"Розрив стосунків із Білоруссю поставить під загрозу вже оплачену трансплантацію органів", – експерт

Операції з пересадок, які українські пацієнти запланували зробити в Білорусі, можна було б виконати й на батьківщині. Якби українські лікарні мають бути обладнані відповідною апаратурою, а парламент удосконалив законодавство, що стосується трансплантацій.

Про це в коментарі для Еспресо.Захід розповів Юрій Андрєєв, голова громадської організації "Національний рух за трансплантацію".

Юрій Андрєєв наголошує, що Білорусь –  єдина країна в світі, яка приймала  наших пацієнтів на деякі види трансплантації. А ситуація, яка виникла через затримання в Білорусі Романа Протасевича, наслідком чого стало припинення авіасполучення з цією країною, вплинула на пересічних українців, що потребують пересадки органів. 

"Шкода, але на важкохворих пацієнтах, які потребують лікування за кордоном, уже попіарилися всі, хто тільки міг. Політики чиновники, міністри – всі займаються популізмом. А це повторення історії, яка трапилася в Індії декілька років тому, коли там припинили робити пересадки нашим громадянам. Чиновники дорозбиралися до того, що за останні два з половиною роки в Індії зробили пересадку тільки одній дівчині (раніше в цій країні пересаджували органи достатньо великій кількості українців), а ще шестеро повернулися на Батьківщину в трунах, половина з них – діти. Вони просто не дочекалися на пересадку. Залишалася Білорусь, але нині й із Білоруссю нічого незрозуміло. Перше – закрили авіасполучення, а що буде завтра, ми не знаємо. Гадаю, треба готуватися до найгіршого, тобто до припинення будь-якого сполучення й економічних відносин. Якщо ми розірвемо стосунки з Білоруссю, може статися таке, що наші пацієнти, операції яких уже оплачено Україною, не отримають жодної послуги", – пояснює він.

Юрій Андрєєв вважає, що в Україні цілком могли б робити такі операції, але не всі лікарні мають відповідне обладнання та не відповідають усім вимогам, необхідним для отриманням відповідної ліцензії. Так, бракує апаратури, яка діагностує смерть мозку. Він наголошує, що це – перший етап до трансплантації.

"Якщо немає констатації смерті мозку, то не буде органів. У нас є лікарі, які вміють пересаджувати органи, але немає органів. Щоб отримати органи донора, необхідна певна процедура. Зокрема, має бути діагностована смерть мозку, а 80% закладів не мають обладнання для цього", – каже експерт. 

Нагадаємо, в Україні на цей рік на трансплантацію виділено 500 мільйонів гривень.

Докладніше про те, з якими проблемами зіштовхнулися українці, що очікували на трансплантацію органів у Білорусі, а також про те, чи зміг би Львів хоча б частково вирішити їх, читайте невдовзі на "Еспресо.Захід". 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.