Рятують військових та цивільних: 19 червня в Україні відзначають День медичного працівника

Особливо нині варто згадати про парамедиків. Вони надають допомогу на полі бою та в "гарячих" точках

Журналістка "Еспресо.Захід" відвідала навчання бійців Сил територіальної оборони та поспілкувалася з військовими на передовій.

З початку повномасштабного вторгнення Росії до України медики по всі країні в рази збільшили кількість навчань з тактичної медицини. Для військових – вони обов'язкові, оскільки кожен воїн повинен знати, як у разі поранення зберегти своє життя або ж допомогти побратимам. Ці знання та уміння отримують зокрема військовослужбовці Сил територіальної оборони.

За легендою хлопець отримав кульове поранення, а побратими повинні якнайшвидше надати йому першу медичну допомогу.

"Для початку потрібно оглянути пораненого на наявність кровотеч, — розповідає військовослужбовцям медичний інструктор. – Оглянути сонні артерії та пах з двох боків. Далі оглянути всі кінцівки. Критично важливо у перші дві хвилини зупинити кровотечу. Для цього потрібно накласти турнікет. А далі вже проводити подальший огляд, обов'язково вкрити пораненого та вже тоді евакуйовувати з місця поранення. Важливо: потрібно використовувати лише власну аптечку".

Військовослужбовців навчає медик з позивним Тор. До 24 лютого чоловік працював дитячим хірургом та розповідав цивільним, як надавати першу медичну допомогу. Нині – працює з військовими. Демонструє, як надавати першу медичну допомогу, згідно з протоколами MARCH, які використовують у військах НАТО. В них по хвилинах розписано, що загрожує пораненому та як його рятувати.

"М – означає massive bliding, тобто масивна кровотеча, яка припиняє життя протягом двох хвилин, — розповідає Тор. – До двох хвилин людина вже без свідомості та знекровлена. A – означає прохідність дихальних шляхів, коли людина може померти, якщо не відновити прохідність дихальних шляхів протягом п'яти хвилин. R - ми повинні перевірити чи людина дихає. У неї можуть бути прохідні дихальні шляхи, але вона не дихає і на цьому етапі йому потрібна допомога. C – кровотік і потрібно перевірити повністю стан людини з голови до ніг, усі рани, турнікет, пройтися по всьому тілу, щоб нічого не пропустити. І останній етап H – зігрівання. Гіпотермія негативно впливає при шоковому стані, вона входить в тріаду шоку та тріаду смерті. Після цієї допомоги вже можна евакуйовувати пораненого з поля бою".

Накласти турнікет – основне, що потрібно вміти військовим, — кажуть військові медики. Найчастіше смерть настає через втрату крові.

"Як накласти турнікет обов'язково має знати кожен, — каже медик на позивний Мультик. – Це 90 відсотків, що людина буде жива і її транспортують з поля бою. Масивні кровотечі відбуваються за три – чотири хвилини".

Золота година – так називають медики оптимальний час евакуації з поля бою. Критично важливо у цей проміжок – довезти пораненого у найближчий пункт медичної допомоги.

Та не лише військовим допомагають бойові медики. Так, лікарі 103 бригади Сил територіальної оборони, окрім військових, підтримують і мешканців Донеччини, котрі залишилися без ліків та медичного догляду. На прифронтових територіях жителі особливо відчувають турботу.

"Коли ми надаємо допомогу, мешканці дивуються, що ми забезпечуємо їх медикаментами на час лікування, — розповідає військовий медик "Знахар". – Це несподівано для них. Наша допомога дуже необхідна мешканцям, бо призначити лікування та отримати ліки – різні речі".

Медики на передовій працюють у надскладних умовах, рятують тисячі життів. У той час, коли ризикують власним. За словами міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка, лише від початку повномасштабного вторгнення і до десятого червня російські окупанти вбили дванадцять українських медиків, а ще майже пів сотні отримали важкі поранення.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.