Різдво Іоанна Хрестителя та свято Івана Купала: прикмети, традиції і заборони

Сьогодні, 7 липня, християни східного обряду відзначають Різдво Іоанна Хрестителя (Іоанна Предтечі), яке в народі відоме як свято Івана Купала

Про це повідомляє "Еспресо.Захід". 

Свято Івана Купала має фіксовану дату і щорічно відзначається в ніч на 7 липня за старим (юліанським) календарем або 24 червня за новоюліанським календарем. 

Хто такий Іоанн Предтеча

Іоанн Хреститель – найбільш шанований християнський святий після Богородиці. За Євангелієм, він жив приблизно з 6-2 року до н. е. до 30 року н. е. Майбутній великий Пророк народився в сім’ї Захарії і Єлизавети. По материнській лінії Іоанн був родичем Ісуса Христа і народився на шість місяців раніше Нього. Жив у пустелі аскетом, проповідував хрещення і покаяння іудеїв. Хрестив у водах Йордану Ісуса Христа. 

Івана Хрестителя найбільше шанують серед усіх святих – протягом церковного року на його честь є аж шість дат. Проте Різдво святого Івана Хрестителя – найбільше з усіх таких свят.

Про пророка Господь Ісус Христос казав: "Серед народжених жонами не поставав (пророк) більший від Івана Хрестителя". 

Напередодні свята ввечері у храмах служать всеношну. Під час богослужіння прославляють Іоана Хрестителя та дивовижну подію його народження. У храмах освячують воду, а також букети з трав і квітів, які потім оберігають будинок. 

У цей день варто відмовлятися від виконання брудної та важкої домашньої роботи, а також від шиття й вишивання. Також у свято краще не віддавати чи позичати щось зі свого будинку.

Історія та традиції свята Івана Купала

Різдво Іоанна Хрестителя збігається з язичницьким святом літнього сонцестояння – Івана Купала. Згідно з повір'ями, в Іванів день відкриваються небо і земля, злі духи і русалки виходять з домівок. Наші предки вірили, що цього дня вода може перетворюватися на вино, тварини і рослини розмовляють людськими голосами.

Історія свята сягає ще давньоукраїнських часів. Обряди і звичаї є дуже різноманітними, але всюди обов’язковим атрибутом свята є розпалювання вогнища, а згодом перестрибування через нього. Раніше люди вважали, що купальський вогонь не обпікає, а є цілющим. 

За повір'ям, зібрані цієї ночі трави мають неймовірну цілющу силу. Одна з розваг, яку влаштовували в купальську ніч, – пошук чарівного цвіту папороті. За легендою, папороть цвіте лише одну коротку мить найкоротшої в році ночі під Івана Купала. Здобути цю квітку важко, оскільки її береже від людей нечиста сила. Той, хто має цвіт папороті, начебто отримає дар прозріння майбутнього і здатність розуміти мову звірів і птахів, дізнаватися про долю людей, зцілювати хворих, може знаходити заховані в землю скарби.

Для дівчат найцікавішим звичаєм на Купала є пускання вінків з квітів на воду. За повір’ям, який хлопець зловить вінок – той і буде її нареченим. Традиції купальської ночі збереглись й донині. У містах і селах молодь збирається переважно біля водойми, розважається і співає пісень. 

Заборони на Івана Купала

На Івана Купала не можна брати і давати гроші в борг, щоб не передати в чужі руки своє щастя та благополуччя. Також не слід підбирати на дорозі гроші чи втрачений кимось предмет, бо вважається, що таким чином можна звалити на себе чужий обов'язок чи вантаж.

Крім того, за давніми віруваннями вважається, що стрибати через купальське багаття за руки з ким-небуть не можна, це потрібно робити лише з коханою людиною.

Прикмети 7 липня