Садівниця з Львівщини вирощує мандарини, ківі, папайю і ще багато рідкісних фруктів

"Треба любити екзотичні рослини, тоді вони будуть гарно рости", – вважає Наталія Савельєва

Такле, мейєр, тамаринд, уншиу, псидіум Кетлі, бразильська гуава, лунаріо, мушмула, муррайя Кеніга (дерево каррі), фаустримедин, лічі, пепіно, чинотто, годжі, пітанга – це далеко неповний перелік екзотичних рослин, які ростуть у Наталії Савельєвої з Городка. Скільки всіх рослин, садівниця не може сказати – так багато всього цікавого росте у її помешканні і на подвір'ї.

"Еспресо.Захід" завітав у гості до пані Наталі. Бо це треба бачити вживу! Фото і відео не передають ні аромату екзотики, ні смаку. Та й опинитися у саду, що нагадує рай, у часі, коли рослини у наших широтах ще не цвітуть – особлива приємність.

Усе почалося з помідорів

На вулиці – люди у куртках, а в пані Наталі – апельсини і лимони на вулиці. "Та вони і ночують надворі. Я їх винесла, коли вже було +5 на вулиці. Не переживайте – їм нічого не буде", – каже господиня. Здається, їм тут справді добре - рослинки здорові, листя насиченого зеленого кольору, а гілки вгинаються від плодів, деякі в цвіту. Апельсинки чудово почуваються в наших широтах у прохолодну погоду, їх зелено-жовті бочки повернені до скупого весняного сонця – достигають.

Доки вистигає кава, на тарілці на пів вулиці пахне бергамотовий лимон. Він має неймовірний запах! Не знаю, як після нього купувати лимони у супермаркеті – після цього я не зможу їсти всі інші лимони. Присмак на губах залишається півдня.

Пані Наталя починала садити екзотичні рослини не відразу. Вони з чоловіком жили у звичайній однокімнатній квартирі у Львові, були звичайною сім'єю, яка купує звичні для українців картоплю і гречку. Але якось пані Наталя вирішила посадити помідори на балконі. Вони виросли і рясно заплодоносили, так що родина тішилася урожаю.

"Усе почалося з тих помідорів на Зеленій у Львові. А потім були і болгарські перці, і ківі. А далі не пам’ятаю, як все сталося – поволі у нашому домі заводилися екзоти один за другим. Мені завжди було цікаво щось дізнатися про нову рослину і попробувати виростити її в себе вдома. То постійно щось нове замовляла, купувала саджанці. У якийсь момент нам у Львові з нашим садом стало тісно і ми переїхали у власний будинок у Городок. Тут нам всім більше місця – і родині, яка вже збільшилася, бо донька вийшла заміж і народила онучку, і великій кількості рослин, яких більшало щороку", – пригадує господиня.

До слова, вона не є ані дипломованим біологом, ані агрономом. Усе, що змогла зрозуміти у вирощуванні екзотів – завдяки самоосвіті. Пані Наталя продовжує багато читати, порівнює, аналізує, спостерігає і щиро зізнається, що також робить помилки у догляді. "Буває, що щось не врахую і хтось там підмерзне. Але більше того не повторюю", – пояснює садівниця. 

Без Google не розберешся…

Екзотику пані Наталя вирощує уже понад 10 років. У будинку і на вулиці, у теплиці, росте неймовірна кількість рослинок. Про всіх господиня може розповісти історію і особливості догляду.

"Це пітанга або сурінамська вишня. Вона схожа до нашої вишні, але має дуже особливий смак", – провадить екскурсію садівниця. Ягоди справді ні з чим не порівняти – на смак щось від вишні і фруктової жуйки. По пальцях рясно стікає сік. Ягодами обліплене все деревце, здається, їх тут стільки, скільки й листочків.

"А моя арабіка вже випустила пуп'янки – скоро буде цвісти", – показує садівниця наступного "мешканця" райського помешкання. Кавовому дереву 10 років і воно вже вперлося у стелю балкону – далі рости нема куди. Пані Наталя його обрізає, щоб далі не росло, то воно пускає бокові пагони. Кавовий цвіт – на кожній гілочці. Тож власна кава у цій родині точно буде.

Лимонів, апельсинів і мандаринів – по кілька видів кожного. І всі вони або в цвіту, або вже плодоносять. Вони всюди і щоразу нові, не повторюються. Гуляти в пані Наталі вдома – це ніби оживити енциклопедію. Але тут не просто гарна картинка. Родина ще й отримує урожай. Для прикладу, минулого року зібрали три відра ківі за рік. Актинідій (або ж ківі) тут – кілька видів. А ще онучка пані Наталі Софійка ласує усілякою смакотою, назву якої так просто і не виговориш – у бабусі ростуть і тамаринд (індійський фінік), і мандарин уншиу, і псидіум Кетлі, і бразильська гуава, і мушмула, і муррайя Кеніга (дерево каррі, з якого отримують відому приправу), і фаустримедин, і лічі, і пепіно, і ягоди годжі… Тут що не рослина, то треба шукати її хоча б у google.

До речі, внучка – перший дегустатор і помічниця. Софійка залюбки допомагає доглядати велетенський сад. Для неї також завжди знайдеться робота – треба і насіння перебрати, і позривати плоди, і поливати все вчасно, і встигати дегустувати бабусину смакоту.

"То любов – моя внучка. Ми з Софійкою розуміємося з півслова. Вона в мене виросла з народження і все мені допомагає. І ще одна причина, чому я не використовую агресивних хімічних добрив – плоди буде їсти дитина", – тепло усміхається бабуся.

Піклуватися про велику кількість рослин – справа непроста. Рослини приносять радість і умиротворення, але є й деякі незручності. Пані Наталя не може дозволити собі піти у відпустку і подорожувати, особливо на тривалий термін, адже не має, на кого залишити свій сад і не кожен зможе правильно доглядати всі рослинки. "Тому ми зробили басейн вдома, щоб нікуди не їздити. Відпочинок мусить бути, особливо влітку", – каже садівниця.

Ще одна гордість пані Наталі – дерева-сади, особливий феномен і вищий пілотаж усіх садівників. Це коли на одному дереві одночасно садівник прививає кілька сортів рослин. У пані Наталі на одному дереві мандарин такле, лимон Мейєра, мандарин уншиу і апельсин гарно прижились, от-дерево-сад зацвіте.

Без "хімії" і забобонів

Господиня радо зустрічає гостей і залюбки ділиться секретами вирощування екзотики вдома. Таке нечасто зустрінеш серед любителів вирощування екзотики. Бо якщо запитати у мережі про те, чому сохнуть листочки у кави чи чому не цвіте лимон, можна легко напоротися на єхидні коментарі досвідченіших садівників, які не бажають ділитися таємницями вирощування. Пані Наталя залюбки підкаже рецепт оптимального ґрунту для цитрусів чи правила поливу кавового деревця.

"Я того не розумію. Мені свого часу підказували, то і я тепер з іншими ділюся. Мені не шкода. У мене родиться, то хай і в інших виходить", – переконана жінка.

На каналі у youtube і сторінці у facebook – вона доступна для всіх. Хтось пише їй, щоб замовити саджанця, а хтось – щоб отримати пораду з догляду. Пані Наталя завжди охоче відгукується, не дає складних рецептів і ділиться усім, що сама змогла зрозуміти про екзотику в українських широтах. До речі, не забобонна – ніяких тут постукувань по дереву чи спльовувань, коли віддає рослинку. Відпускає свої рослинки легко і доброзичливо. З добрих рук вони продовжують рости вдома і в інших любителів вирощувати щось незвичне на підвіконні – перевірено на власному досвіді.

При цьому не радить і сліпо дотримуватися місячного календаря, як це часто буває у дачників.  "Так, день місячного календаря важливий, але не треба цьому надавати аж такого значення. Припустімо, для щеплення це не завжди працює, а от для висаджування - так", – каже господиня.

Поради новачкам дуже прості. Основне – не заливати екзотику і дати правильний ґрунт. Також достатньо простого добрива, наприклад, осмокот.

"Мій сад тримається не на "хімії". Мої рослинки впізнають мене, вони знають мою руку, люблять мене – і екзотичні, і всі решта. І це щастя! Просто треба любити їх, тоді вони будуть гарно рости", – ділиться головним секретом вирощування садівниця.


Доки прогулюємось екзотичним садом, у клітках поруч озиваються екзотичні кури породи ухейілюй. Це такі незвичні птахи, які мають чорну шкіру, м’ясо і навіть кістки, лиш яйця несуть зелені. Господиня каже, що вичитала в мережі, що зелені яйця курей ухейілюй надзвичайно корисні. Також тут живуть мисливські фазани, на подвір'ї квітнуть персики і тюльпани. У це важко повірити, але насіння квітів і фруктів – з популярних ресурсів, а не рідкісних "для своїх". Просто тут їх вміють любити і створювати умови для росту. Дуже часто рослинам більше і не треба – вони віддячують квітами і плодами.




Всі фото з архіву Наталії Савельєвої

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.