Роковини розстрілів на Майдані: як це було

Сьогодні минає 8 років від однієї з найтрагічніших подій в історії України – масових розстрілів мітингувальників у Києві. 20 лютого загинула найбільша кількість мітингувальників.

"Еспресо.Захід" пригадує, які події відбувалися в ці дні кривавого лютого 2014-го року.

18 лютого: "чорний вівторок"

На ранок 18 лютого був запланований "Мирний наступ" – багатотисячну ходу євромайданівців до Верховної Ради. У парламенті відкривалася чергова сесія. Опозиційні фракції блокували засідання, вимагаючи першим питанням розглянути поновлення Конституції 2004 року. Але, за вказівкою спікера Володимира Рибака, цей документ відмовлялися реєструвати. Сесійне засідання так і не почалося.

Зранку мітингарі десятитисячною колоною вирушили до будинку Верховної Ради з вимогами щодо повернення до Конституції зразка 2004 року та покарання винних у знущаннях з активістів Євромайдану. Щоби зупинити протестувальників бійці "Беркуту" почали застосовувати світло-шумові гранати та помпові рушниці. Близько обіду спецпризначенці почали відтісняти мітингувальників. Роботу метро перекрили.

Фото: ye.ua

Упродовж дня силовики захопили всі барикади на вулиці Грушевського й Інститутській, відтіснили протестувальників до Майдану Незалежності.. Для захисту барикад від навали силовиків, люди застосовували биту бруківку та "коктейлі Молотова". 

18 лютого на вулицях Інститутській та Грушевського, у Кріпосному провулку та Маріїнському парку загинуло 23 людини, 509 отримали тілесні ушкодження, з них 37 – тяжкі, 85 – середньої тяжкості.

19 лютого: "антитерористична операція"

Переговори лідерів опозиції з Януковичем, що тривали до 2-ї години ночі пройшли безуспішно – президент вимагав від протестувальників покинути територію Майдану. Протягом доби ситуація на Майдані лишалася напруженою.

Злам ситуації на користь протестувальників відбувся близько 6 ранку 19 лютого, коли на допомогу "оборонцям майдану" крізь блокаду силовиків прорвався автобус "львів'ян". Близько 40 новоприбулих людей з палицями та щитами кинулись у наступ на солдатів внутрішніх військ, які стояли на Майдані.


Фото: Високий Замок

Протестувальникам вдалося повністю відновити контроль над Майданом Незалежності. Під час цих подій силовиками з вогнепальної зброї було вбито понад 20 осіб. 19 лютого СБУ оголосила про введення в Україні режиму антитерористичної операції.

20 лютого: розстріл Небесної сотні

Близько 9 години ранку "Беркут", який вночі штурмував Майдан, несподівано покинув свої позиції й вирушив у напрямку вулиці Інститутської. Активісти сприйняли це як відступ і перейшли у контрнаступ. Попри значні втрати, мітингувальники змогли зайняти Український Дім, Жовтневий палац та відтіснити силовиків до урядового кварталу. На вулиці Інститутській протестувальники потрапили в пастку – під прицільний обстріл. Того ж дня в інтернеті з'явилося відео, на яких видно, як силовики стріляють із вогнепальної зброї в неозброєних протестувальників на Інститутській. Снайпери стріляли в медиків і священників.


Фото: з відкритих джерел

До 14-ї години число загиблих досягло 35 осіб, а о 17-й повідомлялося про 60 загиблих. 

Ряд силовиків заявили про перехід на бік протестувальників. 

Ввечері в сесійній залі зібралися 236 народних обранців. Вони заборонили проведення антитерористичної операції та прийняли рішення відкликати всіх правоохоронців з Києва. Ця постанова поклала край триденному кровопролиттю.

Після розстрілів

21 лютого Верховна Рада (386 голосів за) проголосувала за відновлення Конституції 2004 року. 

Ввечері на Майдані відбулося велелюдне віче – прощання із загиблими. У жалобних загиблих назвали "Небесною сотнею".

20 лютого в Україні на державному рівні вшановують День пам’яті Героїв Небесної Сотні. Пам’ятний день встановлено указом президента України 11 лютого 2015 року.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook–сторінку