Російські війська на кордоні, а Україна розв’язує транспортну війну з Польщею. Це дивно, – Віктор Гальчинський 

Торговельно-транзитна війна із найближчим сусідом та адвокатом України у Європі вигідна насамперед Росії, Білорусі та Китаю.

З 20 січня "Укрзалізниця" припинила відправляти вантажні вагони до Польщі.  А уже з 30 листопада минулого року Україна заборонила транзит залізницями України усіх вантажів та порожніх вагонів до та з Польщі. Таким чином увесь польський експорт/імпорт до Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Грузії, Китаю, Казахстану, Киргизстану, країн Балтії,  РФ, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану, Молдови йде в обхід України. Польські ЗМІ пишуть про торгову війну з Україною.

"Це і є економічна війна – коли зупиняються вантажні перевезення. Україна зараз стріляє собі в ногу. Польща є другим після Китаю торговельним партнером України. З ким ми далі будемо торгувати? З Росією? Хоча ми й так з нею торгуємо, – каже економічний експерт Віктор Гальчинський у коментарі для "Еспресо.Захід". – Найбільше мене дивує у цій ситуації відсутність офіційних коментарів та пояснень з цього кроку з українського боку. Польщі закрили транзит з 30 листопада. Польська сторона півтора місяця фактично мовчала про цю проблему. Вони намагались вести переговори, але їм навіть не говорять причину!  Лише 18 січня на пресконференції у Замосці член правління РКР Анджей Ольшевський назвав дії України безпрецедентним рішенням, що призвело до цілковитого виключення транзиту та суперечить Договору про міжнародне товарне залізничне сполучення та двостороннім угодам між країнами". 

За словами експерта, очевидно, що залізнична блокада є відповіддю України на зменшення квоти на дозволи на автомобільні перевезення. Зокрема, Асоціація міжнародних автомобільних перевізників України 20 січня збиралась пікетувати посольство Республіки Польща  у Києві.

"Перевізники вимагають припинити обмежувати доступ на ринок Польщі, транзит  до країн ЄС та повернути квоту дозволів на міжнародні автомобільні перевезення вантажів з Польщею на рівень, який діяв на момент набрання чинності Угоди  про асоціацію України з Європейським Союзом (200 000 шт.) Республіка Польща є, без перебільшення, одним із стратегічних економічних партнерів України, "воротами"  до Західної Європи, особливо в умовах дії зони вільної торгівлі між Україною та ЄС. Але відсутність необхідної кількості дозволів Республіки Польща стала однією із основних проблем для міжнародних автомобільних перевізників України, а також для інших учасників зовнішньоекономічної діяльності. Як наслідок, значно ускладнилась ситуація з вивезенням товарів, вироблених національними виробниками”, – йдеться у заяві асоціації. 

"З того, що можна зрозуміти з інформації у відкритих джерелах, – польським перевізникам не цікаві наші дозволи. Відповідно, за принципом взаємності польська сторона зменшує квоти. Але про усе це треба говорити. Якщо не вдається домовитись на рівні міністрів інфраструктури, то я прямий зв'язок між президентами. А блокада залізничних перевезень аж ніяк не сприятиме тому, аби Польща звільнила квоти для автоперевізників. Радше, навпаки, – каже Віктор Гальчинський. – Навіть якщо не говорити про імідж і взаємну довіру, ця блокада шкодить економіці України, тому що російська сторона починає використовувати маршрути. Нас ніхто не сприйматиме як транзитну державу, якщо ми бавимось у такі речі. Я можу припустити, що рішення було прийняте десь в глибинах на рівні менеджерів середньої ланки. Ніхто не розумів наслідки. Галузеве видання "Центр транспортних стратегій" опублікували рішення про зупинку транзиту з 30 листопада. Як на це відреагувати? А ніяк, бо ніхто не зрозумів про що йдеться. Зараз це рішення уже загрожує міждержавним стосункам. При чому з країною, яка нас найбільше підтримує і є нашим найближчим союзником. Саме Польща та країни Балтії найбільше розуміють усю небезпеку нашого протистояння з Росією. Вони розуміють, що якщо ми не переможемо, то наступними будуть вони".

Ще одна версія, як з’явилось  "геніальне" рішення про транспортну блокаду Польщі – це один з елементів дестабілізації ситуації в Україні та дискредитації, - наголошує експерт.    

"Не виключаю, що це рішення є "керованим снарядом". Я б дуже хотів почути коментарі Міністерства інфраструктури, Укрзалізниці. Якщо їм нема що сказати, то, може, цим рішенням має уже зайнятись пан Баканов? Саме зараз, коли ми маємо таку ситуацію, ми даємо заробляти країні-агресору  на транзитних маршрутах в обхід України. І при цьому псуємо собі стосунки з найбільшим партнером та адвокатом України у Євросоюзі. Це виглядає щонайменше  дивно", – каже Віктор Гальчинський.   

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку