, міністр оборони, керівник Служби безпеки України. Конкретика – що вже вдалося зʼясувати з обставин трагедії, чиї накази створили умови, щоб трагедія сталася. Доповідав, зокрема, головний інспектор Міноборони Воронченко. Командира бригади відсторонено на час слідства. Уся ситуація розбирається похвилинно. І буде встановлено, хто конкретно порушив правила щодо безпеки людей у районі доступу аеророзвідки ворога. Жодного уникнення відповідальності", - йдеться у повідомленні.