Рівненські лікарі розповіли про рідкісні розлади харчової поведінки в українців

2 червня — Всесвітній день дій проти розладів харчової поведінки

Через негативне сприйняття себе, почуттів або подій, які відбуваються в їхньому житті, деякі люди починають компенсувати свій стан за допомогою їжі: відмовлятися від неї, переїдати, провокувати блювоту, приймати проносні засоби тощо.

Детальніше про цю психологічну проблему розповіли медики Рівненської обласної клінічної лікарні імені Юрія Семенюка, передає "Еспресо.Захід"

Як пояснюють фахівці, до поширених розладів харчової поведінки належать:

● нервова анорексія — людина жорстко обмежує калорійність й обсяг продуктів, які споживає, зациклена на ідеї схуднення і не ставиться критично до свого стану. Цей розлад особливо небезпечний, бо у разі невчасної діагностики може призвести до смерті;

● нервова булімія — проявляється нападами сильного переїдання, які призводять до відчуття провини та агресії щодо себе, спроб штучно позбутися вмісту шлунка, спровокувавши блювоту, прийнявши проносні засоби, голодуючи певний час чи активно тренуючись;

● психогенне переїдання — характеризується нападами обжерливості, які виникають у відповідь на стресові ситуації й допомагають позбутися психоемоційного напруження. Цей розлад призводить до набору ваги;

● орторексія — патологічне і нав'язливе прагнення до правильного харчування, яке супроводжується суворим дотриманням раціону. Людина їсть не те, що їй подобається чи чого їй кортить, а те, що, на її думку, вона мусить їсти;

● бебірексія — батьки нав'язують дитині власну харчову поведінку, наприклад, веганство чи сироїдіння.

Крім поширених, є й рідкісні розлади харчової поведінки, які фахівці діагностують в українців. Це прегорексія (страх набрати вагу у період вагітності), дранкорексія (коли людина замінює їжу алкоголем, намагаючись таким чином "урізати" калорійність раціону та не набрати вагу) і пікацизм (бажання їсти неїстівні предмети — папір, землю, крейду тощо).

Чому виникають порушення прийому їжі, 7 причин:

 
  1. суспільні критерії краси, яким людина не відповідає (або думає, що не відповідає);

  2. стрес;

  3. події, які травмують психіку;

  4. мікросоціальні умови (харчові звички й цінності в сім'ї);

  5. психологічні особливості;

  6. психічні захворювання;

  7. спадкова схильність.

 

Як запобігти проблемі

Лікарі радять об'єктивно сприймати власне тіло, ставитися до нього позитивно, з повагою. Варто усвідомити, що зовнішність насправді дуже мало говорить про характер і переваги людини. Слід гордитися своїм тілом та приймати його особливості. Не потрібно багато часу присвячувати розмірковуванням з приводу їжі, підраховувати кілограми й калорії. Завжди треба шукати нагоду отримати радість від руху і відчуття власної сили. Допоможуть у цьому фізичні вправи. 

Як запідозрити розлад харчової поведінки у близької людини

Якщо помітили, що людина відмовляється від їжі та стрімко худне або в неї бувають напади переїдання, які вона компенсує блювотою — це серйозний сигнал, що потрібно звернутися до спеціаліста. Самостійно розв'язати проблему навряд чи вдасться. 

Діагностику таких розладів проводить клінічний психолог або психіатр. Щоб переконатися у відсутності наслідків для фізичного здоров'я, призначається консультація терапевта чи педіатра, нефролога, гастроентеролога, ендокринолога, невролога, кардіолога тощо. Не завадить отримати рекомендації від дієтолога. 

У медзакладі наголошують: розлад харчової поведінки — це не стиль життя чи свідомий вибір людини, а серйозна медична проблема з непередбачуваними наслідками.